Rok Caritas

Katowice: nowa pracownia komputerowa w placówce Caritasu

Caritas Archidiecezji Katowickiej

Komputery są jak wędka, dają dzieciom dostęp do niezgłębionej skarbnicy wiedzy, jaką jest Internet i zachęcają do nauki innych przedmiotów: języków, matematyki, fizyki, geografii - uważa ks. kanonik Krzysztof Bąk.

Komputery są jak wędka, dają dzieciom dostęp do niezgłębionej skarbnicy wiedzy, jaką jest Internet i zachęcają do nauki innych przedmiotów: języków, matematyki, fizyki, geografii - uważa ks. kanonik Krzysztof Bąk, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej. 26 września poświęcił on w katowickiej dzielnicy Dąb czternastostanowiskową pracownię komputerową.

W działającym od 1 kwietnia 2002 roku ośrodku Caritas Świętego Jacka w Katowicach-Dębie oddano dziś do użytku nową pracownię komputerową. Na początku będą z niej korzystali podopieczni ponad 160 świetlic środowiskowych, prowadzonych przez Ośrodek. Dyrektor Ośrodka Krzysztof Siudziński zapewnił, że w przyszłości grono odbiorców poszerzy się o dzieci i młodzież nie będące podopiecznymi, a pozbawione dostępu do komputerowych zajęć edukacyjnych. Prawdopodobnie z komputerów będą też w przyszłości mogły skorzystać osoby dorosłe, zwłaszcza bezrobotne.

“Do nas przychodzą dzieci, które nie mają w domach komputerów, nie potrafią z nich korzystać” - mówi Siudziński. - Dlatego chcemy działać na rzecz kompensowania ich szans, umożliwić im poznanie działania tego sprzętu i pokazanie możliwości, jakie on daje”.

“Nasz kraj w ogóle jest dość zacofany, jeśli chodzi i informatykę - wyjaśnia ks. kanonik K. Bąk, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej. - Bardzo wiele dzieci nie ma dostępu do Internetu, a nawet do komputera w ogóle. A dzisiaj umiejętność obsługi komputera jest konieczna każdemu”. Dodał, że dzięki komputerowi można zachęcić dzieci, które niechętnie sięgają po książki, do nauki języków czy na przykład matematyki bądź fizyki. “Takie dziecko już nie zapomni zdobytych doświadczeń, nikt mu tego nie zabierze. To z naszej strony próba inwestowania w ludzi - chcemy dać im przysłowiową wędkę” - podkreślił ks. Dyrektor.

Ośrodek Świętego Jacka działa od 1 kwietnia 2002 roku w jednej z najbiedniejszych dzielnic Katowic - Dębie. Czterokondygnacyjny budynek przekazały Caritasowi siostry służebniczki z Panewnik. Po generalnym remoncie przystosowano go do nowych zadań. Uruchomiono m.in. pokoje mieszkalne dla podopiecznych Domu Noclegowego, pomieszczenia Świetlicy Środowiskowej dla dzieci oraz Dziennego Domu Pomocy Społecznej. W oficynie ze środków Caritas Archidiecezji Katowickiej wybudowano kuchnię, jadalnię i pokoje noclegowe. Strukturę Ośrodka tworzą nadto 3 placówki filialne, w których prowadzone są Świetlice Środowiskowe i Dzienny Dom Pomocy Społecznej.

Pracownia komputerowa powstała w sali na parterze budynku przy ul. Dębowej 23. Zastosowano wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej, dotyczące tworzenia takich pracowni. Sala ma 50 metrów kwadratowych powierzchni i przed przystosowaniem do potrzeb pracowni, została wyremontowana. Dzisiaj znajduje się w niej 14 stanowisk, wyposażonych w komputery z procesorami Pentium 4 i 17-calowe monitory. Jest też stanowisko nauczycielskie, skaner, kolorowa drukarka laserowa, projektor multimedialny i chroniący przed niewłaściwym korzystaniem z Internetu serwer. Na komputerach zainstalowano programy do nauki języków, matematyki i fizyki, encyklopedię i atlas świata.

“Tu jest bardzo fajnie i zawsze ciekawie” - mówi Paweł Niemiec, czwartoklasista, podopieczny Świetlicy Środowiskowej. - Ja przychodzę tu od pierwszej klasy. Tu jest po prostu super, a teraz z tymi nowymi komputerami, będzie jeszcze lepiej”.

Projekt został zrealizowany wspólnie przez Caritas Archidiecezji Katowickiej Świętego Jacka oraz Mitkal Steel Poland S.A. Prezes Mitkal - Vijay Kumar Bhatnagar podkreślił, że zaczął współpracować z Caritas, widząc jej pomoc po katastrofie na Targach Katowickich w lutym. Wtedy zrozumiał, że warto wspierać poczynania takich organizacji. Jego firma wydała na pracownię 122 tys. złotych.