Podsumowano projekt unijny „ZAZ – drogą na otwarty rynek pracy”
Czwartek, 27 Września 2012 09:47
– Uczestnictwo w projekcie to olbrzymia szansa na pracę i normalne życie dla mego niepełnosprawnego syna i synowej. Dla nich to wielkie zadowolenie, bo mają obowiązek wyjścia z domu i nie siedzą w nim patrząc na ściany, i mogą robić coś dla siebie. Poza projektem takich możliwości nie mieli – mówił ze wzruszeniem Władysław Bajda, podczas konferencji podsumowującej projekt unijny, realizowany przez Caritas Diecezji Siedleckiej.
Podczas konferencji, która odbywa się w siedleckim Zakładzie Aktywności Zawodowej podsumowano unijny projekt „ZAZ –drogą na otwarty rynek pracy”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego wartość szacuje się na kwotę 1 mln 284 tys. zł. – Projekt prowadzony był od 1 października 2010r., a termin realizacji upływa 30 września 2012r. Jego głównym celem była poprawa dostępu do zatrudnienia 30 osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, zagrożonych wykluczeniem społecznym a także rozwijanie ekonomii społecznej – przypomniała Katarzyna Rola-Skorupska, kierownik ZAZ.
Szerokie forum dialogu
Konferencja stała się szerokim forum dialogu na temat aktywizacji osób niepełnoprawnych, a także uwrażliwienia na nich samych pracodawców. Wzięli w niej udział m.in.: Artur Pozorek, pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. Osób Niepełnosprawnych, Piotr Karaś, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy i przewodniczący Rady Miasta Siedlce, Ewa Marchel, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy oraz Marian Leszczyński, członek Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, Leszek Borkowski, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej UM i Paweł Trojanowski, kierownik Zespołu ds. Regionalnej Polityki Rynku Pracy. Obecna była także Maria Gadomska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Siedlcach. Istotna była także obecność kierowników i przedstawicieli gminnych i miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Centrum Integracji Społecznej, a także członków Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnoprawnych. W debacie uczestniczyli także dawni kierownicy ZAZ: Mateusz Hęciuk i Adam Przepłata.
W trakcie obrad można było zapoznać się m.in. z działaniami samorządu Województwa Mazowieckiego na rzecz osób niepełnoprawnych oraz zasadami wsparcia finansowego udzielanego pracodawcom, zatrudniającym niepełnosprawnych. Wskazywano, w jaki sposób zatrudnianie osób niepełnoprawnych staje się szansą na rozwój społeczny. Poszczególne etapy realizacji projektu „ZAZ – drogą na otwarty rynek pracy” pokazane zostały podczas projekcji dwóch filmów dokumentalnych, zrealizowanych w jego ramach. Konferencji towarzyszyły także, cieszące się dużym zainteresowaniem, ekspozycje rękodzieła artystycznego niepełnoprawnych z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Siedlec i Parczewa, a także Centrum Integracji Społecznej.
Pokonferencyjne wnioski
W trakcie debaty przypomniano, że pomysł utworzenia w 2008r. Zakładu Aktywności Zawodowej zrodził się, gdy w regionie dostrzeżono brak szans dla osób o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Funkcjonujące w systemie instytucje wspomagały bowiem tę grupę ludzi jedynie w podstawowym zakresie, oferując warsztaty terapii zajęciowej lub pomoc społeczną w postaci zasiłków socjalnych. Zakład Aktywności Zawodowej, jednostka wyodrębniona organizacyjnie i finansowo z Caritas Diecezji Siedleckiej, wypełnił pewną lukę w systemie i stał się swoistą szansą na normalne życie osób niepełnoprawnych – miejscem pracy, które przyucza do zawodu, a dzięki temu pozwala bez obaw wyjść na rynek pracy. Uczestnicy projektu zdobywali przede wszystkim kwalifikacje pomocy kuchennej, ale też asystenta odnowy biologicznej, recepcjonisty, pracownika obsługującego budynek oraz magazyniera.
– Dzięki realizacji przedsięwzięcia wykształcono grupę niepełnosprawnych pracowników, którzy powinni być postrzegani przez pracodawców nie tylko przez pryzmat ich niepełnoprawności, ale nabytych w ciągu dwu lat trwania projektu – umiejętności pracowniczych – zaznaczyła Lidia Korbus, specjalista ds. monitoringu.
– Od samego początku Caritas przykładała ogromną wagę do rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnoprawnych. Powstawały Warsztaty Terapii Zajęciowej, powstał ZAZ, a kontynuacją tego wszystkiego jest projekt unijny, który właśnie kończymy – przypomniał ks. Krzysztof Hapon, poprzedni dyrektor siedleckiej Caritas i twórca Zakładu Aktywności Zawodowej. Wskazując na korzyści płynące z realizacji projektu, podkreślił dowartościowanie osób niepełnoprawnych.
– Stali się oni pewniejsi swojej wartości i tego, że mogą szukać pracy na otwartym rynku. Dla osób niepełnoprawnych, które nigdzie dotąd nie pracowały, nie jest to proste – podkreślił na zakończenie obrad. Jednocześnie zwrócił uwagę, iż realizowany projekt ma uświadomić, że pośród nas są osoby niepełnosprawne, co nie znaczy – gorsze. – Są one pełnymi obywatelami, mają te same prawa i mogą odgrywać bardzo ważną rolę w wymiarze ekonomiczno-społecznym. Tego muszą się uczyć pracodawcy, by przezwyciężać pewne stereotypy w myśleniu i działaniu. Wtedy będzie możliwe większe zatrudnianie osób niepełnoprawnych na otwartym rynku pracy. Pracodawców trzeba przekonać, że człowiek niepełnoprawny może pracować, może przynosić korzyści – podsumował ks. Krzysztof Hapon. Jednocześnie podziękował wszystkim, którzy brali udział w różnych etapach realizacji projektu.
Patronat medialny nad konferencją sprawowowało Katolickie Radio Podlasie, Regionalny Portal Informacyjny Podlasie24.pl oraz tygodnik "Echo Katolickie.
Małgorzata Kołodziejczyk, specjalista ds promocji projektu unijnego „ZAZ – drogą na otwarty rynek pracy”, finansowanego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego