Rok Caritas

Popowo: Seminarium Psychologiczno-Formacyjne ADSUM

Caritas Diecezji Płockiej

W dniach 9-11 maja 2005 r. w Ośrodku Charytatywno-Szkoleniowym Caritas Diecezji Płockiej w Popowie odbywało się Seminarium Psychologiczno-Formacyjne ADSUM. Uczestniczyły w nim 72 osoby posługujące w hospicjach w całej Polsce.

W dniach 9-11 maja 2005 r. w Ośrodku Charytatywno-Szkoleniowym im. bł. Abpa A. J. Nowowiejskiego Caritas Diecezji Płockiej w Popowie odbywało się Seminarium Psychologiczno-Formacyjne ADSUM. Głównym tematem tegorocznej edycji Seminarium odbywającego się cztery razy w roku był lęk wobec śmierci. Uczestniczyły w nim 72 osoby posługujące w hospicjach w całej Polsce. Organizatorem Seminarium jest Caritas Diecezji Płockiej i Ogólnopolskie Forum Ruchu Hospicyjnego.

Zajęcia odbywały się w formie wykładów, prelekcji i warsztatów. Konsultant krajowy w zakresie medycyny paliatywnej prof. Krystyna de Walden-Gałuszko z Akademii Medycznej w Gdańsku poprowadziła wykład i warsztaty: “Sytuacja chorego w ostatnim okresie choroby nowotworowej. Leczenie depresji u kresu życia chorego”. Natomiast prof. Jacek Łuczak z Akademii Medycznej w Poznaniu mówił o “Odkrytym i zamaskowanym obliczu umierania i śmierci” łącząc wykład z warsztatami. Prof. Lechosław Gapik z Uniwersytetu Poznańskiego omówił “Czynniki generujące lęk”.

Dr Janusz Meder z Instytutu Onkologii w Warszawie wygłosił wykład “Niesienie ulgi czy dokarmianie rozpaczy” a dr Maria Rogewicz “Oswoić lęk”. Kierownik naukowy Seminarium prof. Aleksander Araszkiewicz przybliżył uczestnikom temat “Zwalczania lęku człowieka umierającego” i poprowadził warsztaty.

Dr Grażyna Przybylska -Wendt zaprezentowała od strony praktycznej trudny temat “Powaga śmierci a śmiertelna powaga”. Ks. dr Antoni Bartoszek z Uniwersytetu Śląskiego przeprowadził refleksję filozoficzno-teologiczną “Akceptacja śmierci w doświadczeniu lęku umierania”. Kolejny wykładowca dr Michał Skalski mówił jak pomagać chorym w przypadku zaburzeń snu. Krajowy duszpasterz Hospicjów - ks. dr Piotr Krakowiak wytłumaczył co to znaczy “Ars moriendi dzisiaj”.

Seminarium jest odpowiedzią na liczne apele Ojca Świętego Jana Pawła II, aby życie ludzkie szanować od poczęcia aż po jego naturalny kres i zapotrzebowaniem środowiska posługujących w hospicjach lekarzy, pielęgniarek, psychologów, pedagogów, duchownych, pracowników socjalnych, rehabilitantów i wolontariuszy na permanentną formację. Spotykanie się na co dzień ze śmiercią i cierpieniem wymaga od hospicjantów odpowiedniej postawy.

Zajęcia trwają drugi rok. W pierwszym roku ich głównym tematem były medyczne, filozoficzne, psychologiczne, duchowe i socjalne aspekty służby umierającym. W zajęciach uczestniczyło ponad 300 posługujących w hospicjach na terenie naszego kraju.

Patronat nad Seminarium objął Przewodniczący Rady Naukowej Episkopatu Polski bp prof. Stanisław Wielgus - Biskup Płocki. Kolejne edycje Seminarium odbędą się 9 - 11 sierpnia i listopada br.