Rok Caritas

Austriaccy studenci w Caritas

Caritas Archidiecezji Krakowskiej

1_sCaritas Archidiecezji Krakowskiej gościła grupę 18 studentów pracy socjalnej Fachhochschule Linz wraz z opiekunem. Studenci odwiedzili 18 i 19 kwietnia Ośrodek dla Osób Dotkniętych Przemocą, Interwencyjną Placówkę Opiekuńczo – Wychowawczą dla Dziewcząt oraz Dom Matki i Dziecka.

Dyrektor Ośrodka dla Osób Dotkniętych Przemocą Iwona A. Wiśniewska wprowadziła gości w problematykę przemocy, jej przyczyn oraz mechanizmów oddziaływania na system rodzinny i społeczny. Podkreślała znaczenie pomocy małych kroków, podążanie za podopiecznym. Następnie pracownik socjalny Katarzyna Gębska przedstawiła założenia pracy socjalnej z osobami przebywającymi w Ośrodku. – Pracujemy w takim miejscu, bo lubimy swoją pracę – podkreśliła pani Wiśniewska – cieszymy się, że uzdrawiamy społeczeństwo.

Zasady funkcjonowania Interwencyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej dla Dziewcząt przybliżyła austriackim studentom Barbara Bober, doświadczony wychowawca Placówki. Goście uzyskali szczegółowe informacje dotyczące specyfiki miejsca i charakteru pracy z trudną młodzieżą z uwzględnieniem roli pracownika socjalnego w systemie pomocy. Był czas na zwiedzanie placówki i uszczegóławianie ważnych kwestii związanych z procesem socjalizacji i egzekwowania przez wychowawców zachowań prospołecznych.

Ostatnią placówką zaprezentowaną przez krakowską Caritas przyszłym pracownikom socjalnym był Dom Matki i Dziecka. Nowa dyrektor Domu, s. Dominika Otolińska podkreśliła znaczenie rzetelnie przeprowadzonego wywiadu środowiskowego i indywidualnego kontraktu z podopieczną w procesie wychodzenia z bezdomności. Siostra Dominika podzieliła się również swoimi doświadczeniami w pracy z osobami ubogimi i bezdomnymi w Ameryce Łacińskiej.

Informacje merytoryczne i prezentacja placówek spotkały się z dużym zainteresowaniem przyszłych adeptów pracy socjalnej uczelni w Linz, którzy wyrazili chęć odwiedzenia w przyszłości także innych placówek pomocowych krakowskiej Caritas.

Bardzo dziękujemy panu Janowi Skawskiemu, studentowi germanistyki UJ, za nieodpłatne tłumaczenie przebiegu spotkań.
Agnieszka Homan

  • 2_s
  • 3_s
  • 4_s
  • 5_s