Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej stała się Organizacją Pożytku Publicznego!
Wtorek, 02 Marca 2004 00:48
Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej
1.03.2004 gnieźnieńska Caritas otrzymała potwierdzenie rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym jako Organizacja Pożytku Publicznego! Oznacza to, że osoby fizyczne będą mogły przekazywać 1% ich należnego podatku dochodowego na jej działalność.W dniu 01.03.2004 Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej otrzymała potwierdzenie rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym jako Organizacja Pożytku Publicznego! Oznacza to, że osoby fizyczne będą mogły przekazywać 1% ich należnego podatku dochodowego na działalność Caritas. Oświadczenia podatkowe można rozliczać do 30 kwietnia - mamy więc nadzieję, że dzięki Państwa ofiarności będziemy mogli uzyskać dodatkowe środki na usprawnienie funkcjonowania istniejących już placówek oraz tworzenie nowych.
W związku z tym zwracamy się do Państwa z serdeczną prośbą o przekazanie na nasze konto wspomnianego 1%. W oświadczeniu podatkowym jego wartość należy wpisać w kolumnie 123. Po wpłaceniu obliczonej kwoty na konto gnieźnieńskiej Caritas (Bank Ochrony Środowiska Gniezno nr 13 1540 1056 2047 8400 1733 0001) zostanie ona zwrócona Państwu przez Urząd Skarbowy wraz ze zwrotem nadpłaconego podatku.
Już teraz serdecznie dziękujemy za wsparcie i załączamy krótki opis struktury Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej po nowym podziale diecezjalnym ustanowionym przez Papieża Jana Pawła II w dniu 25.04.2004 (powołane zostały dwie nowe diecezje: bydgoska i świdnicka).
Poniżej przybliżamy działalność gnieźnieńskiej Caritas poprzez przedstawienie jej placówek:
1. Biuro Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Gnieźnie - zajmuje się koordynowaniem pracy lokalnych placówek Caritas i parafii oraz prowadzeniem projektów pomocy - m.in. przekazywaniem pieczywa do placówek charytatywnych na terenie Gniezna i okolic, wspieraniem ubogich poprzez przekazywanie im gromadzonych w magazynie Caritas: obuwia, odzieży, mebli, sprzętu RTV/AGD, które w miarę możliwości naprawiamy. W ramach umowy z Zakładem Karnym w Gębarzewie w magazynie są zatrudnione osoby skazane, które wykonują tam nieodpłatną pracę. Gnieźnieńska Caritas włącza się także w akcje Caritas Polskiej: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Wielkanocne Dzieło Caritas, Wakacyjne Dzieło Caritas oraz wiele innych. Biuro zajmuje się przygotowywaniem akcji interwencyjnych takich jak zbiórki pieniędzy i darów dla ofiar kataklizmów czy przekazywanie przez parafie zimowego obuwia dla najbiedniejszych. W ramach funkcjonowania Biura działa Centrum Wolontariatu - obecnie około 70 wolontariuszy pracuje z ramienia Centrum w lokalnych instytucjach, m.in. w Domu Pomocy Społecznej, Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym, Domu Dziecka, Świetlicy Środowiskowej oraz placówkach Caritas. Centrum koordynuje także działalność Parafialnych Zespołów Caritas oraz Szkolnych Kół Caritas, w których pracuje kolejnych 100 wolontariuszy. Przy Caritas wydawany jest miesięcznik “Moc w słabości” - pismo skierowane do osób chorych z terenu Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
2. Dom Matki i Dziecka w Gnieźnie - to placówka, w której pracują Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek oraz odpowiednio wykwalifikowana kadra (wychowawcy, psycholog, pracownicy socjalni, pielęgniarka i inni). Dom Matki i Dziecka stanowi zespół placówek, w którego skład wchodzą: Ośrodek Interwencji Kryzysowej, gdzie udzielane jest schronienie oraz pomoc psychologiczna i socjalna matkom z dziećmi i kobietom spodziewającym się dziecka, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej oraz całodobowa Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza o charakterze interwencyjno-socjalizacyjnym dla dzieci i młodzieży częściowo pozbawionych opieki rodziców. W chwili obecnej w Domu Matki i Dziecka znajduje się 35 miejsc mieszkalnych, w tym 20 dla dzieci.
