Rok Caritas

Radom: o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Caritas Diecezji Radomskiej

W życie weszła nowa ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. - Mamy nadzieję, że nie będzie to kolejny martwy przepis - mówi dyrektor radomskiej Caritas ks. Radosław Walerowicz.

Jasieniec Iłżecki, 15.11.2005

W życie weszła nowa ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. - Mamy nadzieję, że nie będzie to kolejny martwy przepis - mówi dyrektor radomskiej Caritas ks. Radosław Walerowicz. Nowe prawo zobowiązuje m.in. gminy do tworzenia własnego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, prowadzenia poradnictwa i interwencji oraz gminnych ośrodków wsparcia dla rodzin dotkniętych przemocą.

14 listopada odbyło się w Domu Matki i Dziecka im. Jana Pawła II w Jasieńcu Iłżeckim spotkanie z udziałem kierowników gminnych ośrodków pomocy społecznej. Ks. Walerowicz przypomniał, że nowe prawo nakłada więcej obowiązków na gminy w niesieniu pomocy ofiarom przemocy w rodzinie. - Mamy nadzieję, że to spotkanie w najbliższym czasie zaowocuje konkretnymi rozwiązaniami, aby nie doszło do tego, że po raz kolejny matki i dzieci staną się ofiarami urzędników i martwych ustaw; aby ta pomoc była skuteczniejsza i do nich w rzeczywistości dotarła - powiedział ks. Walerowicz.

A przemoc w rodzinie - zdaniem specjalistów - wciąż narasta. Tylko w roku ubiegłym do ośrodka interwencji kryzysowej w Radomiu zgłosiło się ponad 1,5 tys. osób.

Nowa ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie podobne zadania nakłada również na powiaty. Mają one realizować także zadania administracji rządowej w postaci prowadzenia specjalistycznych ośrodków wsparcia dla ofiar oraz opracowywać programy korekcyjno-edukacyjne dla sprawców. Środki na realizację tych zadań mają być zapewnione w budżecie państwa.