Nowa placówka Caritas Diecezji Legnickiej w Lwówku Śląskim
Poniedziałek, 31 Grudnia 2007 20:40
31 grudnia 2007 roku biskup legnicki Stefan Cichy dokonał poświęcenia nowego ośrodka Caritas Diecezji Legnickiej powstałego we Lwówku Śląskim – Warsztatu Terapii Zajęciowej.31 grudnia 2007 roku biskup legnicki Stefan Cichy dokonał poświęcenia nowego ośrodka Caritas Diecezji Legnickiej powstałego we Lwówku Śląskim – Warsztatu Terapii Zajęciowej.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. i miała miejsce w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP we Lwówku Śląskim. Przewodniczył jej legnicki ordynariusz w koncelebrze ks. Dziekana Krzysztofa Kiełbowicza, Dyrektora Caritas Legnica – ks. Czesława Włodarczyka i jego zastępcy – ks. Tomasza Biszko. Obecny był także Starosta Powiatu Lwóweckiego Pan Artur Zych, burmistrz Lwówka Pan Ludwik
Kaziów i wielu zaproszonych gości, którzy przyczynili się do powstania Warsztatu.
Placówka ta to kolejne dzieło rozwijającej się Legnickiej Caritas, wspierającej osoby niepełnosprawne. Jest to pierwsza taka placówka w Powiecie Lwóweckim, co warto podkreślić, gdyż została zlikwidowana kolejna biała plama.
Głównym jej założeniem i celem jest rehabilitacja i terapia, a także integracja środowisk, w których przebywają osoby niepełnosprawne, ale przede wszystkim możliwość stwarzania tym osobom rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia i usamodzielnienia.
Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas powstał dzięki wsparciu Starosty Powiatu Lwóweckiego i PFRON-u, kosztem prawie jednego miliona złotych.
W nowej placówce w zajęciach terapeutyczno – rehabilitacyjnych uczestniczy
30 osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i znacznym, posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności oraz wskazanie do uczestnictwa w terapii zajęciowej.
Nad całością procesu aktywizacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych czuwa wyspecjalizowany zespół liczący 12 pracowników.
Ośrodek dysponuje odpowiednimi pomieszczeniami o powierzchni ponad 500 m2 , bez barier architektonicznych i w całości przystosowany jest do osób o niesprawności ruchowej. Warsztat będzie działał poprzez 6 pracowni: multimedialna, gospodarstwa domowego, artystyczna, techniczna, dobrego stylu, przyrody, i w każdej z nich pięcioro uczestników weźmie udział w terapii
i rehabilitacji. Zastosowane zostaną techniki terapii zajęciowej zmierzające do rozwijania umiejętności wykonywania czynności życia codziennego, zaradności osobistej oraz psychofizycznych sprawności. Program terapii w pracowniach jest dostosowany do psychofizycznych możliwości uczestnika. Poza zajęciami przewidzianymi w poszczególnych pracowniach, każdy z uczestników, będzie mógł korzystać z gabinetu rehabilitacyjnego i sali gimnastycznej. Warsztat jest placówką pobytu dziennego – zajęcia trwają od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30.
W przyszłości planowany jest zakup samochodu, odpowiednio dostosowanego do przywozu osób niepełnosprawnych na zajęcia.
Mamy nadzieję, że tego typu placówka pozwoli osobom niepełnosprawnym na rozwijanie umiejętności obejmujących czynności życia codziennego oraz zaradność osobistą. Przygotuje ich także do życia w środowisku społecznym, rozwinie sprawności psychofizyczne, niezbędne w pracy oraz specjalistyczne umiejętności zawodowe, umożliwiające podjęcie zatrudnienia.