3. NZOZ Ośrodek Miłosiernego Samarytanina w Gnieźnie - prowadzi rehabilitację osób niepełnosprawnych. Na terenie placówki można skorzystać z masaży leczniczych na specjalnych fotelach i materacach, ćwiczyć przy użyciu roweru rehabilitacyjnego, bieżni i steppera oraz w specjalistycznej sali rehabilitacyjnej, gdzie wykonywane są zabiegi ogólnousprawniające, przede wszystkim przy użyciu nowo zakupionego sprzętu TerapiMaster. Przy Ośrodku funkcjonuje Punkt Wczesnej Interwencji, którego zadaniem jest jak najszybsze zdiagnozowanie zaburzeń psychomotorycznych u dzieci i ułożenie planu kompleksowej rehabilitacji. W Świetlicy Integracyjnej prowadzone są zajęcia z zakresu terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych oraz spotkania integracyjne i terapeutyczne. W Ośrodku mieści się także siedziba Polskiego Stowarzyszenia Stwardnienia Rozsianego. Ponadto placówka zapewnia opiekę paliatywną osobom terminalnie chorym - w ramach tej działalności funkcjonuje Poradnia Medycyny Paliatywnej z zespołem wyjazdowym.
4. Dom Dziecka “Słoneczna przystań” w Kołdrąbiu - w chwili obecnej znajduje się tam 44 wychowanków w wieku od 3 do 18 lat. Dom Dziecka jest placówką o charakterze socjalizacyjnym - zapewnia całodobową opiekę, zajmuje się także wychowaniem i kształceniem dzieci i młodzieży. Dodatkowo czynione są starania o otrzymanie środków finansowych na remont budynku mieszczącego się w Bydgoszczy, który przeznaczony został na mieszkania chronione dla byłych wychowanków. Osoby te potrzebują wsparcia po opuszczeniu Domu, ponieważ są szczególnie zagrożone bezdomnością.
5. Warsztaty Terapii Zajęciowej im. Heleny Bujarskiej w Kłecku - w warsztatach opieką objętych jest 30 osób dorosłych (po 16 roku życia). Są to osoby niepełnosprawne psychicznie i fizycznie w stopniu znacznym i umiarkowanym. W warsztatach prowadzona jest terapia zajęciowa w specjalistycznych pracowniach: gospodarstwa domowego, plastycznej, introligatorskiej, dziewiarsko-krawieckiej, stolarskiej oraz komputerowej - w planach jest otworzenie pracowni ceramicznej. Prócz terapii zajęciowej uczestnicy często wyjeżdżają do teatru czy muzeów, organizowane są także wycieczki krajoznawcze oraz turnusy rehabilitacyjne.
6. Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Strzelnie - jest to placówka mająca za zadanie zagwarantować mieszkańcom powiatu mogileńskiego natychmiastową pomoc w przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia, czy znalezienia się w innej sytuacji kryzysowej. Pomocy udzielają m.in. psycholog, pedagog, socjolog, prawnik i lekarz rodzinny. Placówka ma przede wszystkim pomóc osobom, dla których poszukuje się miejsc w instytucji mogącej zapewnić długotrwałe wsparcie. W Ośrodku znajduje się hostel, w którym można przenocować lub zamieszkać do czasu rozwiązania sytuacji kryzysowej. Planowane jest także prowadzenie działań profilaktycznych oraz zorganizowanie grup wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie.
7. Integracyjne Centrum Aktywności “Nadzieja Życia” w Inowrocławiu - prowadzi terapię zajęciową oraz spotkania integracyjne dla osób niepełnosprawnych z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym z terenu Inowrocławia i okolic. W chwili obecnej w zajęciach uczestniczy około 20 osób. Prócz warsztatów praktycznych w Centrum realizowany jest program “Nasza Mała Ojczyzna - Kujawy”, w ramach którego organizowane są wycieczki krajoznawcze oraz inne formy poznawania lokalnej kultury. Centrum działa przy parafii pw. Św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu. W chwili obecnej powstaje tam Centrum Wolontariatu Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
W związku ze zmianami administracyjnymi Kościoła w Polsce do placówek Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej zaliczona zostanie także Świetlica środowiskowo-terapeutyczna w Chodzieży - w której prowadzone są zajęcia mające na celu zapewnienie opieki dzieciom z rodzin z problemami z terenu Chodzieży i okolic. Ważnym elementem pracy świetlicy jest działalność profilaktyczna i socjalizacyjna. Placówka dysponuje 75 miejscami.