Rok Caritas

Najnowocześniejsza Stacja Opieki

Caritas Archidiecezji Krakowskiej

gdow_poswieceniegdow_goscieZakończyła się rozbudowa Stacji Opieki Caritas w Gdowie. Nowy budynek poświęcił bp Grzegorz Ryś w poniedziałek 8 kwietnia 2013 r.  - Caritas to słowo, które określa Boga. Bóg jest miłością. To słowo znalazło ciało tutaj. Daliście Bogu ciało w Gdowe - mówił podczas homilii.

Symboliczną wstęgę przecięli bp Ryś z przełożoną prowincjalną Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi s. Marią Rokosz, wójtem Gdowa Zbigniewem Wojasem, dyrektorem krakowskiej Caritas ks. Bogdanem Kordulą, proboszczem parafii ks. Stanisławem Bętkowskim i emerytowanym proboszczem ks. Stanisławem Jarguzem.

Rozbudowa Stacji Opieki Caritas w Gdowie była konieczna ze względu na obowiązek dostosowania pomieszczeń do obowiązujących standardów. Rehabilitacja odbywała się w zbyt małym pomieszczeniu. Dzięki rozbudowie stacja będzie mogła prowadzić intensywniejszą rehabilitację, co jest bardzo ważne ze względu na duże potrzeby w tym rejonie i brak innych ośrodków rehabilitacyjnych. Oprócz osób dorosłych, Stacja Opieki w Gdowie od lat rehabilituje także najmłodszych i prowadzi gimnastykę korekcyjną dla dzieci z wadami postawy. Dziennie przyjmuje nawet 70 osób.

Prace rozpoczęły się jesienią 2011 roku. - Teraz to nasza najnowocześniejsza placówka w Małopolsce. Rozbudowa i wyposażenie stacji trwały rok i kosztowały 2 mln zł - mówi dyrektor krakowskiej Caritas ks. Bogdan Kordula. W rozbudowie stacji pomogły m.in. ofiary za baranki z akcji krakowskiej Caritas „Podziel się wielkanocną radością”. Wcześniej ofiary za baranki pomogły już m.in. w remoncie i rozbudowie ośrodka Caritas w Zembrzycach, w budowie Rodzinnego Domu Pomocy w Krakowie, a także w utrzymaniu Domu Wczasowo-Rehabilitacyjnego w Zebrzydowicach, przeznaczonego na czasowe pobyty osób starszych, chorych i niepełnosprawnych.

Stacja Opieki w Gdowie im. bł. Anieli Salawy znajduje się przy kościele parafialnym p.w. Narodzenia NMP (Sanktuarium MB Gdowskiej). Funkcjonuje od 1 września 200l roku, obejmując swą działalnością obszar gminy Gdów (27 wiosek, około 18 tys. mieszkańców). Powstała jako piąta tego typu placówka w archidiecezji krakowskiej. Realizuje zadania z zakresu profilaktyki i ochrony zdrowia, rehabilitacji oraz pomocy społecznej.

wstegawojt   gdow_budynek 

Stacja Opieki w Gdowie jako jedyna wśród Stacji Opieki prowadzonych przez krakowską Caritas ma kontrakt z NFZ na rehabilitację. W stacji pracują dwie pielęgniarki - siostry Franciszkanki Rodziny Maryi, 3 magistrów fizjoterapii, 2 techników fizjoterapii i sekretarka medyczna. Ponadto 2 razy w tygodniu przyjmuje lekarz specjalista rehabilitacji. Trwają negocjacje z NFZ w sprawie zorganizowania w nowym budynku specjalistycznych gabinetów lekarskich. Obecnie w Gdowie nie ma dostępu do lekarzy specjalistów niektórych specjalności. Chorzy muszą jeździć do Myślenic lub Wieliczki. Poza tym do Gdowa łatwo dojechać z okolicznych wiosek.

Stacja rehabilituje dzieci od 3 tygodnia życia - najczęściej z powodu kręczu szyi i mózgowego porażenia dziecięcego. Rehabilituje także starsze dzieci, osoby dorosłe i starsze. Trzy razy w tygodniu prowadzi gimnastykę korekcyjną dla dzieci.

Pielęgniarki pracują głównie w terenie, w gabinecie są tylko godzinę dziennie - od 8.00 do 9. 00, a potem - aż do 14.00 pracują w terenie, dojeżdżając do domów chorych. I najmniej lubiana część pracy: od 14.00 do 15.30 - uzupełnianie dokumentacji medycznej. Oprócz pracy siostry wydają najuboższym żywność z unijnego programu PEAD, czasem robią zakupy chorym, a nawet sprzątają i gotują. Przy Stacji Opieki w Gdowie działa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, wyposażona w łóżka ortopedyczne na pilota, chodziki, kule, wózki inwalidzkie.

Pracownicy Stacji Opieki w Gdowie w 2012 r. wykonali 28 000 czynności pielęgniarskich, 2336 wizyt domowych, obejmując opieką 576 pacjentów (w tym 48 stałych pacjentów). Rehabilitantki w Gdowie wykonały 55 360 zabiegów dla 1826 pacjentów (w tym 26 pacjentów w terenie - 260 wizyt). Działalność stacji finansowana jest przez Gminę Gdów, Caritas Archidiecezji Krakowskiej i NFZ. Od 7 lat sto litrów paliwa miesięcznie funduje p. Teresa Wojas, właścicielka stacji benzynowej w Nieznanowicach.

dzieci2Caritas Archidiecezji Krakowskiej prowadzi 7 Stacji Opieki: w Zakopanem, Wieliczce, Krakowie, Gdowie, Myślenicach, Nowym Targu (opieka pielęgniarska i rehabilitacyjna od poniedziałku do piątku) i Zembrzycach (tylko rehabilitacja). Placówki zapewniają bezpłatne, profesjonalne usługi pielęgniarskie i rehabilitacyjne osobom przewlekle chorym, zwłaszcza znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Usługi świadczone były w domach chorych i w siedzibach stacji, posiadających gabinety rehabilitacyjne i pielęgniarskie, a w miarę możliwości także wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego. Stacje Opieki wyposażone są kompleksowo w sprzęt niezbędny do rehabilitacji.

rowerkiPracownicy Stacji Opieki wykonują czynności takie jak: opieka pielęgniarska w domu chorego, wykonywanie opatrunków i zleconych przez lekarza zabiegów, pobieranie materiałów do analiz, pomiary podstawowych parametrów życiowych, wykonywanie EKG, badanie poziomu cukru we krwi, rehabilitacja osób niepełnosprawnych i starszych, realizacja zadań z zakresu promocji zdrowia, profilaktyki i edukacji zdrowotnej, wypożyczanie sprzętu rehabilitacyjnego. W 2012 r. Stacje Opieki i Gabinety rehabilitacyjne udzieliły pomocy 10 731 osobom.
Agnieszka Homan