Rok Caritas

Czcząc św. Brata Alberta…

Caritas Diecezji Rzeszowskiej

cis i wtz kolbuszowa 003W liturgiczne święto Patrona dzieł Miłosierdzia w Polsce, św. Brata Alberta – Adama Chmielowskiego biskup Kazimierz Górny dokonał poświęcenia Centrum Integracji Społecznej które mieści się przy ul. Jana Styki w Rzeszowie i znajduje się w zespole budynków Centrum Charytatywnego Diecezji Rzeszowskiej.

CIS prowadzi Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Otwarcie poprzedziła uroczysta Msza św. koncelebrowana  przez dyrektorów Caritas i księży –gości pod przewodnictwem Biskupa. W homilii ks. Stanisław Słowik postawił pytanie cytując ewangelicznego młodzieńca: Nauczycielu dobry – co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne? Nawiązując do postaci św. Brata Alberta stwierdził: Trzeba być dobrym jak chleb. Kaznodzieja cytował następnie bł. Jana Pawła II, który jako arcybiskup Krakowa powiedział w 50. rocznicę śmierci Adama Chmielowskiego: Miłosierdzie i chrześcijaństwo jest wielką sprawą naszych dni. Jeżeliby nie było miłosierdzia, nie byłoby chrześcijaństwa: to jest jedno i to samo. W służbie miłosierdzia nawet fundusze nie są najważniejsze, nawet domy, zakłady i szpitale nie są najważniejsze, chociaż są to środki niezbędne.

Na zakończenie Eucharystii biskup wręczył statuetkę Miłosiernego Samarytanina ks. Franciszkowi Dziedzicowi dyrektorowi Muzeum Diecezjalnego. Zarząd CDR przyznał ją za wieloletnią posługę duszpasterską, jaką ks. Franciszek podejmuje w schronisku dla bezdomnych.

Podczas podsumowania dzieła budowy CIS, prezes RzTPBA – Aleksander Zacios wręczył biskupowi Kazimierzowi Górnemu okolicznościowy graweron. Wśród odznaczonych znalazł się także dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Odpust św. Brata Alberta…

         18 czerwca Dom Pomocy Społecznej imienia bł. Jana Pawła II w Rudzie (parafia Kamionka) przeżywał 15–lecie działalności w tym miejscu. Placówkę prowadzi starostwo ropczycko-sędziszowskie. Z pełnej opieki korzysta aktualnie 99 pensjonariuszy. Na jubileusz oprócz starosty i zarządu powiatu przybyli wójtowie sąsiednich gmin.

Wojewodę reprezentowała Monika Prokop – zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej. Stało się tradycją, że na święto danej placówki przybywają przedstawiciele podobnych domów z regionu, tak było i tym razem. Zgromadzonych powitał ks. proboszcz Piotr Stefański. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył ks. Stanisław Słowik, dyrektor CDR. Wraz z nim celebrowali: dziekan ropczycki ks. Stanisław Mazur oraz gwardian OO Kapucynów z Sędziszowa Młp. o. Jerzy Sylwestrzak. W homilii dyr. CDR powiedział, że św. Brat Albert jest wzorem i bohaterem wiary, patriotyzmu i miłosierdzia. Mówiący cytował także słowa papieża Franciszka wypowiedziane na jubileuszu  25–lecia domu prowadzonego przez SS Misjonarki Miłosierdzia w Rzymie: W ciągu tych lat ileż razy, jak dobry Samarytanin, pochyliłyście się nad potrzebującym, spojrzałyście mu w oczy, podałyście mu rękę, aby go podnieść! Ileż ust cierpliwie i z poświęceniem nakarmiłyście! Ileż opatrzyłyście ran, zwłaszcza duchowych!

Rocznica beatyfikacji bł. Władysława Findysza

         19 czerwca, br. w ósmą rocznicę beatyfikacji męczennika komunizmu uroczystej Mszy św., w jego sanktuarium przewodniczył biskup rzeszowski Kazimierz Górny. Razem z pasterzem koncelebrowali kapłani z dekanatu oraz dyrektor CDR i ks. dr Piotr Potyrała, referent w Caritas. Zgromadzonych w kościele parafian, władze powiatu i sąsiednich gmin, powitał ks. dziekan – Zygmunt Kudyba. Kapłan ten jest zarazem żywym świadkiem życia bł. ks. Władysława. W homilii ks. Stanisław Słowik, nawiązując do święta, a także do poświęcenia i oficjalnego otwarcia Środowiskowego Domu Samopomocy powiedział: Dziś z wielką radością należy odnotować  to  spotkanie. Nie jest to bowiem zwykłe zgromadzenie parafii. Ma ono  głęboki, symboliczny sens i wymiar. Bo co to znaczy człowiek niepełnosprawny? Zależy jakie się stosuje kryteria... Myślę, że u większości z was w najgłębszym przekonaniu człowiekiem, boleśnie, tragicznie niepełnosprawnym, jest człowiek pozbawiony jasnej, wyraźnej busoli moralnej i to jest „bólów ból”. Bł. ks. Władysław tak bardzo bolał nad zagubieniem moralnym. Słabość ducha, poniżenie własnej godności – to jest niepełnosprawność. O dziwo są tacy, którzy to objawiają nawet wobec tych, którzy się nie narodzili, a są niepełnosprawni… Natomiast zwycięstwo ducha nad ułomnością ciała jest triumfem, sukcesem i  radością.”

