Rok Caritas

Kraków: Legalna praca Polek w Niemczech

Caritas Archidiecezji Krakowskiej

Caritas Archidiecezji Krakowskiej uczestniczy w projekcie pomocy w legalnym zatrudnieniu polskich kobiet w Niemczech jako pomocy domowych oraz opiekunek osób starszych i niepełnosprawnych. Jego celem jest także ochrona praw kobiet pracujących w Niemczech

Caritas Archidiecezji Krakowskiej uczestniczy w projekcie Caritas Polska pomocy w legalnym zatrudnieniu w Niemczech polskich pracownic jako opiekunek osób chorych, starszych i niepełnosprawnych. Jego celem jest także ochrona praw kobiet pracujących w Niemczech i otoczenie troską duchową ich rodzin w kraju.

Od wielu lat kobiety z Polski pracują w niemieckich domach jako pomoce domowe, opiekując się osobami chorymi lub potrzebującymi wsparcia. Są one zatrudniane najczęściej nielegalnie i nie mają zapewnionej należytej ochrony socjalnej. Mimo to Polki podejmują pracę za granicą, gdyż w wielu przypadkach stanowi ona jedyne źródło utrzymania ich rodzin. W Niemczech rośnie zapotrzebowanie na taki model opieki. Osoby starsze chcą pozostać w swoim dotychczasowym otoczeniu domowym, a rodziny często nie są w stanie same zapewnić im stałej opieki. Caritas przez swój projekt chce poprawić sytuację Polek pracujących w Niemczech oraz poszukujących takiej pracy.

Zatrudnienie w Niemczech oznacza zazwyczaj około 8 godzin efektywnej pracy: m.in. prowadzenie domu, robienie zakupów, pranie, sprzątanie, pomoc w czynnościach samoobsługowych i higienicznych osoby starszej lub niepełnosprawnej. Reszta czasu to tzw. “czuwanie”. Pracownica ma zwykle w ciągu dnia 2-3 godziny czasu wolnego tylko dla siebie oraz 1 dzień wolny w tygodniu. Może ona zawsze liczyć na pomoc Caritas z Polski i Niemiec. Nad pobytem zatrudnionych osób czuwa koordynator projektu w Niemczech, który służy swoją pomocą i radą. Można się z nim kontaktować w języku polskim. Do podjęcia pracy potrzebna jest znajomość języka niemieckiego, wystarczająca do codziennego porozumiewania się.

Projekt zakłada też polepszenie kontaktów Polek ze swoimi rodzinami podczas rozłąki. Dzięki rozwiązaniom zaproponowanym przez Caritas, osobą starszą lub niepełnosprawną będą się opiekowały zamiennie dwie kobiety. To umożliwi im kontakt z rodzinami w Polsce, a ich podopieczny będzie mieć zapewnioną stałą opiekę.

Po udanym pilotażu projektu

Caritas Polska

, do którego w 2009 r. włączyły się Caritas Diecezji Ełckiej, Caritas Archidiecezji Częstochowskiej oraz Grudziądzkie Centrum Caritas, obecnie realizuje 16 diecezjalnych Caritas z Polski.

Krakowska Caritas zarejestrowała Agencję Zatrudnienia oraz nawiązała współpracę z niemiecką Caritas rejonu Eifel, która w swoim rejonie wyszukuje rodziny chętne do zatrudnienia Polek.

Do projektu mogą zgłaszać się kobiety chętne do pracy w charakterze pomocy domowych lub opiekunek osób starszych i niepełnosprawnych.

Zgłoszenia do projektu z archidiecezji krakowskiej przyjmuje i udziela szczegółowych informacji

koordynator projektu Maksymilian Morawiecki:

tel. 12 350 63 01

lub e-mail: mmorawiecki@caritas.pl


Planowany start projektu: połowa maja 2011 r. Nabór uczestników otwarty.