Podsumowanie wakacji
Poniedziałek, 01 Września 2014 12:31
W Ośrodku w Myczkowcach 25 sierpnia, podczas szóstego turnusu podsumowano wakacyjną akcję kolonijną organizowaną przez
Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych poprzez
Akcja wakacyjna mogła się odbyć dzięki środkom finansowym otrzymanym z: MPiPS – FIO, Podkarpackiego Kuratorium Oświaty, Stowarzyszenia Etyka i Energia, WORD z Krosna i Rzeszowa, Urzędów Gmin w Sędziszowie Młp., Skołyszynie, Bieczu, Ropczycach, Głogowie Młp., Czudcu, Niebylcu, Urzędu Miasta w Jaśle, MOPS w Rzeszowie i Boguchwale. Pozostałą kwotę całej akcji pokryły środki własne
W ramach wypoczynku prowadzone były programy szkoleniowe przez WORD z Krosna i Rzeszowa, Komendę Powiatową Policji z Leska, PZMot z Rzeszowa. Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej z Leska, Wojewódzką Inspekcję Transportu Drogowego z Rzeszowa, Państwową Inspekcję Pracy z Rzeszowa, a także IPN z Rzeszowa, Stowarzyszenie Etyka i Energia, Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych Karpaty, Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne, Bieszczadzki Park Narodowy.
Realizując projekt FIO, podczas kolonii przeprowadzono Warsztaty Sztuki Ludowej w zakresie rzeźby, malowania ikon, tkactwa, ikebany; wycieczki do Parku Narodowego i jego otuliny oraz piesze wędrówki po Połoninach. Dzieci na miejscu korzystały z atrakcji ośrodka: hipoterapii, zwierzyńca, poznawały historię kościoła katolickiego, grecko-katolickiego oraz prawosławnego w południowo-wschodniej Polsce, na Słowacji i na Ukrainie poprzez Centrum Ekumeniczne. Dzieciom przybliżone zostało dzieło zbawienia w miejscowym Ogrodzie Biblijnym. Zadanie misyjne Kościoła zaprezentował kolonistom misjonarz ks. Roman Czenczek. Dzieci zapoznano również z bezpieczną turystyką, formami udzielania pierwszej pomocy oraz bezpiecznego poruszania się na drodze. Realizowane były również Warsztaty Edukacji Ekologicznej w zakresie: Apteki Natury, Darów Natury, Ekstremum Natury oraz Tropiciela Natury, a także warsztaty z fizyki, chemii i robotyki.
Wakacyjna Akcja
Z dziećmi VI turnusu, którego kierownikiem była Anna Szlęzak, a kapelanem ks. dr hab. Jacenty Mastej z KUL - spotkali się m.in.: bp Edward Białogłowski, dyrektorzy – ks. Stanisław Słowik i ks. Władysław Jagustyn, s. Joanna Smagacz – sekretarz
Następnie goście zwiedzili wystawę, która jest częścią wakacyjnego projektu i umowy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej – FIO.
Kolejnym punktem spotkania było dyskusyjne omówienie całego projektu wakacyjnego. Wzięli w nim udział zaproszeni goście oraz kierownicy wakacyjnych turnusów.
Podsumowując dyskusję bp Edward Białogłowski złożył podziękowanie wszystkim posługującym podczas wakacyjnej akcji, a przede wszystkim za rzeczywistość atmosfery dobrego domu, a także za ogrom wymiarów formowania człowieka, które odkrywają wiele predyspozycji dzieci.
Od dwudziestu lat nad całością wakacyjnego wypoczynku dla dzieci i młodzieży czuwa ks. Bogdan Janik - dyrektor Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego
s. Joanna Smagacz – sekretarz CDR
Ten artykuł dotyczy programu: Wakacyjna Akcja Caritas