Dyrektor białostockiej Caritas otrzymał nagrodę za działalność społeczną
Wtorek, 22 Stycznia 2002 09:30
Caritas Archidiecezji Białostockiej
Dyrektor białostockiej Caritas ks. Andrzej Kozakiewicz otrzymał nagrodę "Złote Klucze 2001" w dziedzinie działalności społecznej ".Dyrektor białostockiej Caritas ks. Andrzej Kozakiewicz otrzymał nagrodę “Złote Klucze 2001” w dziedzinie działalności społecznej “. Wyróżnienie wręczono 12 stycznia w gmachu Teatru Węgierki w Białymstoku.
- Dedykuję ją moim współpracownikom, którzy pracują na co dzień w cichości serca. Mam nadzieję, że ta nagroda pomoże wszystkim otworzyć serca i zauważyć potrzebujących - powiedział ks. Kozakiewicz.
Nagrody przyznaje od 4 lat białostocki “Kurier Poranny”. Wręczane są one w trzech kategoriach: społecznej, kulturalnej i sportowej. - Chcemy zauważać ludzi, którzy nie koniecznie są na pierwszych stronach naszej gazety ale wyróżniają się w różnych dziedzinach - powiedział Tomasz Kleszczewski, redaktor naczelny dziennika.
Na ks. Kozakiewicza głosowało 2597 czytelników “Kuriera”. W sumie, na 31 kandydatów do Złotych Kluczy, oddało głos 10 tys. osób. W 1999 r. nagrodę w dziedzinie społecznej otrzymał o. Edward Konkol werbista, założyciel stowarzyszenia zajmującego się dziećmi z rodzin patologicznych. W ubiegłym roku wyróżniono Agnieszkę Bożuchowską, od lat zaangażowaną w pracę z osobami zarażonymi wirusem HIV.
Na nagrodzie, płaskorzeźbie z brązu, nie ma kluczy, ale jest widoczna postać człowieka. - Kluczem do każdego dobra, do wszelkiej działalności jest człowiek - wyjaśnia KAI projektant “Złotych Kluczy”, artysta rzeźbiarz Jarosław Perszko z Hajnówki.
Ks. Andrzej Kozakiewicz pełni funkcję dyrektora białostockiej Caritas od 9 lat. Pod jego okiem Caritas prowadzi dom i noclegownię dla bezdomnych, gdzie codziennie znajduje schronienie, ubranie i posiłek ponad 100 osób. Organizowane są warsztaty pracy rzemieślniczej dla bezrobotnych. Stacje Opieki Caritas zajmują się kilkudziesięciotysięczną rzeszą chorych i samotnych.
Caritas prowadzi Dom Matki i Dziecka dla kobiet w ciąży i ofiar przemocy w rodzinie. Inne inicjatywy to Biuro Informacji dla Migrantów i Uchodźców, Katolicki Ośrodek Wychowania i Terapii Uzależnień METANOIA, Punkt Konsultacyjno-Informacyjny o Problemach Alkoholowych, a także świetlice socjoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży.
W roku ubiegłym białostocka Caritas zorganizowała wakacyjny wypoczynek dla 877 dzieci z rodzin najuboższych, rozbitych i patologicznych, wśród których była 19-osobowa grupa z Białorusi oraz 47 dzieci z terenów objętych powodzią z Nowego Sącza i Głuchołaz. Caritas wysłała też 500 tys. zł i 6 transportów rzeczowych dla powodzian.
W czasie tegorocznej akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w archidiecezji białostockiej Caritas rozprowadziła 54 tys. świec. Zebrała w ten sposób 171.440 zł.
Swoich podopiecznych - chorych, samotnych, ubogich, mieszkających w Domach Dziecka - odwiedzają systematycznie osoby zaangażowane w szkolnych i parafialnych kołach Caritas. Spełniają one zasadniczą rolę w działalności Caritas, ponieważ są one najbliżej potrzebujących i najlepiej znają ich potrzeby.