Rok Caritas

Kraków: Ofiary za baranki pomogą chorym

Caritas Archidiecezji Krakowskiej

Po raz czternasty do parafii archidiecezji krakowskiej trafiły baranki ze znakiem Caritas, które staną na wielkanocnych stołach. Ofiary za baranki tradycyjnie przeznaczone zostaną na pomoc chorym, starszym i niepełnosprawnym. Tegoroczna akcja pomoże uzysk

Po raz czternasty do parafii archidiecezji krakowskiej trafiły baranki ze znakiem Caritas, które staną na wielkanocnych stołach. Ofiary za baranki tradycyjnie przeznaczone zostaną na pomoc chorym, starszym i niepełnosprawnym. Tegoroczna akcja pomoże uzyskać fundusze na rozbudowę Stacji Opieki Caritas w Gdowie.
Akcja przeprowadzana jest pod hasłem „Podziel się wielkanocną radością”. W parafiach znalazło się prawie 60 tys. baranków. Rozprowadzają je zespoły charytatywne i zespoły Caritas. W ten sposób tradycja stawiania na wielkanocnym stole baranka łączy się z troską o tych, którym z różnych powodów - finansowych czy zdrowotnych - powodzi się gorzej.
Zwyczaj święcenia baranka wielkanocnego, symbolizującego zmartwychwstałego Jezusa, sięga VII wieku. Ustawianie baranka na stole wielkanocnym wprowadził w XIV wieku papież Urban V, chcąc przypomnieć o najważniejszym przesłaniu Wielkanocy. W Polsce baranek wielkanocny pojawił się prawdopodobnie w XVII wieku i był robiony najpierw z masła, a potem też z ciasta lub cukru.
Krakowska Caritas rozpoczęła rozprowadzanie baranków w parafiach w 1997 r. „Dajemy w ten sposób świadectwo, że nie jest nam obojętny los ubogiego człowieka. Spróbujmy dostrzec w nim znak Chrystusa” - mówił ówczesny dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Jakub Gil.
Ofiary za baranki pomogły m.in. w 2004 r. w remoncie i rozbudowie budynku w Zembrzycach, w którym Caritas utworzyła ośrodki dla chorych i niepełnosprawnych: Warsztaty Terapii Zajęciowej i Dom Wczasowo - Rehabilitacyjny. W 2007 i 2008 r. środki te przeznaczone zostały na budowę Rodzinnego Domu Pomocy w Krakowie. W 2009 r. ofiary za baranki przeznaczone zostały na dofinansowanie działalności Domu Wczasowo - Rehabilitacyjnego pw. Matki Bożej Różańcowej w Zebrzydowicach, przeznaczonego na czasowe pobyty osób starszych, chorych i niepełnosprawnych, a w 2010 r. na budowę Warsztatów Terapii Zajęciowej w Spytkowicach koło Zatora.
Tegoroczna akcja pomoże uzyskać fundusze na rozbudowę Stacji Opieki Caritas w Gdowie. Rozbudowa stacji jest konieczna ze względu na obowiązek dostosowania pomieszczeń do dzisiejszych standardów. Dzięki rozbudowie stacja będzie mogła prowadzić intensywniejszą rehabilitację, co jest bardzo ważne ze względu na duże potrzeby w tym rejonie i brak innych ośrodków rehabilitacyjnych. Oprócz osób dorosłych, Stacja Opieki w Gdowie od lat rehabilituje także dzieci i prowadzi gimnastykę korekcyjną dla dzieci z wadami postawy. Gotowy jest już projekt rozbudowy, a prace rozpoczną się w tym roku.

Na zdjęciu: wizualizacja Stacji Opieki w Gdowie po rozbudowie.