Rok Caritas

W Siedlcach otwarto Centrum Integracji Społecznej

Caritas Diecezji Siedleckiej

15-lecie Caritas Diecezji Siedleckiej było okazją do otwarcia i poświęcenia Centrum Integracji Społecznej - pierwszej takiej placówki w województwie mazowieckim.

15-lecie Caritas Diecezji Siedleckiej było okazją do otwarcia i poświęcenia Centrum Integracji Społecznej - pierwszej takiej placówki w województwie mazowieckim. W uroczystości wzięli udział: Ksiądz Biskup Ordynariusz Zbigniew Kiernikowski, Władze Miasta Siedlce z Prezydentem Miłosławem Symanowiczem, Przewodniczący Siedleckiej Solidarności Sylwester Czyżyk oraz przedstawiciele władz wojewódzkich.
Współtwórcami CIS w Siedlcach są dwie organizacje, Caritas Diecezji Siedleckiej oraz NSZZ “Solidarność” Regionu Mazowsze Odział w Siedlcach.
Inicjatorzy powstania tej placówki to Elżbieta Chodak, Andrzej Hojna, Sławomir Marchel działacze lokalnej “Solidarności”, którzy pod patronatem Caritas Diecezji Siedleckiej w osobie Ks. Krzysztofa Hapona, dyrektora rozpoczęli prace nad uzyskaniem statusu Centrum w lutym 2005 r.
Centrum otrzymało status 23 sierpnia 2005 r. jako pierwsze w województwie mazowieckim. Działalność rozpoczęło z dniem 1 stycznia 2006 r. Obecnie w Centrum przebywa 18 uczestników. Funkcjonuje już sekcja remontowo-budowlana, rozpoczyna działalność sekcja spawalnicza a w planie jest sekcja krawiecka. Na koniec roku planowany jest pobyt 40 uczestników i 15 etatowych pracowników.
Centrum ma za zadanie przywrócić na rynek pracy osoby z niego wykluczone. Proces ten będzie się odbywał poprzez reintegrację zawodową i reintegrację społeczna. Działa na podstawie ustawy o zatrudnieniu socjalnym.
Wokół CIS udało się skupić większość instytucji działających w Siedlcach:
- Urząd Miasta Siedlce,
- Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie,
- Delegatura Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Siedlcach,
- Powiatowy Urząd Pracy,
- Państwowa Stacja Epidemiologiczno - Sanitarna w Siedlcach
- Polimex-Mostostal S.A
Idea ekonomi socjalnej, której CIS jest częścią to krok ku zjednoczeniu wszystkich sił lokalnej społeczności do rozwiązywania problemów bezrobocia.
Jak powiedział ks. Krzysztof Hapon, dyrektor diecezjalnej Caritas - instytucja ma wspierać osoby trwale pozostające bez pracy. “Chodzi tutaj o reintegrację zawodową i społeczną, o przywrócenie człowieka na rynek pracy. Jest jasne, że człowiek, który nie ma pracy przez pół roku czy rok, musi mieć ogromna odporność psychiczną, żeby mógł sam powrócić normalnie do funkcjonowania jako pracownik. Wiele jest takich osób, które same nie potrafią wrócić na rynek pracy”.
Uczestnikami Centrum Integracji Społecznej mogą być osoby które są bezrobotne ponad 24 miesiące i są zarejestrowane w Urzędzie Pracy. Osoby bezrobotne mogą tu skorzystać m.in.: z pomocy psychologa.

“Mamy świadomość, że pomagając bezrobotnemu, pomagamy nie tylko tej konkretnej osobie. Często się tak zdarza, że tylko jedna osoba w rodzinie pracuje i jeżeli ta osoba po jakimś czasie bezrobocia uzyska pracę to wtedy status tej rodziny staje się zupełnie inny. Oni zaczynają normalnie żyć, normalnie funkcjonować. Mamy świadomość tego, że pomagając 20-30 osobom pomagamy ponad 100 osobom, ich rodzinom, które z tego powodu inaczej zaczynają patrzeć na świat i na to wszystko, co ich otacza. Jest to bardzo trudne wyzwanie, bo jest wiele takich osób, które chcą powrócić na ten rynek pracy i okazuje się, że to nie jest dla nich takie proste” - dodał ks. Krzysztof Hapon.