Rok Caritas

Butryny: wolontariusze SKC zainaugorowali Pola Nadziei

Caritas Archidiecezji Warmińskiej

Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas w Butrynach po raz kolejny zainaugurowali akcje Pola Nadziei 2007.

Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas w Butrynach po raz kolejny zainaugurowali akcje Pola Nadziei 2007. Uczniowie posadzili żonkile - symbolizujące ruch hospicyjny. Celem akcji jest wspieranie Hospicjum Domowego Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie. - Chcemy również podkreślić rolę hospicjum w niesieniu pomocy, przełamywaniu lęku i oswajaniu z trudną problematyką odchodzenia z tego świata oraz wskazywaniu jak ważne jest wsparcie i bycie razem z ludźmi cierpiącymi i czekającymi na naszą pomoc - powiedział opiekun SKC Krzysztof Gajewski.

Krzysztof Gajewski podkreśla, że rozpoczęta akcja to jedna z wielu form działania podejmowanego przez szkolne koła Caritas, które funkcjonują w archidiecezji warmińskiej. Jego zdaniem najważniejszym zadaniem, przed którym stoją szkolne koła Caritas to wychowanie i uformowanie młodego człowieka, przyszłego i świadomego wolontariusza w oparciu o naukę Bożego Miłosierdzia. Podkreśla przy tym, że celem działań formacyjnych jest to, aby chrześcijański wolontariusz rozumiał swoją pracę jako służbę, która jest wypełnieniem przykazania miłości oraz traktował ją jako szansę własnego duchowego i religijnego rozwoju. - Chrześcijański wolontariusz w odróżnieniu od innych wolontariuszy dzieli się nie tylko chlebem ale również i Bogiem. Szkolne koła Caritas poprzez pogłębioną formację utwierdzają u swoich wolontariuszy chrześcijańską motywację i zasady działania do praktycznego świadczenia miłosierdzia. Temu między innymi służą wielorakie działania podejmowane przez SKC, jak choćby właśnie akcja: Pola Nadziei, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom i Jałmużna Wielkanocna, czy inne akcje charytatywne na rzecz swojego środowiska - powiedział Krzysztof Gajewski.

Przypomniał, że na pierwszym spotkaniu formacyjno-integracyjnym dla wolontariuszy szkolnych kół Caritas działających w archidiecezji warmińskiej, które odbyło się w maju w Centrum Młodzieżowym Caritas we Fromborku, podsumowano dotychczasową działalność tych kół. - Jednak nie sposób było uniknąć smutnego spostrzeżenia, że jest nas ich tak niewielu - zauważył. Wspomniał, że w dokumencie Strategia rozwoju Caritas na lata 2007 – 2012 znajduje się priorytet o szerzeniu wolontariatu wśród dorosłych i młodzieży oraz rozwoju parafialnych zespołów i szkolnych kół Caritas. Dokument stwierdza, że chrześcijański wolontariat jest wspaniałą alternatywą w dążeniu do oczekiwanych zmian w wychowaniu młodego pokolenia, na co doskonałym rozwiązaniem jest wspieranie już istniejących i powoływanie nowych szkolnych kół Caritas. - Ten problem był pilnie omawiany na posiedzeniach Synodalnej Komisji ds. Charytatywnych Archidiecezji Warmińskiej. Ideałem byłoby, gdyby w każdej podstawówce, gimnazjum, czy liceum funkcjonował młodzieżowy zespół charytatywny. W sąsiedniej diecezji toruńskiej działa obecnie 189 szkolnych kół Caritas, które skupiają ok. 5 tysięcy wolontariuszy. W archidiecezji warmińskiej funkcjonuje tylko 11 i jest to zjawisko nadal marginalne. Siłą praktyki wychowawczej szkolnego koła Caritas jest pogłębiona formacja dzieci i młodzieży, która wymaga formacji serca. A zatem wychowanie w oparciu o ewangeliczne aspekty miłosierdzia nie jest już tylko postulatem, ale obowiązkiem wynikającym z miłości. Temu właśnie służy wspieranie istniejących i powoływanie nowych szkolnych kół Caritas w archidiecezji warmińskiej - powiedział Krzysztof Gajewski.