"Wielopokoleniowy Piknik Integracyjny" w Parczewie
Poniedziałek, 11 Czerwca 2007 09:22
9 czerwca na stadionie MOSiR w Parczewie odbył się "Wielopokoleniowy Piknik Integracyjny" zorganizowany przez Caritas Diecezji Siedleckiej oraz Niezależny Samorządowy Związek Policjantów, Zarząd Terenowy w Parczewie.9 czerwca na stadionie MOSiR w Parczewie odbył się “Wielopokoleniowy Piknik Integracyjny” zorganizowany przez Caritas Diecezji Siedleckiej oraz Niezależny Samorządowy Związek Policjantów, Zarząd Terenowy w Parczewie.
Ideą pikniku była zbiórka pieniędzy na program “Skrzydła”, który powstał by pomagać biednym dzieciom. Dzieciom, które nie mogą się skupić na lekcji z powodu głodu, odrobić lekcji z powodu braku książek, odnieść pierwszych sukcesów na boisku, bo ich rodziców nie stać na kupno obuwia sportowego. Program ten pomaga im w codziennej walce ze wstydem, upokorzeniem i samotnością.
Patronami honorowymi festynu byli: starosta powiatu parczewskiego Waldemar Wezgraj, burmistrz Parczewa Paweł Kędracki oraz ksiądz prałat Tadeusz Lewczuk proboszcz parafii przy Bazylice, dziekan dekanatu parczewskiego, który okazał się wielkim sercem i hojnością będąc głównym sponsorem pikniku.
Patronat medialny pikniku integracyjnego objęło Katolickie Radio Podlasie.
Szczególny wkład w przygotowanie imprezy włożyli księża dyrektorzy Caritas Diecezji Siedleckiej ks. Krzysztof Hapon, ks. Paweł Smarz, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Parczewie Elżbieta Zielińska-Gomółka oraz koordynator Punktu Interwencji Kryzysowej Jolanta Antoniuk.
Nie można pominąć wkładu pracy w współtworzenie pikniku terapeutów zajęciowych, wolontariuszy, zespołów i grup muzycznych wraz z opiekunami.
Swoją obecnością zaszczycili zgromadzonych przedstawiciele Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego Policjantów, Zarządu Terenowego w Parczewie z Przewodniczącym Sławomierm Teleonem, współorganizatorem pikniku, Robert Gmitruczuk dyrektor Biura Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Białej Podlaskiej, władze kościelne, władze miasta, władze samorządowe i powiatowe reprezentowane przez burmistrza Parczewa Pawła Kędrackiego i sekretarza powiatu Andrzeja Kośmidra, przedstawiciele Policji i Straży na czele ze Sławomirem Zagojskim oraz Januszem Krasuskim, Teresa Hołubowicz, przedstawiciele Środowiskowego Domu Samopomocy w Laskach i Białej Podlaskiej, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Siedlcach, przedstawiciele Polskiego Związku Niewidomych Koło Parczew.
W programie festynu znalazły się występy zaproszonych grup i zespołów. Zgromadzonych gości śpiewająco powitał Warsztat Terapii Zajęciowej w Parczewie. Następnie na scenie pojawiła się grupa przeuroczych sześciolatków z Przedszkola Samorządowego w Milanowie, prowadzona przez Ewę Zmorzyńską. Mali, utalentowani artyści zaprezentowali współczesną wersję znanej baśni Andersena “Calineczka”. Można było podziwiać stójki i inne elementy break dance w ich wykonaniu. Przedszkolaki zasługują na szczególne słowa uznania i podziwu.
Jako kolejne na scenie pojawiły się dzieci i młodzież ze Świetlicy Socjoterapeutycznej Caritas Diecezji Siedleckiej przy parafii Jana Chrzciciela w Parczewie. Zaprezentowali kabaret “ŁOT-TAKI-SIOŁ”. Po nich, sześć dziewcząt z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Siedlcach zaprezentowało taniec czirliderek. Schola z Komarówki Podlaskiej prowadzona przez ks. Adama Witkowicza wykonała kilka szlagierów pielgrzymkowych oraz “Tolerancja” Sojki, “Nadzieja” Iry. Następnie zespół z Białej Podlaskiej “I CO Z TEGO” zaprezentował swoje własne utwory: “Samotność”, “Kałuża”, “Komercha”.
