Konferencja "Niepełnosprawność - szansa i wyzwanie"
Sobota, 01 Kwietnia 2006 07:37
W Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku odbyła się konferencja "Niepełnosprawność - szansa i wyzwanie" zorganizowana przez Centrum Psychologiczno - Pastoralne "Metanoia". Wśród prelegentów był Dyrektor Caritas Diecezji Płockiej - ks. dr Jerzy Zając, któryW Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku odbyła się konferencja “Niepełnosprawność - szansa i wyzwanie” zorganizowana przez Centrum Psychologiczno - Pastoralne “Metanoia”. Wśród prelegentów był Dyrektor Caritas Diecezji Płockiej - ks. dr Jerzy Zając, który zaprezentował zebranym działalność Kościoła katolickiego na rzecz Osób Niepełnosprawnych. Poniżej przedstawiamy treść tego wystąpienia:
Działalność Kościoła katolickiego na rzecz Osób Niepełnosprawnych
Niepełnosprawność oznacza nie tylko potrzebę pomocy, ale jest także bodźcem i wezwaniem. Jest prośbą o pomoc i jest jednocześnie prowokacją dla egoizmów indywidualnych i zbiorowych; jest wezwaniem do poszukiwania nowych form braterstwa. Osoby niepełnosprawne demaskują złudną wizję życia, której główne wartości to zaspokojenie potrzeb, zachowanie pozorów, pośpiech i skuteczność.
II Polski Synod Plenarny wśród zadań na nowe tysiąclecie wymienia jako szczególnie ważne: “objąć opieką i troską osoby chore i niepełnosprawne”.
Sługa Boży Jan Paweł II wiele razy mówił o niepełnosprawności i ludziach niepełnosprawnych. “Wspólnota kościelna słucha was z wielkim szacunkiem; odczuwa potrzebę zastanowienia się nad sensem tego trudu, jakim jest życie wielu z was, naznaczone tajemniczym znamieniem cierpienia i zmagające się ze skutkami inwalidztwa, wrodzonego lub nabytego” - to słowa wypowiedziane z okazji Jubileuszu Osób Niepełnosprawnych w dniu 3 grudnia 2000 roku. Wiele razy słyszeliśmy słowa następcy św. Piotra, że wspólnota Kościoła chce być bliższa osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom, bo jest świadoma, że obojętność pogłębia cierpienie i samotność, natomiast wiara poświadczona przez miłość i bezinteresowność pomnaża siły i nadaje sens życiu.
Osoby niepełnosprawne są w pełni podmiotami ludzkimi z należnymi im wrodzonymi, świętymi i nienaruszalnymi prawami, które mimo ograniczeń i cierpień wpisanych w ich ciało i władze; stanowią o szczególnym znaczeniu godności i wielkości człowieka. Osoba niepełnosprawna winna mieć ułatwiony dostęp do uczestnictwa w życiu społeczeństwa we wszystkich jego wymiarach i na wszystkich poziomach - odpowiednio do swoich możliwości. Co więcej człowiek niepełnosprawny ma takie same prawo do życia społecznego jak i w pełni sprawny. Rzeczą niegodną człowieka i zaprzeczeniem wspólnego człowieczeństwa jest uznawanie w życiu społecznym, a więc i w pracy tylko osób pełnosprawnych. W ten sposób popada się w niebezpieczną formę dyskryminacji słabych i chorych ze strony silnych i zdrowych.
Społeczeństwa bogate w wiedzę naukową i techniczną powinny robić wszystko, by zapobiegać inwalidztwu, a także zapewnić leczenie, opiekę i rehabilitację oraz integrację ze społeczeństwem. Ochrona praw obywatelskich, społecznych, duchowych i troska o zachowanie relacji międzyludzkich: solidarności, pomocy i przyjaźni oraz popieranie form leczenia i rehabilitacji, które kierują się integralną wizją człowieka.
Kościół nie tylko zachęca, by pomagać osobom niepełnosprawnym, ale taką pomoc niesie. Liczne placówki dla osób niepełnosprawnych: Warsztaty Terapii Zajęciowej, gabinety rehabilitacji, Środowiskowe Domy Samopomocy, Zespoły Długoterminowej Opieki Domowej, Hospicja domowe i stacjonarne, Ośrodki dla różnych grup chorych. To konkretna pomoc Kościoła poprzez różne jego instytucje w tym Caritas.
Co konkretnie Kościół Płocki czyni na rzecz tej grupy osób? Troska Pasterza naszej Diecezji J.E. Bpa prof. dr hab. Stanisława Wielgusa o diecezjan również niepełnosprawnych wyraża się w placówkach działających na terenie Ciechanowa, Gostynina, Makowa Maz., Mławy, Nasielska, Płocka, Popowa, Przasnysza, Pułtuska, Żuromina. I nowo otwierane w Płońsku i Raciążu.
Caritas Diecezji Płockiej prowadzi:
1. Warsztaty Terapii Zajęciowej - Gostynin, Płock, Żuromin - dla 95 niepełnosprawnych.
2. Gabinety Rehabilitacji - Mława, Nasielsk, Płock, Pułtusk, Żurom in - dziennie korzysta z ich pomocy ponad 800 potrzebujących usprawnienia, w tym prowadzona jest rehabilitacja w domu chorego, który ze względu na stan zdrowia nie może opuszczać własnego domu.
3. Zespoły Długoterminowej Opieki Domowej - jest ich siedem, a główne zadanie to pomoc osobie obłożnie chorej w jej domu - dziennie pielęgniarki, lekarze i rehabilitanci docierają do ponad 400 chorych.
4. Sześć hospicjów domowych i dwa stacjonarne - opiekują się rocznie ponad 2000 chorych na nowotwory.
5. Środowiskowy Dom Samopomocy w Żurominie - niesie pomoc 30 niepełnosprawnym.
6. Wczasorekolekcje dla chorych - rocznie korzysta ponad 200 osób.
Kościół nie tylko mówi o spotęgowaniu miłości wzajemnej między ludźmi, przypomniał o tym w ostatniej encyklice Ojciec Święty Benedykt XVI. Kościół powtarza słowa Chrystusa - Pana każdego życia: “Ostatnim słowem jest miłość, Jego miłość, która nadaje każdemu życiu sens”.
W dalszej części wystąpienia został wyemitowany film, który ukazał zebranym pracę Caritas Diecezji Płockiej wśród niepełnosprawnych.