Rok Caritas

Siedlce: spotkanie biskupa z bezrobotnymi

Caritas Diecezji Siedleckiej

Biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski spotkał się 18 września w Centrum Integracji Społecznej z osobami bezrobotnymi.

Biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski spotkał się 18 września w Centrum Integracji Społecznej z osobami bezrobotnymi. Podczas spotkania mówił m.in. o wartości pracy oraz zapoznał się z zadaniami i sposobem działania placówki.
- Człowiek odczuwa radość z wykonywanej pracy - mówił biskup. Potrzebuje jednak warunków umożliwiających godną pracę, którą by mógł dobrze przeżywać - dodał hierarcha.

Centrum Integracji Społecznej w Siedlcach istnieje od początku 2006 r. Jest pierwszą tego typu placówką pobytu dziennego dla osób dorosłych w województwie mazowieckim. - Działamy na rzecz osób przez długi czas pozostających bez pracy, dając im m.in. wiedzę na temat poszukiwania pracy - powiedziała Radiu Podlasie Elżbieta Chodak, współtwórczyni Centrum.

- Często jest tak, że człowiek pozostający bez pracy i bez zatrudnienia przez wiele lat, nie wie jak się zachować w pewnych sytuacjach, nie potrafi spełnić oczekiwań pracodawcy, dlatego CIS przygotowuje takich ludzi. Kładziemy nacisk na praktykę, która umożliwia lepsze zrozumienie i opanowanie danej sytuacji życiowej. CIS zajmuje się całokształtem osobowości człowieka i możliwością jego powrotu na rynek pracy - dodała Elżbieta Chodak.

Osoby bezrobotne biorą udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych, ucząc się i przygotowując do czynnego poszukiwania zawodu. Mogą także korzystać z porad psychologa. Do CIS zgłaszają się osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, które przez wiele lat funkcjonowały bez pracy i nie miały stałego źródła dochodu. Są to często osoby, które nie miały zapewnionej odpowiedniej opieki rodzinnej, wychowywane przez ulicę.

Przez jeden dzień w tygodniu odbywa się w CIS dzień reintegracji społecznej, czyli odbudowywanie postaw. Osoby poszukujące pracy uczą się m.in. jak powinny się zaprezentować podczas rozmowy z pracodawcą.

Centrum Integracji Społecznej utworzono dzięki staraniom siedleckiej “Solidarności”, duszpasterzy ludzi pracy i Caritas diecezji siedleckiej.