Rok Caritas

Kontrakt Caritas radomskiej z NFZ na badania mammograficzne

Caritas Diecezji Radomskiej

Rekordowy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na badania mammograficzne podpisała Caritas Diecezji Radomskiej. Z badań skorzysta 4,7 tysiąca kobiet, czyli prawie dwa razy więcej niż w 2005 roku.

Radom, 10.02.2006

Rekordowy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na badania mammograficzne podpisała Caritas Diecezji Radomskiej. Z badań skorzysta 4,7 tysiąca kobiet, czyli prawie dwa razy więcej niż w 2005 roku.

Według prezes fundacji Sue Ryder, Marii Stolzman, która współfinansowała zakup mammobusu dla Caritas, to kontrakt na poziomie dużego oddziału szpitalnego. - Gratuluje radomskiej Caritas realizacji tego zadania oraz tego, że program się rozwija - powiedziała.

To właśnie prezes Stolzman zainspirowała biskupa Jana Chrapka do uruchomienia programu profilaktyki raka piersi na terenie diecezji radomskiej. - Od samego początku bp Jan zabiegał o to, aby program był realizowany na terenie jego diecezji. Dzwonił kilka razy i dopytywał się, czy przypadkiem nie zmieniliśmy zdania w tej kwestii - mówiła Maria Stolzman podczas pobytu w Radomiu. Bp Chrapek był przekonany, że program może uratować życie wielu kobietom. - I rzeczywiście, gdy mammobus wyjechał w trasę i dotarł do maleńkich miejscowości, okazało się, jak wielkie jest zaniedbanie badań wśród wiejskich kobiet - powiedziała prezes fundacji Sue Ryder. Dzięki mammografowi tylko w ubiegłym roku przebadano ponad 2,6 tys. kobiet.

W tym roku mammobus wyjedzie w trasę w połowie marca lub na początku kwietnia. Badania będą prowadzone podobnie jak w latach ubiegłych przy miejscowych ośrodkach zdrowia lub parafiach. W ramach kontraktu za darmo mogą się badać kobiety w wieku 50-69 lat. Warunkiem jest jednak, aby pacjentki były ubezpieczone w funduszu, a od ostatniego badania piersi minęły dwa lata. - Badania możemy wykonywać na terenie całego Mazowsza, ale zgodnie z naszym założeniem chcemy je w większości zrobić dla kobiet z małych miejscowości i środowisk wiejskich naszej diecezji - powiedział ks. Grzegorz Wójcik, wicedyrektor radomskiej Caritas.

Profilaktyczny program walki z rakiem piersi powstał w inicjatywy biskupa Jana Chrapka. Mammobus jeździ po diecezji radomskiej od 2002 roku. Kupno mammobusa, który kosztował ponad 500 tys. złotych sfinansowały Fundacja Sue Ryder i radomska Caritas.

Na raka piersi zapada rocznie od 9 do 10 tys. Polek.

Założycielką Fundacji Sue Ryder jest Angielka, Susan Ryder. Fundacja wybudowała i prowadzi w kilkunastu krajach domy, które pomagają cierpiącym ludziom. W Polsce powstało około 30 domów, które przyjmują pod swój dach osoby potrzebujące pomocy: chore, kalekie i upośledzone psychicznie.