Szkolenie w zakresie opieki paliatywnej i propedeutyki medycyny paliatywnej
Środa, 23 Maja 2001 09:30
Zakończyła się podyplomowa edukacja w zakresie opieki paliatywnej i propedeutyki medycyny paliatywnej zorganizowana przez Wojewódzką Przychodnię Leczenia Bólu i medycyny Paliatywnej z Katowic i Caritas Diecezji Płockiej.Zakończyła się podyplomowa edukacja w zakresie opieki paliatywnej i propedeutyki medycyny paliatywnej zorganizowana przez Wojewódzką Przychodnię Leczenia Bólu i medycyny Paliatywnej z Katowic i Caritas Diecezji Płockiej. W kursie, który odbywał się w dniach 5 - 20 maja w Pułtusku uczestniczyło 85 osób (lekarzy, pielęgniarek, psychologów, rehabilitantów, pracowników socjalnych, duchownych). Uczestnicy kursu na co dzień pracują w 5 Hospicjach domowych prowadzonych przez Caritas Płocką.
Zajęcia prowadzili: dr Jadwiga Pyszkowska, dr Anna Byrczek, mgr Łucja Bartoszewska i mgr Łucja Fularska. Prelegentki poruszały m.in. tematy: bólu i zasad postępowania przeciwbólowego, objawów ze strony układu oddechowego i pokarmowego w chorobach nowotworowych, pielęgnacji skóry, opieki nad dziećmi w okresie terminalnym, potrzeb psychologicznych chorych i ich rodzin oraz aspektów bioetyki w opiece paliatywnej. Wykłady były poparte dużym doświadczeniem Wykładowców, którzy pracują w śląskich hospicjach.
Caritas Diecezji Płockiej prowadzi Hospicja domowe w Ciechanowie, Płocku, Pułtusku i Żurominie oraz hospicjum stacjonarne w Pułtusku. Fachowy personel niesie codziennie pomoc medyczno-duchowo-psychologiczną 264 chorym, którzy znajdują się pod opieką Hospicjów Caritas Diecezji Płockiej. Wszystkie usługi świadczone przez diecezjalne hospicja są bezpłatne. Caritas ma podpisane umowy z Mazowiecką Regionalną Kasą Chorych, która dzięki reformie służby zdrowia zauważyła osoby nieuleczalnie chore i zakupuje świadczenia medyczne dla tych, którzy szczególnie są doświadczeni chorobą i cierpieniem.
W czerwcu Caritas diecezjalna otworzy hospicjum domowe w Przasnyszu, obejmie ono opieką ponad 30 chorych.