O pomocy w problemach jesieni życia na konferencji Caritas w Olsztynie
Piątek, 26 Października 2007 11:47
Caritas Archidiecezji Warmińskiej
"Pomoc w problemach jesieni życia" - pod takim hasłem odbyła się 25 października konferencja naukowa zorganizowana przez Caritas Archidiecezji Warmińskiej.“Pomoc w problemach jesieni życia” - pod takim hasłem odbyła się 25 października konferencja naukowa zorganizowana przez Caritas Archidiecezji Warmińskiej. Celem spotkania było zwiększenie świadomości społecznej w obszarach związanych z ochroną zdrowia oraz prezentacja i wymiana doświadczeń instytucji zajmujących się pomocą osobom starszym.
Józef Binnebesel z Katedry Pedagogiki Specjalnej WNP Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu mówił o systemie wychowania, który kształtuje szacunek wobec chorych, słabych i starych ludzi. Podkreślił, że proces wychowania i kształcenia powinien opierać się na tym, że śmierć jest naturalnym elementem życia. Według niego rodzina wielopokoleniowa daje człowiekowi poczucie bezpieczeństwa i stabilności emocjonalnej. - Stanowi szkołę obserwacji świata gdzie dziecko, młody człowiek i dorośli obserwują i współuczestniczą wspólnie w narodzinach, dojrzewaniu, starości i umieraniu. Doświadczają wspólnie zarówno szczęścia narodzin jak i smutku odejścia. Wzajemnie się umacniają i integrują, dając sobie nawzajem pewność że zawsze będziemy razem - podkreślił prelegent.
Jacek Łuczak z Katedry Kliniki Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu mówił o opiece nad chorymi u schyłku życia. Powiedział, że “trudna prawda o zbliżaniu się do śmierci często zastępowana jest złudną nadzieją - o możliwości wyzdrowienia i poprawy, zaś rodzina chorego zabrania wręcz zespołowi opieki hospicyjnej prowadzenia rozmów na ten temat”. - Zamyka się w ten sposób choremu i rodzinie możliwość wyrażania swoich emocji, udzielenia wsparcia opartego na empatii i miłości oraz przekazania całego swojego dorobku życia, nieprzemijających wartości, testamentu duchowego bliskim i opiekującym się, jak również wyprostowanie często powikłanych dróg, uzyskanie wybaczenia, uporządkowanie życia i spokojne umieranie - podkreślił.
Swoisty dekalog opieki hospicyjnej przedstawiała Apolonia Szarkowicz-Młyńska, lekarz psychiatra, bioetyk z Centrum Onkologicznego MSWiA w Olsztynie. - Błogosławieni, którzy rozumiecie utykające nogi i trzęsące się ręce nasze. Błogosławieni, którzy rozumiecie nas, niedosłyszących wszystkiego, co się do nas mówi. Błogosławieni, którzy rozumiecie nas, którym oko słabnie i myśl staje się powolna. Błogosławieni, którzy poświęcacie nam nieco czasu i z uśmiechem z nami rozmawiacie. Błogosławieni, którzy nie powiecie: „już trzeci raz opowiadasz tę historię”. Błogosławieni, którzy okazujecie nam , że jesteśmy kochani, szanowani, potrzebni. Błogosławieni, którzy cierpliwie znosicie naszą ociężałość, bezradność i zagubienie. Błogosławieni, którzy ułatwiacie nam trudy dnia i pozostajecie z nami na drodze do Wiecznej Ojczyzny - mówiła Apolonia Szarkowicz-Młyńska.
Lekarz Maciej Smarżewski z hospicjum Caritas w Olsztynie mówił z kolei, że jednym z głównych zadań opieki paliatywnej jest dobra kontrola nad objawami somatycznymi. Mówił, że ból jest jednym z podstawowych i najbardziej dokuczliwych objawów, którego opanowanie może przysparzać sporo problemów u ludzi starszych z chorobą nowotworową. Stwierdził, że ponad połowa chorych powyżej 65 roku życia zgłasza ból przewlekły w czasie opieki domowej, a w domach opieki stacjonarnej ponad 80 procent. - Trudności w opanowaniu bólu i jego dalszej dobrej kontroli stwarza nie tylko wiek, ale zmiany stanu psychicznego, choroby współistniejące oraz zaburzenia metaboliczne, jak zaburzenia elektrolitowe, stopień nawodnienia pacjenta czy wahania poziomu glikemii w surowicy - podkreślił prelegent.
Stwierdził też., że opieka paliatywna nad człowiekiem starszym jest jedną z podstawowych form służenia pomocą w cierpieniu i umieraniu. - Żaden z objawów somatycznych nie jest tak związany z problemem cierpienia i bólu totalnego jak ból. Dobra kontrola bólu jest więc podstawowym zadaniem w opiece paliatywnej. Problemy w analgezji ludzi starszych wciąż istnieją. Znajomość specyfiki leczenia bólu przewlekłego w wieku starszym pozwoli uniknąć wielu błędów i zagrożeń, jakie stwarzać może stosowanie analgetyków czy innych metod walki z bólem - powiedział lekarz Maciej Smarżewski.