Rok Caritas

Kraków: niemieccy katolicy uhonorowani medalem "Bogaci Miłosierdziem"

Caritas Archidiecezji Krakowskiej

Rada Katolików Świeckich Miasta Kolonii oraz Ernst Brueck zostali laureatami medalu "Bogaci Miłosierdziem", przyznawanego przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej za szczególne wsparcie udzielane najbardziej potrzebującym i ubogim

Kraków, 04.12.2003

Rada Katolików Świeckich Miasta Kolonii oraz Ernst Brueck zostali laureatami medalu “Bogaci Miłosierdziem”, przyznawanego przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej za szczególne wsparcie udzielane najbardziej potrzebującym i ubogim. Niemieckich katolików uhonorowano za wieloletnią pomoc humanitarną niesioną Polakom oraz za wsparcie w czasie ostatnich powodzi w Małopolsce. Odznaczenie wręczy wyróżnionym kard. Franciszek Macharski podczas niedzielnego koncertu adwentowego Caritas w Filharmonii Krakowskiej.

Związki archidiecezji krakowskiej z Kolonią sięgają roku 1981. Wtedy to została zainaugurowana akcja “Pomoc dla Polski”. Jej bezpośrednim organizatorem był Rudi Conin, ówczesny przewodniczący Rady Katolików Świeckich w Kolonii. Za zebrane we wszystkich parafiach miasta pieniądze zakupił podstawowe artykuły żywnościowe. Pierwszy transport pomocy humanitarnej z Kolonii do Krakowa wyruszył w marcu 1981 roku. Tysiąc pięćset paczek żywnościowych trafiło do parafii św. Jadwigi w Krakowie. W tym samym roku krakowska kuria przyjęła 13,5 tys. paczek o wartości 470 tys. marek. Do 1987 roku z Kolonii trafiło do Krakowa 150 transportów.

Samochodami tamtejszej Maltańskiej Pomocy Medycznej przywożono żywność, leki, odzież, sprzęt medyczny i inne artykuły potrzebne w Polsce w tych trudnych czasach. Do początku 1991 roku było już 236 transportów o wartości 28 mln marek. Dzięki tej wieloletniej współpracy między mieszkańcami Kolonii i Krakowa zawiązały się przyjaźnie. Parafie z Kolonii przekazywały do kościołów krakowskich organy, sponsorowały budowę nowych świątyń. Rada Katolików Świeckich z Kolonii miała także znaczący udział w powstaniu ówczesnego Radia Mariackiego, obecnie Radia Plus.

Ernst Brueck jest ściśle związany z Krakowem od ponad dwudziestu lat. Włączył się w akcję “Pomoc dla Polski” jako wiceprzewodniczący Rady Katolików Świeckich i dyrektor Służby Maltańskiej w Kolonii. Osobiście przewoził tirami dary do Krakowa. Nie zniechęcały go trudności, jakie musieli znosić kierowcy maltańskich tirów - kontrole na granicach NRD i PRL, często kilkunastogodzinne przetrzymywanie pojazdów na granicach w zimie. Po zmianach politycznych w 1989 roku kard. Franciszek Macharski doprowadził do powstania Maltańskiej Służby Medycznej w Polsce. Ernst Brück stał się pierwszym doradcą w procesie powstawania popularnych “maltańczyków”. Wciąż dba o kontakty między młodzieżą polską a niemiecką. Reaguje także na potrzeby archidiecezji - wyposażył Dom Pielgrzyma w Ludźmierzu i kościół w Myślenicach. Za zasługi dla archidiecezji krakowskiej został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu św. Sylwestra.

W ramach długofalowej pomocy dla powodzian, dzięki wspólnej akcji Caritas i Pomocy Maltańskiej wysłane zostały transporty z pomocą dla rodzin najbardziej dotkniętych przez powódź w Spytkowicach, Zatorze, Woli Radziszowskiej, Wadowicach, Lachowicach, Makowie Podhalańskim, Zembrzycach i Budzowie. Powodzianie otrzymali nowy sprzęt AGD, zakupiony za pieniądze zebrane w Niemczech. Pomoc Maltańska przekazała w 2001 roku na rzecz poszkodowanych przez powódź w Małopolsce 538 474 zł. Darowiznę przeznaczono na zakup sprzętu gospodarstwa domowego, mebli i materiałów budowlanych.

Medal “Bogaci Miłosierdziem” zaprojektował dla krakowskiej Caritas prof. Czesław Dźwigaj. Na jego awersie znajduje się logo Caritas i nazwisko uhonorowanej osoby lub nazwa instytucji. Na rewersie odznaczenia widnieje zarys katedry wawelskiej. Małe znaki Caritas u jej stóp symbolizują rzesze ludzi zaangażowanych w pomoc potrzebującym.

Dotychczas medale zostały przyznane Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, kard. Franciszkowi Macharskiemu, Marii Gądek, która ofiarowała dorobek swojego życia na rzecz Rodzinnego Domu Dziecka, Władysławowi Godyniowi za długoletnią działalność charytatywną i budowę przytulisk dla bezdomnych, siostrom nazaretankom prowadzącym Dom Samotnej Matki oraz prof. Bolesławowi Piękosiowi za ofiarowanie domu, w którym został zorganizowany Rodzinny Dom Dziecka.