Bydgoszcz: rekolekcje grup i stowarzyszeń charytatywnych
Wtorek, 08 Kwietnia 2003 12:52
Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej
W ostatni piątek marca zainaugurowane zostały Rekolekcje dla członków grup i stowarzyszeń charytatywnych z okręgu bydgoskiego Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej.W ostatni piątek marca zainaugurowane zostały Rekolekcje dla członków grup i stowarzyszeń charytatywnych z okręgu bydgoskiego Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
W dekanacie IV (każdy dekanat we własnym zakresie organizował inaugurację) po mszy św. w kościele Św. Polskich Braci Męczenników uczestnicy rekolekcji udali się do hospicjum im. Ks. Jerzego Popiełuszki prowadzonym przy tamtejszej parafii, gdzie odbyła się część warsztatowa. Zaprezentowano możliwości działania na rzecz potrzebujących, omówiono konieczność współpracy pomiędzy parafiami na polu charytatywnym, zwrócono uwagę na osoby starsze.
Nazajutrz formacja kontynuowana była w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego. Ponieważ działalność charytatywna nie ogranicza się nigdy do pomocy czysto materialnej, spotkanie rozpoczęto modlitwami porannymi, różańcem w intencjach Ojca Świętego oraz Mszą św., której przewodniczył ks. Roman Mrosczok, dyrektor bydgoskiej Caritas, zaś Słowem Bożym podzielił się miejscowy proboszcz - ks. Kazimierz Małżeński, odpowiedzialny za region bydgoski w służbie charytatywnej. Po niej nastąpił poczęstunek przygotowany przez Centrum Pomocy Bezdomnym “Betlejem”, działające przy Caritas.
Na rekolekcje przybyli przedstawiciele z Białych Błót - parafii Chrystusa Dobrego Pasterza, z Bydgoszczy - parafii Chrystusa Króla, św. Apostołów Piotra i Pawła, św. Wincentego a Paulo, św. Andrzeja Boboli, Najświętszego Serca Pana Jezusa, Bł. Biskupa Kozala, Najświętszej Marii Panny z Góry Karmel, św. Jadwigi Królowej, św. Józefa Rzemieślnika, Opatrzności Bożej, św. Polskich Braci Męczenników, św. Marka, Matki Bożej Królowej Polski z Plątnowa, z Nakła n. Notecią - parafii św. Wawrzyńca i św. Stanisława B. M., z parafii św. Wita w Słupach oraz św. Andrzeja w Szubinie i z parafii św. Mikołaja w Mroczy.
Uczestnicy rekolekcji wysłuchali wygłoszonej przez ks. Małżeńskiego konferencji nt.: “Jak świadczoną miłością i dobrocią skutecznie budować nową wyobraźnię miłosierdzia?”, by następnie zabrać głos i podzielić się problemami, inicjatywami i osiągnięciami grup charytatywnych. “Obok działania dla nas - ludzi Kościoła i uczniów Chrystusa - potrzebna jest refleksja nad źródłami, z których wyrastamy - wyjaśniał cel rekolekcji ks. Kazimierz. - Im są one bardziej klarowne i czytelne w życiu, tym więcej z Ewangelii Chrystusowego przesłania możemy przenieść do działalności charytatywnej; do tworzenia nowego obrazu miłosierdzia, o którym mówi Jan Paweł II. W naszym życiu potrzebujemy zatrzymania się, modlitwy i refleksji. Celem rekolekcji jest także odnalezienie sensu wysiłku, który niewątpliwie jest bardzo potrzebny.”
Szef bydgoskiego oddziału Caritas przedstawił wydany przez Caritas Kielce informator o 770 placówkach kościelnych, przykościelnych i państwowych udzielających pomocy bezdomnym i ubogim w naszym kraju. “Podjęliśmy starania, aby także w naszym mieście stworzyć podobny - szczegółowy informator o zakresie pomocy udzielanej w konkretnej parafii czy organizacji - mówi ks. Roman. - W tym celu rozdaliśmy stosowne ankiety, apelując o podanie faktycznie udzielanej pomocy, a nie planów i zamierzeń.”
Ks. Roman Mrosczok przypomniał niektóre wskazania III Powojennego Synodu Gnieźnieńskiego, zachęcił do tworzenia Parafialnych Zespołów Caritas zwłaszcza w tych parafiach, w których nie istnieją jeszcze żadne wspólnoty zajmujące się działalnością charytatywną. Przy tej okazji przybliżył także zasady działania Parafialnego Zespołu Caritas.