Obóz Integracyjny Gniezno - Haessleholm
Poniedziałek, 04 Sierpnia 2003 23:07
Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej
Dzięki porozumieniu między stowarzyszeniem Polka International w Szwecji a gnieźnieńską Caritas, grupa podopiecznych z ośrodków Caritas miała możliwość przebywania na obozie integracyjnym w Szwecji, w dniach od 21 lipca do 3 sierpnia 2003 r.Dzięki porozumieniu między Międzynarodową Asocjacją Polskich Kobiet “Polka International” w Szwecji a Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, grupa osób reprezentująca placówki gnieźnieńskiej Caritas miała możliwość przebywania na obozie integracyjnym w miejscowości Haessleholm w Szwecji,w dniach od 21 lipca do 3 sierpnia 2003 r.
Pomysł zaznajomienia się z metodami pracy z osobami niepełnosprawnymi, stosowanymi przez szwedzkich specjalistów oraz ze sprzętem i pomocą ułatwiającą prowadzenie szeroko pojętej rehabilitacji zrodził się podczas jednego z zagranicznych wyjazdów dyrektora Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, ks. Jacka Dziela.
Polka International zapewniła uczestnikom wyjazdu bezpłatne zakwaterowanie w mieszkaniach dla uczniów liceum, które podczas roku szkolnego spełniają funkcje internatu. W sytuacjach wypadkowych czy stanach zagrażających zdrowiu “Polka” zapewniła stały kontakt z lekarzem polskojęzycznym dr Sewerynem Sowiakiem. Zadaniem organizatora po stronie polskiej było zapewnienie wyżywienia, opłaty wycieczek oraz transportu a także ustalenie programu obozu.
20 lipca osiemnastoosobowa grupa obozowiczów wyruszyła do Świnoujścia. Po odprawie celnej wszyscy udali się na prom Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, którym popłynęli w kierunku portu w Ystad, skąd po kolejnej odprawie celnej grupa wyruszyła autokarem w stronę miejscowości Haessleholm.
Na miejscu rozlokowano uczestników i kadrę do poszczególnych mieszkań. Po zapoznaniu się z warunkami panującymi w miejscach zakwaterowania i zasadami pielęgnowania środowiska naturalnego oraz relacjami międzysąsiedzkimi, kadra ustaliła porządek dnia:
godz. 8.00 - pobudka (toaleta poranna)
godz. 9.00 - śniadanie
godz. 10.30 - zajęcia terapeutyczne i rehabilitacyjne
godz. 13.30 do 15.30 - obiad
godz. 15.30 do 17.30 - czas wolny przeznaczony na realizację pomysłów wynikających z inicjatywy podopiecznych
godz. 17.30 do 18.30 - spotkanie integracyjne
godz. 18.30 do 19.30 - kolacja
godz. 19.30 do 21.00 - czas wolny
godz. 21.00 do 22.00 - przygotowanie do ciszy nocnej (toaleta wieczorna)
godz. 22.00 - cisza nocna
Podczas dwutygodniowego pobytu w Haessleholm organizowano wspólne posiłki, przy współpracy wszystkich osób przebywających na obozie.
Drugiego dnia pobytu w Haessleholm ks. J. Dziel odprawił Mszę powitalną w kaplicy pod wezwaniem św. Andrzeja, po czym wrócił do Polski. Podobne Msze św. w tejże kaplicy miały miejsce jeszcze dwa razy a prowadzili je kolejno: ks. Eugeniusz z Kristianstad i ks. J. Jarosz z Haessleholm.
W międzyczasie kadra urozmaicała podopiecznym pobyt wieloma atrakcjami. Trzy dni zostały ubarwione wyjazdem nad morze do Aehus. Do wodnych atrakcji należały też wyjazdy nad jezioro Finjasjoen, leżące nieopodal miejscowości Haessleholm.
Uczestnicy obozu mieli też okazję zapoznać się z kulturą i tradycjami panującymi w Szwecji, poprzez rozmowę z ks. Andrzejem Szulczyńskim z Malmoe oraz spotkanie z rodziną polską, mieszkającą w Szwecji od kilkudziesięciu lat. Zdobyte w ten sposób informacje można było zweryfikować podczas bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami na obchodach Dni Haessleholm, jak też podczas wyjazdu do grot wapiennych znajdujących się w Tykarp- niedaleko zakwaterowania grupy, wyjazdu do Kristianstad (zwiedzanie miasta) oraz zwiedzania zamku w miejscu zwanym Hovdala koło Haessleholm, pochodzącego z przełomu XVI-XVII wieku.
Ponadto uczestnicy i kadra brali udział w podchodach zorganizowanych na terenie miasta Haessleholm, kształcąc swoje umiejętności poruszania się w terenie, komunikowania się ze szwedzką społecznością, spostrzegania i zapamiętywania cech charakteryzujących miasto co w konsekwencji prowadziło do zdobywania punktów poprzez wykonywanie różnych zadań. Trzeba było też wykorzystać nadmiar własnej energii podczas dnia sportu.
W przedostatnim dniu pobytu przeprowadzono prace porządkowe w zajmowanych przez grupę mieszkaniach. Spakowano też bagaże osobiste i przygotowano prowiant na drogę powrotną. Wieczorem wszyscy spotkali się na poczęstunku kończącym obóz przetrwania. Wtedy to wręczono każdemu kartki pamiątkowe przedstawiające Haessleholm. 3 sierpnia, po uprzednim przeniesieniu bagaży do autokaru i zdaniu mieszkań, rozpoczęto drogę powrotną.
Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej składa serdeczne podziękowania:
- Pani Elizabeth Blanka Kacprzyk, Prezesowi “Polka International” - Międzynarodowej Asocjacji Polskich Kobiet
- Pani Steni Eldemar, Członkowi Zarządu “Polka International”, Dyrektorowi do spraw Integracji
- Panu Bjoern Johansson, Rektorowi Norrangsskolan Gymnasiesarskola ul. Norregatan 22, 281 02 Haessleholm
- Polskiej Żegludze Bałtyckiej “Polfferies”
- Państwu Barbarze i Sławomirowi Kubiak z Haessleholm
- Ks. Andrzejowi Szulczyńskiemu z Malmoe
Darczyńcom:
- Firmie “Metax” - Piekarni i ciastkarni Roszak z Gniezna
- Przedsiębiorstwu Handlowemu, Panu Maciejowi Tomczakowi z Gniezna.
Wszystkim osobom indywidualnym oraz instytucjom pomagającym przy organizacji “Obozu Integracyjnego”.