Bezpłatne badania poziomu cukru w Legnicy
Poniedziałek, 07 Listopada 2005 15:57
Od połowy września do końca roku 2005 r. ZOZ Caritas Diecezji Legnickiej realizuje program profilaktyki cukrzycy typu II. Zadanie współfinansowane jest ze środków otrzymanych od Ministerstwa Polityki Społecznej.Od połowy września do końca roku 2005 r. ZOZ Caritas Diecezji Legnickiej realizuje program profilaktyki cukrzycy typu II. Zadanie współfinansowane jest ze środków otrzymanych od Ministerstwa Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu- Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, dlatego zainteresowani nic nie płacą.
Zadanie będzie obejmowało swoim zasięgiem teren działalności Stacji Opieki Caritas tzn. miasto Legnica i przyległe wioski: Ulesie, Pawłowice, Bartoszów, Koskowice, Ziemnice i Kłebanowice. W chwili obecnej liczba podopiecznych Stacji Opieki wynosi ok. 72 tys. osób. Wśród pacjentów Stacji Opieki ludzie powyżej 55 roku życia, którzy będą adresatami naszego zadania stanowią grupę ok. 10 tys. osób. Około 10% z nich już choruje na cukrzycę typu II, pozostali są potencjalnie narażeni na zachorowanie dlatego warto się zbadać.
Z miesiąca na miesiąc zwiększa się liczba osób, u których jest wykrywana cukrzyca typu II. Związane jest to między innymi z efektem “starzenia się społeczeństwa”, życia w stersie, nieprawidłowego odżywiania się. Powikłania towarzyszące cukrzycy wybitnie zmniejszają komfort życia pacjentów oraz zwiększają koszty leczenia. Toteż nasze działanie zmierza do jak najwcześniejszego wykrywania cukrzycy i zapobiegania jej powikłaniom. Ponadto lekarze diabetolodzy, przyjmujący coraz większą liczbę pacjentów, znajdują coraz mniej czasu na rozmowę z pacjentem i jego wszechstronną edukację. Stąd nasze zadanie ma na celu zminimalizowanie tych problemów poprzez badania przesiewowe i edukację najbardziej zagrożonej grupy.
Program będzie realizowany według ustalonego harmonogramu, który zawiera między innymi działania informacyjne, to znaczy przygotowanie plakatów i ulotek oraz akcje w przychodniach rejonowych i w Stacji Opieki a także informacje w lokalnej prasie i radiu.
Podstawowym zadaniem jest badanie poziomu cukru w domu pacjenta i w gabinecie zabiegowym Stacji Opieki oraz prowadzenie indywidualnej edukacji na temat życia z cukrzycą i zapobiegania jej powikłaniom. Będą organizowane pogadanki edukacyjne dla diabetyków w siedzibie Stacji Opieki na temat: diety stosowanej w cukrzycy, higieny, szczególnie stóp, trybu życia, kontrolowania wysiłku fizycznego, badań profilaktycznych oczu, nerek, naczyń krwionośnych, problemów psychicznych i trudności życiowych u chorych z cukrzycą. Przeprowadzimy też naukę samokontroli poziomu cukru za pomocą glukometru oraz naukę kontrolowania masy ciała i odchudzania pod kontrolą.
Mamy nadzieję, że nasze działania przyniosą korzyść pacjentom naszej Stacji, poprawią ich komfort życia i zwiększą świadomość o chorobie jaką jest cukrzyca typu II.