Rok Caritas

Białystok: wielkanocne śniadania Caritas

Caritas Archidiecezji Białostockiej

Prawie czterysta samotnych osób gościła na śniadaniu wielkanocnym w Domu dla Bezdomnych, białostocka Caritas. Uroczyste posiłki wielkanocne odbyły się też w Domu Samotnej Matki i Ośrodku Terapii Uzależnień "Metanoia"

Prawie czterysta samotnych osób gościła na śniadaniu wielkanocnym w Domu dla Bezdomnych, białostocka Caritas. Uroczyste posiłki wielkanocne odbyły się też w Domu Samotnej Matki i Ośrodku Terapii Uzależnień “Metanoia”.

Do stołu w Domu dla Bezdomnych, zasiadło ponad 200 osób samotnych z zewnątrz i prawie 200 osób korzystających na co dzień z pomocy białostockiej placówki. Spotkanie rozpoczęło się Mszą świętą, po której wszyscy usiedli do przygotowanego świątecznie stołu. Na ubogich i samotnych czekały tradycyjne wielkanocne potrawy. Oprócz jajek, wędlin, mięs, kotletów i sałatek, były także ciasta. Kierownik Domu dla Bezdomnych, Łukasz Sidorowicz powiedział, że potrawy były przygotowywane już od czwartku, a w sobotę jeszcze wiele osób z zewnątrz przyniosło bezinteresownie ciasta. “Wszystko w święta jest bardziej uroczyste, niż na co dzień. Podobnie jak pierwszego, tak i drugiego dnia świąt, zapraszamy do nas osoby samotne. Będzie tutaj czekał na nich uroczysty obiad. Przygotowaliśmy więcej żywności, bo każdy kto przychodzi może coś u nas zjeść, albo też otrzymać jedzenie na wynos” - dodał Sidorowicz.

Śniadanie wielkanocne w Domu Samotnej Matki w Wasilkowie niedaleko Białegostoku przygotowały siostry Nazaretanki, wspólnie z przebywającymi tam obecnie matkami. Rano była wspólna Msza święta w kościele parafialnym, potem wszyscy wrócili do domu, aby zasiąść do uroczystego śniadania. Rozpoczęło się ono od tradycyjnej"święconki”, a potem były wspólne życzenia i posiłek. Na stole oprócz wielkanocnych babek i drożdżowego ciasta, znalazły się wędliny, mięso, chrzan, ser i sałatki.

Dom Samotnej Matki w Wasilkowie, prowadzą od wielu lat siostry ze Zgromadzenia Najświętszej Rodziny z Nazaretu (Nazaretanki). Znajdują tu schronienie matki oczekujące na narodzenie dziecka oraz matki z dziećmi, które utraciły mieszkanie lub znalazły się w sytuacji, w której konflikt rodzinny nie pozwala na normalne życie i wychowanie dzieci. Zgłoszenia do tego Domu napływają nie tylko z terenu Archidiecezji, ale także z innych diecezji, które tego typu placówek nie posiadają, albo gdy zgłoszenia dotyczą sytuacji, gdzie konieczne jest oddalenie się ze środowiska dla bezpieczeństwa członków rodziny dotkniętej przemocą.

Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego młodzież i wychowawcy Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii Uzależnień “Metanoia” rozpoczęli wspólną Mszą świętą. Następnie wszyscy podzielili się święconym jajkiem i złożyli życzenia. Na wielkanocnym stole nie zabrakło mięsa, wędlin, sałatek i ciast upieczonych przez pensjonariuszy. Wychowankowie przygotowali także na święta wiele niespodzianek, między innymi pokaz mody na pierwszy dzień świąt, czy występy karaoke na drugi dzień. Śniadanie wielkanocne wychowankowie i ich wychowawcy zjedli w swoim gronie. Zgodnie z regulaminem ośrodka, rodzice mogą odwiedzić młodzież dopiero po południu.

Katolicki Ośrodek Wychowania i Terapii Uzależnień “Metanoia”, który funkcjonuje w Czarnej Białostockiej jest jednym z nielicznych ośrodków tego typu w Polsce i jedynym prowadzonym przez diecezjalną Caritas. Białostocka Caritas działa od 1991 roku. Na terenie archidiecezji białostockiej prowadzi liczne ośrodki pomocy, wśród których znajdują się między innymi Dom dla Bezdomnych, Dom Matki i Dziecka, ogrzewalnia, świetlice socjoterapeutyczne oraz 9 stacji opieki. Są także warsztaty aktywizujące bezrobotnych: myjnia samochodowa, warsztat stolarsko-ślusarski. Prowadzona jest także działalność aktywizująca osoby bezdomne do podjęcia pracy. Głównym zadaniem placówek jest zapewnienie pomocy osobom bezdomnym i potrzebującym nie tylko w postaci dachu nad głową czy ciepłego posiłku, ale także ciepła, spokoju i miłości.

Z okazji świąt wielkanocnych białostocka Caritas przygotowała 10 tysięcy “chlebów miłości”, które były rozprowadzane w kościołach od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty. Przeprowadziła też akcję “Jałmużna Wielkopostna”, w ramach której zostało rozprowadzonych 12 tysięcy skarbonek. Dochód z obydwu akcji zostanie przeznaczony na działalność charytatywną.