Rok Caritas

Płockie obchody Światowego Dnia Chorego

Caritas Diecezji Płockiej

Spotkania biskupów z chorymi na szpitalnych oddziałach oraz Msze św. odprawione w kościołach i w szpitalnych kaplicach złożyły się na tegoroczne obchody XIII Światowego Dnia Chorego 11 lutego w Płocku.

Płock, 12.02.2005

Spotkania biskupów z chorymi na szpitalnych oddziałach oraz Msze św. odprawione w kościołach i w szpitalnych kaplicach złożyły się na tegoroczne obchody XIII Światowego Dnia Chorego 11 lutego w Płocku. Mszę św. w kaplicy szpitala wojewódzkiego celebrował bp Stanisław Wielgus, w katedrze spotkał się zaś z chorymi bp Roman Marcinkowski.

W kazaniu bp Wielgus zwrócił uwagę na pojawiające się w kontekście choroby pytanie o sens cierpienia. Przyznał, że jest to jedno z podstawowych i jednocześnie najtrudniejszych pytań ludzkości. “Religia chrześcijańska daje jednak odpowiedź na to pytanie. Odpowiedzią tą jest niezawinione cierpienie Chrystusa, który z miłości stał się solidarny z człowiekiem także w cierpieniu i bólu. Cierpiąc, dźwigacie krzyż razem z Jezusem” - mówił biskup płocki. Nazywając szpital “płocką Golgotą”, kaznodzieja podkreślił także rolę personelu medycznego, opiekującego się chorymi. “Na krzyżowej drodze Chrystusa byli ludzie, tacy jak Szymon Cyrenejczyk czy Weronika, którzy pomagali Mu w dźwiganiu krzyża. Ta rola przypada dziś wszystkim, którzy sprawują opiekę nad chorymi: lekarzom, pielęgniarkom, salowym. Za tę piękną posługę pragnę wam dziś szczególnie podziękować” - powiedział bp Wielgus. Po homilii biskup wraz z towarzyszącymi kapłanami udzielił sakramentu namaszczenia chorych.

Przed nabożeństwem biskup płocki odwiedził chorych na oddziałach szpitalnych: laryngologicznym i reumatologicznym. Spotkał się także z najmłodszymi pacjentami z oddziału dziecięcego, ofiarując wszystkim chorym dzieciom paczki, przygotowane przez płocką Caritas.

Z cierpiącymi spotkał się także płocki biskup pomocniczy Roman Marcinkowski. Przewodniczył on Mszy św. w intencji chorych dwukrotnie: w katedrze oraz w kaplicy płockiego Szpitala Trójcy św. W homilii biskup nawiązał do ewangelicznej sceny wesela w Kanie Galilejskiej, przypominając, że Maryja jest z ludźmi w każdej życiowej potrzebie. “Matka Boża wstawiła się u Jezusa nawet w tak pozornie błahej sprawie, jaką był brak wina na weselu. O ileż bardziej jest z nami, współczując nam i wysłuchując naszych próśb, gdy dotykają nas choroby i cierpienia” - mówił bp Marcinkowski.

Płockie obchody Dnia Chorego mają bardzo długą tradycję. Pierwszy diecezjalny dzień poświęcony chorym odbył się bowiem w 1933 r. Jego inicjatorem i organizatorem był ówczesny płocki biskup pomocniczy bł. Leon Wetmański. Obecnie co roku w obchodach Światowego Dnia Chorego biorą udział płoccy biskupi, kapłani i klerycy WSD. Szczególnie angażuje się diecezjalna Caritas, organizując przywóz chorych do kościołów i kaplic, a także przygotowując drobne upominki dla chorych dzieci.