Rok Caritas

Białystok: przybywa bezdomnych potrzebujących pomocy

Caritas Archidiecezji Białostockiej

W Białymstoku z roku na rok rośnie liczba bezdomnych potrzebujących pomocy. Pomagają im zarówno Kościół katolicki jak i prawosławny oraz różne fundacje i instytucje.

Białystok, 04.11.2003

W Białymstoku z roku na rok rośnie liczba bezdomnych potrzebujących pomocy. Pomagają im zarówno Kościół katolicki jak i prawosławny oraz różne fundacje i instytucje.

Białostocka Caritas planuje zwiększyć ilość miejsc noclegowych, aby gdy nadejdą mrozy, przyjąć wszystkich, którzy będą tego potrzebowali. Tymczasem w prowadzonych przez nią domach dla bezdomnych pozostały już tylko cztery rezerwowe miejsca. Dotychczas bezdomni mogli otrzymać w dwóch domach bezpłatne noclegi posiłki i pomoc lekarską.

Jak powiedział KAI kierownik Domu dla Bezdomnych, Konstanty Mazuruk, podczas ubiegłorocznej zimy placówki przyjęły 110 osób - był to swoisty rekord. Natomiast już teraz codziennie korzysta z nich około 120 osób. W większości są to mężczyźni, choć Caritas posiada także kilkanaście miejsc noclegowych dla kobiet.

Tradycyjnie, jak co roku, kiedy nadejdą większe chłody zostanie otwarty punkt wydawania posiłków na osiedlu przy ul. Barszczańskiej, gdzie w ubiegłym roku, korzystało z niego codziennie ok. 50 rodzin.

Rokrocznie w Białymstoku rośnie liczba chętnych korzystających z tych placówek Caritas. Kierownictwo instytucji charytatywnych apeluje o pomoc. Potrzeba łóżek, pościeli, ubrań, żywności i pieniędzy.

W Białymstoku działa też od roku 1990 Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn prowadzone przez Stowarzyszenie Penitencjarne “Patronat”, gdzie nocleg znajdują 23 osoby.

Przez cały rok posiłki dla bezdomnych i potrzebujących wydaje stołówka prowadzona przez parafię katedralną w Białymstoku. Jak powiedział KAI proboszcz katedry ks. Antoni Lićwinko, gdy tylko nadchodzą mrozy liczba chętnych na gorący posiłek wzrasta z kilkudziesięciu do ponad stu dziennie.

Tymczasem Kościół prawosławny już po raz dziesiąty 3 listopada uruchomił w Białymstoku bezpłatną stołówkę dla bezdomnych, która jest otwarta od początku listopada do końca kwietnia. Dziennie skorzysta z niej ponad pięćdziesiąt osób. Przy stołówce otwarty jest punkt pomocy, gdzie potrzebujący, będą mogli zaopatrzyć się w ciepłą odzież na zimę i środki czystości. Inicjatywę zapoczątkowało Bractwo Młodzieży Prawosławnej i Bractwo Świętego Mikołaja. Od roku 1996 opiekę nad stołówką przejął Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia “Eleos”. Bezdomni mogą także znaleźć nocleg w Domach Opieki w Trześciance, Hajnówce, Korzynie i od tego roku również w Grabarce.

Bezdomny przebywający w Domu dla Bezdomnych objęty indywidualnym programem wychodzenia z bezdomności korzysta ze świadczeń ubezpieczenia zdrowotnego jeśli nie jest ubezpieczony z innego tytułu (np. nie pobiera renty itp.).

W Białymstoku w Miejskim Ośrodku Pomocy w Rodzinie zanotowanych jest 256 osób bezdomnych. Są to tylko te osoby które korzystają z jakichś świadczeń, np.: zasiłków stałych lub jednorazowych na zakup leków, odzieży czy żywności. Według szacunków Urzędu Miasta i Caritas w Białymstoku jest 300-400 bezdomnych. Miasto jest jednak dużym węzłem kolejowym, dlatego część z bezdomnych przyjeżdża z okolic, aby przetrwać zimę.