Krwiodawcy w Łagiewnikach
Piątek, 03 Sierpnia 2012 12:38
Caritas Archidiecezji Krakowskiej
43,5 litra
Przybyli krwiodawcy zrzeszeni m.in. w klubach prowadzonych przez Polski Czerwony Krzyż i Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Rzeczypospolitej Polskiej, ich rodziny oraz osoby zainteresowane honorowym dawstwem krwi. Tegoroczna pielgrzymka krwiodawców została wpisana w program obchodów jubileuszu 10-lecia konsekracji bazyliki w Łagiewnikach przez Jana Pawła II.
Przez 7 stanowisk do poboru krwi, obsługiwanych przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, przewinęło się 121 osób, 97 z nich zostało zakwalifikowanych do oddania krwi. Pielęgniarki pracujące przy poborze krwi potwierdzają, że podczas wakacji krwi brakuje właściwie przez cały czas. „Potrzebni dawcy grup Rh - /A Rh - /B Rh - /AB Rh - /0 Rh -” to pierwsza informacja, która rzuca się w oczy na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Dlatego takie akcje są potrzebne.
Pielgrzymi mogli zostać również potencjalnymi dawcami szpiku oraz zaopatrzyć się w deklaracje woli dotyczące zgody na oddanie po śmierci swoich narządów i tkanek do przeszczepów.
– Prośmy, aby nasza miłość Boga motywowała nas do czynienia dobra drugiemu człowiekowi. Oby nas też ogarnęła ta iskra miłosierdzia Bożego, która pozwoli nam pomagać – mówił wicedyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Brzeziński, który przewodniczył Mszy św.: – Oddajecie krew ludziom, których nigdy nie poznacie. Ale naszym największym skarbem nie jest to, co zdobędziemy na ziemi. Może kiedyś Bóg powie: popatrz, to jest twoje dzieło – i może niejeden, może tłumek ludzi powstanie, którym uratowaliście życie.
Dyrektor krakowskiej Caritas ks. Bogdan Kordula dziękując uczestnikom pielgrzymki, którzy oddali krew, przypomniał, że dziesięć lat temu bazylikę Miłosierdzia Bożego konsekrował bł. Jan Paweł II. – Pozostały nam po nim relikwie w postaci kropel krwi. Chciałbym, żebyśmy wyszli stąd z przekonaniem, że tak jak Jan Paweł II pozostawił nam swą krew, tak każdy dawca ofiarował tu nie jedną kroplę, ale wiele kropli swojej krwi. Te pół litra krwi to dar, który pozostanie – mówił.
Po Mszy św. płk. Henryk Zając, prezes Klubu HDK przy Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego wręczył order św. Maksymiliana Marii Kolbe zasłużonym krzewicielom idei krwiodawstwa: Stanisławowi Taraszkiewiczowi, prezesowi Klubu Honorowych Dawców Krwi działającego przy AGH w Krakowie i Julianowi Szmydowi, honorowemu prezesowi Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi przy Rafinerii Jedlicze k. Krosna.
O popularyzacji idei krwiodawstwa wśród młodych opowiadała pielgrzymom Barbara Czarnik – nauczycielka z Kęt, która w 2002 r. zorganizowała akcję krwiodawstwa wśród młodzieży. Wielu młodych oddawało krew po raz pierwszy w dniu swoich 18. urodzin. Przez 10 lat oddali potrzebującym
Po kończącej pielgrzymkę koronce do Miłosierdzia Bożego nastąpiło losowanie pamiątkowych nagród ofiarowanych przez sponsorów pielgrzymki wśród osób, które oddały krew.
Rozpoczęta podczas XX Światowego Dnia Chorego 11 lutego 2012 r. kampania społeczna "Podaruj Kroplę Miłości" ma zachęcać społeczeństwo do honorowego krwiodawstwa. W pierwszym półroczu trwania kampanii podczas 115 akcji zorganizowanych przez Caritas krew oddało około 3,3 tys. osób z 27 diecezji w Polsce. Dzięki ich ofiarności uzyskano już prawie
Agnieszka Homan