Rok Caritas

Niepełnosprawni pielgrzymowali do Łagiewnik

Caritas Archidiecezji Krakowskiej

procesjaW duszy cierpiącej powinniśmy widzieć Jezusa ukrzyżowanego, a nie darmozjada i ciężar - te słowa św. Faustyny przypomniała siostra witająca uczestników IX Ogólnopolskiej Pielgrzymki Osób Niepełnosprawnych do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W tym roku odbywała się ona pod hasłem „Jesteśmy Kościołem”. Do Łagiewnik przybyły grupy z różnych stron Polski.

Kustosz sanktuarium bp Jan Zając witając chorych zwrócił uwagę na ich ważną rolę w Kościele prosząc o wytrwanie w trudnym powołaniu.
Mszy św. przewodniczył bp. Jan Szkodoń. Dziękując wszystkim, którzy opiekują się chorymi i niepełnosprawnymi zapewnił uczestników o swojej modlitwie.  "Trzeba pamiętać, że dając otrzymujemy - przypominał. - Otrzymujemy modlitwę, wdzięczność i miłość. Uczymy się od niepełnosprawnych prostoty, szczerości, ufności, prawdomówności. To dar Boga, który otrzymujemy dzięki nim”.
Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na panującą obecnie pokusę samowystarczalności. "Każdy jest w jakiś sposób niepełnosprawny" - tłumaczył, zapewniając, że w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego znajdujemy lekarstwo na nasze słabości: „Jezus miłosierny nigdy nie jest bezradny wobec naszej choroby, słabości, grzechu”. Bp Szkodoń przypomniał słowa Jezusa: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili”. Podkreślał potrzebę wzajemnej pomocy. „Jesteśmy dziećmi Bożymi, a dla siebie braćmi i siostrami. Ile razy pomagamy sobie nawzajem, pomagamy Jezusowi" - apelował. - "Ten kubek wody, o którym wspominał Chrystus, to nasza praca, cierpliwość, miłość. Podajmy go bliźniemu w imię Jezusa”.
Jak co roku, pielgrzymi ponieśli do ołtarza dary - prace wykonane własnoręcznie podczas terapii zajęciowej. Pielgrzymka zakończyła się koronką do Bożego Miłosierdzia.   Agnieszka Homan