Następnie ze swoim pięknym śpiewem zaprezentowały się “Perły Chmielowa”, zespół ludowy, w którego skład wchodzi czterech panów i dziesięć pań. Usłyszeliśmy “Na chmielowskim polu”, “Jarzębina”, “Cyd, Cyd”. Jako kolejne wystąpiły “Słoneczka” z Chmielowa. Grupa dzieci w wieku 7-15 lat zaśpiewała piosenki: “Rzeka marzeń”, “Alibaba” oraz “Troszeczkę ziemi”. Grupę prowadzi Grażyna Dąbrowska. Na podziw zasługuje liderka grupy Emila Lewandowska, która śpiewa i gra na keyboardzie.
Jako ostatni na scenie pojawił się zespół, który powstał z inicjatywy ks. Sławomira Arseniuka, “StronaB”. Nazwa zespołu w wolnym tłumaczeniu ma oznaczać stronę Boga. Odzwierciedla trud członków zespołu w podążaniu ścieżkami Stwórcy. Młodzież dokłada wszelkich starań, aby umacniać się w wierze i wypełniać Słowo Boże. Chętnie uczestniczy w akcjach niosących pomoc bliźnim. W skład zespołu wchodzą osoby w wieku od 15 do 20 lat, które od kilku lat należą do scholi przy parafii w Jeziorzanach. Zespół może pochwalić się niemałym doświadczeniem scenicznym. Młodzi artyści sami piszą teksty oraz komponują muzykę do piosenek. Razem ze „Sroną B” wystąpiły dzieci ze scholi dziecięcych. Jedna z nich działa przy kościele w Jeziorzanach, druga przy kaplicy w Charlejowie.
Podczas koncertów o godz. 14 odbył się mecz towarzyski księża kontra policjanci. W niebieskich strojach na murawie pojawili się policjanci, księża zaś wystąpili w barwach biało-czerwonych. Cóż to było za spotkanie! Obydwa zespoły walczyły zaciekle, jednak można by rzec: człowiek strzela, ale to Pan Bóg piłki nosi i stąd zapewne wynik meczu 8:1 dla księży. Ksiądz Marek Buch tłumaczy ten wynik jednak częstymi treningami i rozgrywanymi meczami z młodzieżą w parafiach. Gola dla policjantów strzelił Andrzej Smoczyński, zaś piłkę w siatce przeciwników umieścili między innymi ksiądz Darek Żmuda, ksiądz Grzegorz Chruściel a pojedynek sam na sam z bramkarzem wygrał ksiądz Jacek Guz, strzelając karnego. Policjanci zapowiadają rewanż.
Słowa podziękowania należą się zarówno księżom jak i policjantom, że zechcieli włączyć się w akcję pomocy biednym dzieciom. Wynik meczu nie jest najważniejszy, nie ma przegranych ani wygranych. Nie o wynik chodziło, ale o zabawę i zrobienie czegoś dla innych.
W trakcie pikniku trwała aukcja prac wykonanych przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Parczewie, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Siedlcach oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Białej Podlaskiej. Można było zakupić kiełbaski z grilla, zamówić portret u Krzysztofa Lampki - artysty z Parczewa, zakupić prace uczestników Warsztatu na kiermaszu. W ten sposób uzbierane pieniądze zostały przekazane na program „Skrzydła”.
Jak mówi Bruno Ferrero w swoim opowiadaniu, czasami wokół serca budujemy mury z małych kamieni codziennych niechęci, odwetów, milczenia, nierozwiązanych spraw, dąsów. Naszym najważniejszym zadaniem jest nie dopuścić do tego, by wokół naszego serca utworzyły się mury. Takie mury nie powstaną jeśli otworzymy na innych i będziemy nieśli im pomoc.
Wszystkim należą się podziękowania za to, że nie pozostali obojętni na potrzeby dzieci i czynnie wsparli ten szczytny cel, jakim jest pomoc najbiedniejszym.