Rok Caritas

Lublin: konferencja o uchodźcach

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

W dniach 16-17 stycznia 2003 w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się konferencja poświęcona integracji uchodźców w społeczeństwie polskim, organizowana przez Biuro Informacji dla Migrantów i Uchodźców lubelskiej Caritas.

W dniach 16-17 stycznia 2003 w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się konferencja poświęcona integracji uchodźców w społeczeństwie polskim, organizowana przez Biuro Informacji dla Migrantów i Uchodźców lubelskiej Caritas.

Konferencja zorganizowana została we współpracy z Lubelskim Urzędem Wojewódzkim. Założeniem konferencji było przybliżenie zjawiska uchodźstwa, problematyki integracji uchodźców, podsumowanie bilateralnej polsko-holenderskiej współpracy w dziedzinie tworzenia systemu integracji społecznej uchodźców oraz realizacji preakcesyjnego programu szkoleń w zakresie integracji uchodźców, jak również prezentacja pilotażowego programu integracji uchodźców, który będzie realizowany w województwach: mazowieckim, podlaskim i lubelskim.

Gośćmi i uczestnikami konferencji byli pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej i Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie oraz przedstawiciele Urzędów Wojewódzkich realizujących obecnie lub przyszłości zadania w zakresie integracji uchodźców, a także reprezentanci organizacji pozarządowych pracujących z uchodźcami. Stronę holenderską reprezentowali pracownicy organizacji Radar oraz Ministerstwa Pracy.

Uczestników przywitał i pobłogosławił Ksiądz Arcybiskup Józef Życiński, Metropolita Lubelski. Otwarcia spotkania dokonali Ks. Andrzej Głos, Dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej oraz Pan Jan Łopata, Wicewojewoda Lubelski.

Pierwszego dnia w części przedpołudniowej dominowały prelekcje tematyczne, których celem było zapozanie uczestników z nowymi zjawiskami i problematyką:

- Wojciech Trojan, UNHCR: “Uchodźcy w Polsce i na świecie - najważniejsze zagadnienia i wyzwania”
- Andrzej Pilaszkiewicz, Urząd ds. Repatriacji i Cudzoziemców: “Procedura nadania statusu uchodźcy i zakres opieki socjalnej podczas procedury uchodźczej”
- Marzena Piłat, Biuro Informacji dla Migrantów i Uchodźców Caritas Archidiecezji Lubelskiej: “Psychologiczne i międzykulturowe aspekty pracy z uchodźcami”

Popołudnie poświęcone było prezentacji doświadczeń Urzędów Wojewódzkich oraz organizacji pozarządowych w zakresie integracji uchodźców i analiza zaobserwowanych problemów.

Pierwszy dzień zakończyła prezentacja video: “Tam byliśmy”, filmu zrealizowanego przez UNHCR, w sposób bardzo obrazowy pokazującego historię uchodźstwa na tle wydarzeń historycznych i konfliktów zbrojnych na świecie od czasu II wojny światowej.

Program dnia drugiego opierał się na prezentacji doświadczeń holenderskich w zakresie integracji uchodźców oraz prezentacji programów pilotażowych przez Mazowiecki, Lubelski i Podlaski Urząd Wojewódzki.

Konferencja stworzyła możliwość zapoznania się z marginalnym na razie problemem, zasygnalizowała jego wagę i uświadomiłą konieczność podjęcia działań, przygotowujących nas wszystkich do natężenia zjawiska migracji i uchodźstwa w najbliższych latach.

Duże zainteresowanie uczestników pozwala sądzić, że udało się osiągnąć przynajmniej kilka celów konferencji - przekazanie informacji, uwrażliwienie na zjawisko, a przede wszystkim zapoczątkowanie procesu tworzenia siatki współpracy urzędników administracji publicznej i pracowników organizacji pozarządowych, wyspecjalizowanych w niesieniu pomocy uchodźcom.