Rok Caritas

Radom: apel o wsparcie ośrodków dla rodzin w kryzysie

Caritas Diecezji Radomskiej

Przemoc w rodzinie wciąż narasta - alarmowano podczas konferencji prasowej w siedzibie radomskiej Caritas. Przedstawiciele ośrodków interwencji kryzysowej w regionie apelują do przedstawicieli samorządów o wsparcie finansowe placówek.

Radom, 13.10.2005

Przemoc w rodzinie wciąż narasta - alarmowano podczas konferencji prasowej w siedzibie radomskiej Caritas. Przedstawiciele ośrodków interwencji kryzysowej w regionie apelują do przedstawicieli samorządów o wsparcie finansowe placówek. “Nie możemy udawać, że problem przemocy w rodzinie dotyczy jednego, czy dwóch powiatów” - mówi dyrektor radomskiej Caritas ks. Radosław Walerowicz.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek w siedzibie diecezjalnej Caritas zwracano uwagę na zbyt niskie dotacje samorządów na rzecz placówek pomagającym rodzinom w kryzysie Np. Dom Matki i Dziecka im. Jana Pawła II w Jasieńcu Iłżeckim otrzymuje od tamtejszego samorządu oraz powiatu radomskiego 10 tysięcy złotych rocznie. To kropla w morzu potrzeb, bo - jak powiedział dyrektor ośrodka interwencji kryzysowej w Radomiu Włodzimierz Wolski - w tym roku do jego placówki zgłosiło się prawie 100 kobiet z regionu radomskiego i ponad 50 z okolicznych powiatów.

Zdaniem Wolskiego niektóre samorządy błędnie uważają, że problem przemocy w rodzinie nie występuje na ich terenie. “Nie rozumiem postępowania wielu burmistrzów i wójtów, którzy nie chcą podjąć tego problemu. Oni po prostu kłamią. Przemoc w rodzinie jest najbardziej napędzającym mechanizmem demoralizacji dzieci i młodzieży” - podkreślił Wolski.

Podobnego zdania jest dyrektor radomskiej Caritas ks. Radosław Walerowicz, który zaapelował, aby stanąć wspólnie w obronie ofiar przemocy w rodzinie. “Dzisiaj ofiary przemocy w rodzinie mają zagwarantowaną ochronę prawną, lecz z drugiej strony czy to prawo jest skuteczne i jest realizowane przez odpowiednie podmioty?” - pyta ks. Walerowicz.

Zdaniem dyrektor Domu Matki i Dziecka w Jasieńcu Iłżeckim Doroty Podsiadło liczba ofiar przemocy w rodzinie wciąż wzrasta. “Tylko w roku ubiegłym do ośrodka interwencji kryzysowej w Radomiu zgłosiło się ponad 1,5 tysiąca osób, głównie kobiet” - powiedziała Podsiadło.

Uczestnicy konferencji przypomnieli, że pod koniec października wejdzie w życie nowa ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Nowe prawo zobowiązuje gminy do tworzenia własnego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, prowadzenia poradnictwa i interwencji, prowadzenia gminnych ośrodków wsparcia dla rodzin dotkniętych przemocą.

Podobne zadania nałożono na powiaty. Mają one realizować także zadania administracji rządowej w postaci prowadzenia specjalistycznych ośrodków wsparcia dla ofiar oraz opracowywać programy korekcyjno-edukacyjne dla sprawców. Środki na realizację tych zadań mają być zapewnione w budżecie państwa.