         Następnie kaznodzieja wskazał na liczne cechy charytatywnej postawy bł. Władysława: „Jako administrator w Strzyżowie podczas wojny koordynował pracę charytatywną. Oprócz pomocy parafianom, opieką należało objąć ponad 1800 osób wysiedlonych z poznańskiego. Jako proboszcz w Nowym Żmigrodzie pomagał rodzinom uwięzionych i zamordowanych, utrzymywał kontakt z wywiezionymi na roboty do Rzeszy, organizował wysyłkę paczek do parafian w obozach koncentracyjnych. Bezpośrednio po wojnie wyręczał władze cywilne wydając zarządzenie odnośnie grzebania ciał poległych, ekshumacji pochowanych w prowizorycznych mogiłach. Kiedy w 1945 r. z głodu i wycieńczenia zmarła w Kątach Cyganka – zwłoki leżały 10 dni i gdy nie mógł się doprosić, sam z chłopcem wziął wózek i na piechotę udał się do Kątów, aby dokonać przewiezienia na cmentarz. Wówczas chłopi wzięli wóz i ciało, a do niego przypięli wózek i tak szedł mały kondukt pogrzebowy. Kiedy jego parafianin w 1959 roku stracił dwie nogi w wypadku kolejowym natychmiast pisał do niego: Wstrząśnięty do głębi Twoim nieszczęściem – chciałem i ja być przy Twoim łożu boleści. Na horyzoncie Twojego młodego życia zjawił się krzyż. Miał go i nasz Mistrz i nas prędzej, czy później nie ominie…”

         Po Mszy św. wszyscy przeszli do budynku ŚDS, który mieści się w dawnej szkole. Zgromadzonych powitała pani kierownik. Radość z działalności ŚDS, a wcześniej troskę o jego zaistnienie wyraził starosta jasielski Adam Kmiecik. Z powstania tej placówki satysfakcji nie krył miejscowy wójt Krzysztof Augustyn. Środowiskowy Dom podlega powiatowi jasielskiemu.  Biskup poświęcił dom, a wręczając wizerunek bł. Jana Pawła II, życzył wszystkim wrażliwości na potrzeby niepełnosprawnych. Uczestnicy ŚDS przedstawili program artystyczny, z radością przyjęty przez zebranych.

 

cis i wtz kolbuszowa 055Poświęcenie rozbudowy WTZ Caritas w Kolbuszowej

         20 czerwca br. bp Kazimierz Górny poświęcił rozbudowane pomieszczenia Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kolbuszowej. Placówkę od 9 lat prowadzi CDR. Obecnie z terapii korzysta 35 uczestników. Niepełnosprawni ze środków Caritas, z dofinansowania starostwa, gmin oraz darczyńców otrzymali nowe pomieszczenia, umożliwiające lepsze i bardziej skuteczne formy rehabilitacji. Wraz z biskupem przybyli dyrektorzy CDR: ks. Stanisław Słowik, ks. Władysław Jagustyn, ks. Bogdan Janik oraz s. Joanna Smagacz. Ponadto miejscowy proboszcz ks. Lucjan Szumierz, ks. Jan Pępek i sekretarz biskupa ks. dr Wiesław Matyskiewicz. Gośćmi byli także m. in: starosta kolbuszowski, wójtowie ościennych gmin, dyrektor PFRON w Rzeszowie, darczyńcy i przyjaciele placówki. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji WTZ, którą prowadził kierownik Daniel Jakubowski. Ks. biskup dokonując poświęcenia budynku oraz nowo zakupionego samochodu do przewozu niepełnosprawnych, podziękował staroście i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób czynią dobro osobom niepełnosprawnym. Wyrażając wdzięczność przedstawicielom władzy i darczyńcom dyrektor CDR – ks. Stanisław Słowik wraz z kierownikiem Danielem Jakubowskim, wręczyli gościom „Anioły” wykonane przez uczestników WTZ. Radosna agapa była ostatnim punktem tego ważnego wydarzenia.

s. Joanna Smagacz – sekretarz Caritas Diecezji Rzeszowskiej