Rok Caritas

Żuromin: II Przegląd Małych Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych

Caritas Diecezji Płockiej

8 czerwca w Środowiskowym Domu Samopomocy im. Jana Pawła II w Żurominie, prowadzonym przez Caritas Diecezji Płockiej odbył się II Przegląd Małych Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych.

8 czerwca w Środowiskowym Domu Samopomocy im. Jana Pawła II w Żurominie, prowadzonym przez Caritas Diecezji Płockiej odbył się II Przegląd Małych Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych.

W spektaklach teatralnych wystąpili niepełnosprawni aktorzy z Zespołu Szkół Specjalnych w Żurominie, z Domu Pomocy Społecznej w Bądzynie, ze Środowiskowych Domów Samopomocy: w Lidzbarku Welskim, w Ciechanowie, w Mławie, w Strzegowie, a także z trzech placówek prowadzonych przez Caritas Diecezji Płockiej - z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Żurominie, w Płocku oraz ze Środowiskowego Dom Samopomocy w Żurominie. W przeglądzie uczestniczyli także zaproszeni Goście z Powiatu Żuromińskiego.

Po oficjalnym otwarciu imprezy zaproszone placówki zaprezentowały programy sceniczne. Imprezą towarzyszącą Przeglądowi była wystawa prac plastycznych zatytułowana: “A ziemia toczy, toczy swój garb uroczy… Ziemia - nasza planeta”. Prace plastyczne wykonane były w ramach zajęć terapeutycznych.

Tegoroczny Przegląd cechował się dużą różnorodnością form teatralnych. Działalność aktora niepełnosprawnego intelektualnie nie ograniczała się jedynie do odegrania roli, lecz także wyrażała się pełnym uczestnictwem w przygotowaniu przedstawienia. W procesie terapeutycznym ważny jest fakt, że jego uczestnicy mogą być zarówno aktorami jak i reżyserami. Przygotowują oprawę sceniczno-muzyczną, rekwizyty, szyją kostiumy, poznają techniki charakteryzacji, operowania głosem, ciałem i ruchem w przestrzeni scenicznej. Poprzez teatr budzi się w nich wiara we własne siły i możliwości, rodzą się nowe zainteresowania i chęć twórczego działania.

Cieszy coraz większa troska dla problemów osób niepełnosprawnych i dostrzeganie potrzeby terapii poprzez uprawianie sztuki, która daje osobom chorym i niepełnosprawnym możliwość wzbogacenia ich osobowości, a także pokonywania izolacji w społeczeństwie ludzi w pełni sprawnych.

Ważne jest, że coraz więcej osób dostrzega konieczność integracji osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem oraz przekonuje się, że mogą one wnosić do niego twórczy wkład. Zaprezentowane na Przeglądzie prace i spektakle teatralne świadczą o tym jak bogaty może być świat osób chorych i niepełnosprawnych - o ile da się im szansę przekazywania swoich odczuć oraz stworzy się atmosferę akceptacji i zrozumienia.

Spotkanie teatralne zakończyła wspólna zabawa taneczna.