Nadzieja dla uchodźców
Wtorek, 19 Czerwca 2007 12:21
Międzynarodowy Dzień Uchodźcy obchodzony jest w Polsce od kilkunastu lat. Powstał on z inicjatywy Biura Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców przy ONZ.Międzynarodowy Dzień Uchodźcy obchodzony jest w Polsce od kilkunastu lat. Powstał on z inicjatywy Biura Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców przy ONZ. Również Kościół katolicki ustanowił jeden dzień w roku “Dniem Migranta i Uchodźcy”, podczas którego papież wygłasza specjalne orędzie. Każdego roku do obchodów tego dnia przyłączają się kolejne organizacje, zajmujące się na co dzień działalnością na rzecz migrantów i uchodźców.
Caritas otacza opieką cudzoziemców już od 10 lat. W czterech diecezjach działają Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które oferują azylantom, uznanym uchodźcom, osobom z pobytem tolerowanym, migrantom legalnym i nielegalnym różne formy pomocy społeczno-prawnej, prowadzą działania integracyjno-adaptacyjne, terapię psychologiczną, kursy językowe, komputerowe, zajęcia sportowe, plastyczne i wyrównawcze dla dzieci cudzoziemców. Wszystkie te działania prowadzone są w ramach realizacji projektu “Pre-integracja azylantów oraz integracja cudzoziemców z pobytem tolerowanym i statusem uchodźcy. Pomoc socjalna, psychologiczna i prawna” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Uchodźczego, Program 2007.
Tylko w kwietniu z pomocy Caritas skorzystało 257 osób. W wielu przypadkach korzystający z pomocy obciążeni są bagażem przeżyć wojennych, przemocy, ucieczki przed prześladowaniem, troski o pozostawiony dom, rodzinę i pracę. Apatia, izolacja i brak zaufania do innych to często, obserwowane przez pracowników Caritas, stany psychiczne uchodźców. Bardzo ważną rolę odgrywa terapia psychologiczna, aby uchodźcy mogli jak najszybciej poczuć się bezpiecznie, uwierzyć we własne siły i w to, że spotkają ludzi, którzy pomogą im odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Obchodząc tegoroczny Dzień Uchodźcy Caritas pragnie uczcić wszystkich uchodźców i migrantów przebywających w Polsce, którzy mieli siłę pokonać ogromne przeszkody i budować swoje życie od początku. Po pobycie w bezpiecznym ośrodku dla uchodźców, w którym zespół pracowników i wolontariuszy roztacza wszechstronną opiekę nad uchodźcami, przychodzi zetknięcie z rzeczywistością. Czasami skutki tego zetknięcia są brutalne: brak mieszkania, pracy, nieznajomość języka, odmienność kulturowa sprawiają, że cudzoziemcy z wielkim trudem stawiają pierwsze kroki niewiadomej przyszłości wśród obcej, nie zawsze przyjaznej społeczności nowego kraju.
Pracownicy Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom każdego dnia są świadkami niezwykłej odwagi i wytrwałości azylantów i uchodźców, ich zwycięstwa nadziei nad rozpaczą. Ich wytrwałość mobilizuje nas wszystkich, którzy z nimi pracujemy. Czynimy wszystko co możliwe, aby znaleźć rozwiązania umożliwiające im dalsze życie.
Każdy z nas może coś zrobić dla migrantów i uchodźców - może to być przyjazny uśmiech, krótka rozmowa, wspólny spacer lub zaangażowanie się w pomoc humanitarną i wsparcie indywidualne.
Szukanie “trwałych rozwiązań”, dzięki którym uchodźcy będą mogli zintegrować się ze społecznością lokalną, znaleźć pracę, kształcić swoje dzieci to priorytetowe zadanie nie tylko organizacji pozarządowych, ale również instytucji państwowych i samorządowych.