Rok Caritas

W sanktuarium w Kałkowie powstają domy opieki paliatywnej i dla ludzi starszych

Caritas Diecezji Radomskiej

Domy opieki paliatywnej oraz dla ludzi starszych zostaną otwarte w przyszłym roku w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie.

Domy opieki paliatywnej oraz dla ludzi starszych zostaną otwarte w przyszłym roku w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie. Jest to jedna z inicjatyw realizowana obecnie przez radomską Caritas. Dom opieki paliatywnej powstaje przy wsparciu Fundacji “Sue Ryder w Polsce”.

Dyrektor radomskiej Caritas ks. Piotr Jaśkiewicz podkreśla, że domy w Kałkowie są realizowane z myślą o osobach niepełnosprawnych. Przy sanktuarium uruchomiono Ośrodek Rehabilitacyjno-Rekolekcyjny, Zakład Aktywizacji Zawodowej dla Niepełnosprawnych oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej. W przyszłym roku zostanie otwarty również Ośrodek Interwencji Kryzysowej, który funkcjonować będzie przy Fundacji Caritas na Rzecz Ofiar Przemocy w Rodzinie. Obecnie Fundacja prowadzi Ośrodek Terapii Grupowej, w ramach którego, pod kierownictwem wykwalifikowanej kadry terapeutów i psychologów, działają grupy wsparcia skupiające ofiary przemocy domowej.

Jak poinformował dyr. radomskiej Caritas ks. Piotr Jaśkiewicz kościelna działalność charytatywna na terenie diecezji radomskiej wychodzi naprzeciw bardzo zróżnicowanym i życiowo ważnym potrzebom ludzi w różnym wieku począwszy od dzieci poprzez młodzież, dorosłych do ludzi starszych i chorych.

Dzięki Hospicjom domowym działającym od kilku już lat w Radomiu i Pionkach osoby starsze i chore terminalnie otrzymują pomoc pielęgniarską, socjalną i duchową. Dzieci i młodzież objęte są szeroko rozumianą opieką wychowawczą, edukacyjną i terapeutyczną. Przede wszystkim realizacja tych zadań dokonuje się w świetlicach środowiskowych, które funkcjonują już przy kilkunastu parafiach naszej diecezji a także prowadzone są przez zgromadzenia zakonne. Nadrzędnym celem świetlic socjoterapeutycznych jest: zapewnienie opieki dziennej, rozumianej jako wspieranie pozytywnych oddziaływań wychowawczych rodziców, a w razie potrzeby osłabianie ich patologicznych wpływów; tworzenie warunków do nauki; możliwość kompensacji negatywnych doświadczeń oraz umożliwienie pożytecznego spędzania wolnego czasu. Program świetlicowy adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat wywodzących się z rodzin wielodzietnych, niepełnych, zagrożonych degradacją społeczną, patologią, dotkniętych problemem alkoholowym i narkomanią, zaniedbanych moralnie i duchowo. Są to uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, szkół zawodowych i liceów. Dzieci te wykazują duże braki w nauce, charakteryzuje je wysoki stopień agresji, nadpobudliwość psychoruchowa, brak poczucia bezpieczeństwa, niedosyty emocjonalne. Wśród młodzieży obserwujemy wpływy subkultur młodzieżowych, postawy przyzwalające na spożywanie alkoholu, palenie papierosów, odurzanie się, kradzieże, wulgaryzmy. Wielu podopiecznych jest niedożywionych, wymagają właściwej opieki medycznej.

W Radomiu świetlice środowiskowe funkcjonują przy następujących parafiach: MB Miłosierdzia, św. Kazimierza, św. Rafała i św. Br. Alberta. W świetlicach tych codziennie przebywa ok. 150 dzieci. Obok wspomnianych przyparafialnych ośrodków od 1984 r. działa Katolicka Świetlica Profilaktyczno-Wychowawcza “Oratorium” prowadzona przez Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Św. Michała Archanioła obejmująca opieką 50 dzieci. Od 1992 roku na terenie Radomia rozwinęło swoją działalność Stowarzyszenie KARAN (Katolicki Ruch Antynarkotyczny), który prowadzi dwie placówki: - Centrum Rozwoju Osobowości dla około 70 dzieci i Ośrodek Readaptacyjny dla Narkomanów “Nasz Dom” przygotowany na jednorazowe przyjęcie około 20 osób.

Od 1 listopada ubiegłego roku rozpoczął swoją działalność przy Caritas Diecezji Radomskiej Ośrodek Profilaktyki i Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży, w którym odbywają się zajęcia popołudniowe dla 45 dzieci, każdorazowo kończące się posiłkiem. Poza Radomiem świetlice środowiskowe funkcjonują m.in. w Skarżysko - Kamiennej przy parafii NSJ oraz przy parafii Św. Józefa. Łącznie korzysta w nich z zajęć popołudniowych około 80 dzieci.

Podobne świetlice działają w Wąchocku, w Przysusze i Szydłowcu. Szeroką działalność profilaktyczną z zakresu problemów związanych z uzależnieniami od środków odurzających wśród dzieci i młodzieży prowadzi Świetlica Socjoterapeutyczna “Ancora” w Wierzbicy koło Radomia. W świetlicy tej od trzech lat około 80 osób codziennie korzysta z profesjonalnej pomocy z zakresu edukacji i profilaktyki.

W działaniu na rzecz dzieci i młodzieży Caritas stara się dostrzegać problemy związane nie tylko z profilaktyką, edukacją czy wychowaniem, ale również z niskim statutem materialnym rodzin tych dzieci. Stąd od kilku lat przy Caritas Diecezji Radomskiej udziela finansowego wsparcia Dzieło Bł. Ks. B. Strzeleckiego wspomagając rodziny biedne w pokryciu kosztów leczenia (kosztów operacji) chorych członków rodzin, w szczególności dzieci. W okresie od maja ubiegłego roku do czerwca bieżącego roku Dzieło udzieliło pomocy finansowej 23 rodzinom.