Dyrektor płockiej Caritas o pomocy chorym
Poniedziałek, 24 Października 2005 19:32
Jednym z prelegentów Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Społeczeństwo obywatelskie w polityce spójności Unii Europejskiej - Aspekty promocji zdrowia i prewencji chorób" jest dyrektor płockiej Caritas ks. dr Jerzy Zając.Jednym z prelegentów Międzynarodowej Konferencji Naukowej “Społeczeństwo obywatelskie w polityce spójności Unii Europejskiej - Aspekty promocji zdrowia i prewencji chorób” odbywającej się w dniach 21-24 października br. jest dyrektor Płockiej Caritas ks. dr Jerzy Zając. W czasie trzeciej sesji plenarnej przedstawił referat: “Kościół pochylony nad człowiekiem chorym”. W konferencji udział biorą przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia, Unii Europejskiej, EuroHealthNet.
Edukacja i promocja zdrowia wymagają współpracy wielosektorowej oraz mocniejszych i trwalszych struktur państwowych. Polityka Państwa w ochronie zdrowia ma spełniać oczekiwania społeczeństwa. Zdrowie publiczne to walka o ochronę zdrowia obywateli. Bardzo ważną jest w obecnej sytuacji prewencja chorób poprzez promocję zdrowia i edukację zdrowotną. Dzisiejsze realia to wzrost kosztów leczenia, zwiększone zapotrzebowanie na usługi medyczne a więc i konieczność zapobiegania chorobom w myśl sprawdzonej zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Jak ważna jest promocja zdrowia i prewencja chorób pokazują chociażby wyniki badań poziomu cukru we krwi przeprowadzone u ponad 150.000 mieszkańców diecezji płockiej w latach 1998-2001. Procent osób z podwyższonym poziomem cukru wynosił 43,16 %. Intensywnie prowadzona edukacja i promocja zdrowia przez pielęgniarki środowiskowo/rodzinne i położne środowiskowo/rodzinne z placówek diecezjalnej Caritas dotycząca zdrowego stylu życia obniżyła procent osób z nieprawidłową wartością do 18,4 % w roku 2004. Jeszcze bardziej alarmujące są wyniki badania poziomu cholesterolu u ponad 10.000 osób w wieku 35-65 lat (nieprawidłowe wartości u ponad 50 % badanych) i lipidów (nieprawidłowe wartości u 35,32 % badanych). We wszystkich prowadzonych przez Caritas diecezjalną placówkach medycznych duży nacisk kładzie się na edukację zdrowotną i promocję zdrowia u pacjentów i ich rodzin.
Caritas Diecezji Płockiej prowadzi:
1. Centra Pielęgniarstwa Rodzinnego - są to nowe formy pracy pielęgniarek i położnych środowiskowo/rodzinnych w podstawowej opiece zdrowotnej, które w większym stopniu niż pozostałe pielęgniarstwa szczegółowe podejmują i realizują zadania opiekuńcze nie tylko wobec pacjenta, ale także wobec rodziny i środowiska w tym edukację i promocję zdrowia.
2. Hospicja stacjonarne (2) - roczne opiekują się ponad 800 chorymi i domowe (6) - rocznie zapewniają opiekę ponad 1.500 chorym na choroby nowotworowe. Opiekę choremu i jego rodzinie zapewnia wielodyscyplinarny zespół: lekarze, pielęgniarki, psycholog, pedagog, rehabilitant, pracownik socjalny, duchowny, a pracę zespołu wspierają wolontariusze. Tu również prowadzona jest edukacja zdrowotna.
3. Zespoły długoterminowej opieki domowej (7) - rocznie opiekują się ponad 1.500 pacjentami przewlekle chorymi. W skład zespołu wchodzą pielęgniarki - 1 na 5 chorych, lekarz i rehabilitant a bardzo ważnym świadczeniem jest edukacja zdrowotna chorego i jego rodziny.
4. Nowocześnie wyposażone gabinety rehabilitacji (5) - dziennie korzysta z nich ponad 800 chorych.
5. Dom dla chorych z chorobą Alzheimera (30 chorych). Ośrodek dzienny, w którym chorzy przebywają od 6.30 do 21.00. Mają zapewnioną wszechstronną pomoc (wyżywienie, rehabilitację, pracę z terapeutami zajęciowymi, opiekę medyczną). Edukacja rodzin chorych pomaga w ich normalnym funkcjonowaniu w środowisku.
6. Każdą placówkę medyczną kieruje pielęgniarka ze stosownymi kwalifikacjami i wymogami, jakie zawarte są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia.