Rok Caritas

Grupa Praw Człowieka powstała dzięki gnieźnieńskiej Caritas

Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Grupa Praw Człowieka to kolejna inicjatywa Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Tworzą ją głównie studenci Collegium Europaeum Gnesnense, lecz otwarta jest także na innych uczestników, zainteresowanych szeroko rozumianą ochroną praw człowieka.

Grupa Praw Człowieka to kolejna inicjatywa Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Tworzą ją głównie studenci Collegium Europaeum Gnesnense, lecz otwarta jest także na innych uczestników, zainteresowanych szeroko rozumianą ochroną praw człowieka, mniejszościami narodowymi i etnicznymi w Polsce oraz problemem uchodźstwa. Koordynatorami grupy są Fryderyk Musielak i Joanna Nitka.

Grupa powstała w lutym 2004 roku. Główne zadanie grupy to realizacja autorskiego programu edukacyjnego Różni - Równi, koordynacja programu Polskiej Akcji Humanitarnej i Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców: Walizka Uchodźcy oraz organizacja akcji jednorazowych: Tydzień Przeciwko Rasizmowi, Międzynarodowy Dzień Uchodźcy oraz Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

Program Edukacyjny Różni - Równi

Program ten prowadzony jest od 1996 roku przez wolontariuszy Stowarzyszenia “Jeden Świat” a jego ideą jest zwiększenie świadomości polskiego społeczeństwa, a w szczególności młodych ludzi w tematyce praw człowieka, mniejszości narodowych i uchodźstwa. Program ten zyskał poparcie Przedstawiciela Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) w Warszawie, Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli oraz Wydziału Oświaty Miasta Poznania.

Do tej pory programem objętych zostało ok. 8 tysięcy uczniów, głównie ze szkół poznańskich. W zakres programu wchodzą:

- lekcje w szkołach średnich i gimnazjalnych, prowadzone w sposób odbiegający od zwykłego schematu, z użyciem metod aktywizujących (symulacje, burze mózgów, praca z materiałami audiowizualnymi, dyskusje) i poszanowaniem podstawowych założeń szkolenia miedzykulturowego. Ułatwia to proces zapamiętywania oraz pełne uczestnictwo uczniów w zajęciach, ale także sprawia, że lekcje są znacznie ciekawsze,
- szkolenia dla nauczycieli i wolontariuszy,
- międzynarodowe obozy wolontariackie,
- publikacje i materiały edukacyjne.

Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem “Jeden Świat”, będącym polskim oddziałem międzynarodowej organizacji pozarządowej Service Civil International, jej członkowie przeszli już dwa szkolenia: Jak uczyć o mniejszościach narodowych i etnicznych? oraz Jak uczyć o uchodźcach? Szkolenia te miały na celu przygotować ich do prowadzenia lekcji w szkołach średnich i gimnazjach w Gnieźnie i okolicznych miejscowościach. W najbliższym czasie planowane jest kolejne szkolenie Jak uczyć o prawach człowieka?

Podczas szkoleń, prowadzonych przez trenerów Stowarzyszenia, uczestnicy wprowadzani są szczegółowo w omawianą tematykę, spotykają się z osobami pracującymi w ośrodkach dla uchodźców lub pracujących z mniejszościami narodowymi, uczą się jednak także jak radzić sobie w trudnych sytuacjach w klasie oraz jak samodzielnie doskonalić swoją wiedzę i zdobywać doświadczenie.

Pierwsze - pilotażowe lekcje o tematyce uchodźstwa oraz mniejszości narodowych i etnicznych odbywają się w gnieźnieńskich szkołach średnich już od kilku tygodni i spotkały się z ciepłym przyjęciem i zainteresowaniem zarówno ze strony dyrekcji i nauczycieli, jak i uczniów. Dyskusje, jakie wywiązywały się podczas zajęć, pytania uczniów i ich zaangażowanie w lekcje dowiodły, że mówienie i nauczanie na dany temat jest potrzebne. Nasi wolontariusze prowadzą swoje zajęcia głównie podczas godzin wychowawczych. Program nauczania w szkołach jest bardzo napięty, stąd na tematy, o których my mówimy, zwykle nie starcza już miejsca.

W najbliższym czasie Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej skieruje do dyrekcji wszystkich szkół ponadpodstawowych w Gnieźnie ofertę bezpłatnego przeprowadzenia lekcji o tematyce praw człowieka, uchodźców oraz mniejszości narodowych i etnicznych.

Program edukacyjny Różni - Równi skierowany jest do młodego pokolenia, które w przyszłości tworzyć będzie generację polityków, nauczycieli, ludzi kultury czy innych osób mających wpływ na tworzenia rzeczywistości. W tym wieku, 12-18 lat, człowiek bardzo uważnie obserwuje swoje środowisko i zastanawia się nad wartościami kierującymi życiem. Kształtuje swoją osobowość, jest otwarty na inne idee, poglądy, punkty widzenia, wartości ogólnoludzkie. Uważamy, że nietolerancja i uprzedzenia biorą się z niewiedzy, stąd właśnie pomysł na lekcje, które są naszą drogą, by z tą nietolerancją walczyć.

Walizka Uchodźcy

Uchodźcy zawsze byli obecni w historii ludzkości. Uciekali przed wojną, prześladowaniami, klęskami żywiołowymi. Porzucali dorobek swojego życia, bo byli w niebezpieczeństwie. Na świecie jest obecnie 21 mln osób wysiedlonych, 80% z nich to kobiety i dzieci.

Program edukacyjny Walizka Uchodźcy ma za zadanie informowanie społeczeństwa o tym, kim są uchodźcy i na czym polega niezwykle trudna sytuacja, w jakiej się znaleźli.

Celem tego projektu jest przybliżenie młodzieży ze szkół średnich i gimnazjów problematyki uchodźczej oraz kształtowanie pozytywnej postawy wobec uchodźców.

Program składa się z czterech części, których realizacja może być rozłożona w czasie:

- Film edukacyjny pt. Uchodźcy,
- Lekcja nt. uchodźców,
- Wystawa “Uchodźcy w plakacie”,
- Gra symulacyjna “Przejścia”.