Rok Caritas

488 ton żywności dla potrzebujących od olsztyńskiej Caritas

Caritas Archidiecezji Warmińskiej

488 ton darów przekaże w tym roku w ramach akcji PEAD Caritas Archidiecezji Warmińskiej

488 ton darów przekaże w tym roku w ramach akcji PEAD Caritas Archidiecezji Warmińskiej. Europejski program dostarczania żywności dla najuboższej ludności Unii Europejskiej diecezjalna Caritas realizuje od kilku lat.

Potrzebujący w tym roku otrzymają mleko UHT 3,2%, makaron, mąkę, muesli, cukier, kaszę, płatki kukurydziane, dżem, dania gotowe, ser topiony i ser żółty. Żywność zostanie przekazana do dekanatów, następnie poprzez poszczególne parafie trafi do bezpośrednich odbiorców. Diecezjalny koordynator programu PEAD Krystyna Kucewicz informuje, że produkty żywnościowe zostaną przekazane nieodpłatnie osobom najuboższym.

- Na terenie województwa warmińsko- mazurskiego występuje zjawisko ubóstwa, które dotyka bardzo dużą część rodzin i w związku z tym województwo zaliczane jest do najuboższych regionów krajów Unii Europejskiej - podkreśla Krystyna Kucewicz. Dodaje, że ubożenie rodzin, niemożność zapewnienia podstawowych potrzeb życiowych pociąga za sobą szereg problemów u rodziców jak i u dzieci. Coraz bardziej powszechnym staje się zjawisko i problem wielopokoleniowości ubogich rodzin, z problemem bezrobocia, alkoholizmu, przemocy, przejawiających bierną postawę społeczną. Powiększa się różnica pomiędzy ludźmi dobrze sytuowanymi i tymi, którzy żyją w ubóstwie. Dotyka ono coraz więcej rodzin, w nich zaś najbardziej dotyka dzieci i jest jedną z form ich krzywdzenia. -

Województwo warmińsko mazurskie stanowi obszar mocno skoncentrowanej dziecięcej biedy, ponieważ udział biednych dzieci wśród ogółu dzieci przekracza 40%. Najwyższe wskaźniki biedy występują na terenach wiejskich, przeważnie popegeerowskich, najniższe w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców. Sytuacja społeczno- ekonomiczna, w której żyjemy wpływa na proces lawinowego narastania problemów z jednoczesnym brakiem perspektywy ich pomyślnego rozwiązania dającym się przewidzieć czasie. Niepokojące jest powielanie przez dzieci i młodzieży biernej postawy wobec życia, narzekanie, narastanie przestępstw wśród młodocianych z ich udziałem, konflikt z prawem, samobójstwa, alkoholizm i narkomania prostytuowanie się jako forma przeżycia. Agresja i przemoc wśród dzieci i młodzieży staje się problemem społecznym. Opisane powyżej zjawiska są wynikiem biedy, brakiem poczucia bezpieczeństwa, a także oparcia w rodzinie - mówi koordynator programu.

Europejski programu PEAD funkcjonuje od 1987 roku. Idea stworzenia programu powstała w okresie, kiedy w magazynach agencji interwencyjnych krajów unijnych zgromadzone zostały ogromne ilości nadwyżek żywności. Władze unijne nie były w stanie ani sprzedać ich w obrębie Unii, ani wyeksportować poza kraje członkowskie, m.in. ze względu na wysokie koszty dopłat eksportowych. Jednocześnie magazynowanie nadwyżek wymagało coraz większych nakładów finansowych. W tej sytuacji uznano za zasadne rozdysponowanie nagromadzonych zapasów wśród ludności ubogiej z terenu krajów członkowskich.