Caritas Archidiecezji Katowickiej pracuje już 11 lat
Niedziela, 26 Listopada 2000 02:00
Caritas Archidiecezji Katowickiej
Z okazji przypadającego 21 listopada br. Dnia Pracownika Socjalnego i niedawnej 11. rocznicy powstania Caritas Archidiecezji Katowickiej pracownicy tej organizacji spotkali się w jej ośrodku w Rudzie Śląskiej - Halembie.Z okazji przypadającego 21 listopada br. Dnia Pracownika Socjalnego i niedawnej 11. rocznicy powstania Caritas Archidiecezji Katowickiej pracownicy tej organizacji spotkali się w jej ośrodku w Rudzie Śląskiej - Halembie.
W trakcie uroczystości z udziałem metropolity katowickiego abp. Damiana Zimonia nominację na wicedyrektora katowickiej Caritas otrzymał ks. Zenon Ryzner, a listy gratulacyjne wręczono długoletnim i wyróżniającym się pracownikom tej organizacji.
Caritas Archidiecezji Katowickiej to ponad 560 pracowników i cała rzesza potrzebujących, która codziennie korzysta z 53 przedsięwzięć charytatywnych. Największe dzieła Caritas Archidiecezji Katowickiej przeznaczone są dla niepełnosprawnych.
Pierwsze z nich to ośrodek “Miłosierdzie Boże” w Mikołowie - Borowej Wsi. Mieszczą się tam warsztaty terapii zajęciowej dla 50 osób oraz dom pomocy społecznej, w którym mieszka 150 niepełnosprawnych młodych ludzi. Są oni podzieleni na 10-osobowe grupy, nazywane rodzinkami. Każda rodzinka na do dyspozycji 2- i 3-osobowe pokoje z jadalnią, kuchenką i toaletą. Podopieczni w wieku szkolnym dowożeni są codziennie do różnego rodzaju szkół, a starsi pracują w zakładach pracy chronionej, takich jak mieszczący się w pobliżu KUNCAR. Przy ośrodku w Borowej Wsi znajduje się także Zakład Aktywności Zawodowej, w którym pracuje 20 pracowników chronionych. Jest to właściwie 23-hektarowe gospodarstwo rolne, zajmujące się m.in. hodowlą krów mlecznych, drobiu i koni.
Prawie 230 podopiecznych ma ośrodek dla niepełnosprawnych “Najświętsze Serce Jezusa” w Rudzie Śląskiej - Halembie. W jego centrali i filiach znajduje się m.in. środowiskowy dom samopomocy dla osób, które cierpią na zaburzenia psychiczne, ale nie kwalifikują się do leczenia szpitalnego. Jest tam też dom pomocy społecznej i warsztaty terapii zajęciowej.
Katowicka Caritas posiada również 7 stacji opieki, w których pracują pielęgniarki, opiekujące się obłożnie chorymi w ich domach, apteka leków z darów zagranicznych, 14 świetlic środowiskowych dla dzieci ubogich i zaniedbanych, noclegownia dla bezdomnych, a wkrótce ma zostać otwarte stacjonarne hospicjum im. Jana Pawła II w Katowicach-Brynowie.
Caritas Archidiecezji Katowickiej powołana została po przełomie roku 1989. Był to powrót do tradycji Związku Towarzystw Dobroczynnych “Caritas” Diecezji Śląskiej, który powstał w 1929 r. W czasie II wojny światowej był on jedną z nielicznych organizacji udzielających pomocy, pomimo oficjalnego zawieszenia działalności. Dopiero w 1950 r. władze komunistyczne zlikwidowały kościelną Caritas i na jej miejsce utworzyły podporządkowane sobie Zrzeszenie Katolików Caritas. W ten sposób zawłaszczony został nie tylko majątek, ale także nazwa “Caritas”, która na całym świecie zwyczajowo zarezerwowana jest dla organizacji charytatywnych Kościoła.