Tarnowska Caritas ma już 10 lat
Wtorek, 02 Maja 2000 17:00
Uroczystości z okazji 10-lecia reaktywowania Caritas diecezji tarnowskiej odbyły się 29 kwietnia w Tarnowie.Uroczystości z okazji 10-lecia reaktywowania Caritas diecezji tarnowskiej odbyły się 29 kwietnia w Tarnowie. Wzięli w nich udział pracownicy placówek prowadzonych przez Caritas, wolontariusze z parafialnych oddziałów, a także bezdomni, którzy codziennie korzystają z pomocy świadczonej przez tę kościelną instytucję charytatywną.
Pracownicy i wolontariusze Caritas wzięli udział w uroczystej Mszy św. dziękczynnej, odprawionej w bazylice katedralnej w Tarnowie. Podsumowano też 10-letnią działalność Caritas diecezji tarnowskiej oraz omawiano plany na przyszłość. “Tarnowska Caritas ma już stworzone struktury, teraz trzeba je umacniać i rozwijać” - powiedział KAI ks. Antoni Mikrut, dyrektor Caritas diecezji tarnowskiej. Wśród różnych dzieł prowadzonych przez Caritas, powstałych w minionej dekadzie, ks. Mikrut wymienił 14 świetlic środowiskowych, 10 kuchni dla ubogich oraz siedem dużych placówek.
Należy do nich m.in. Dom dla Bezdomnych Mężczyzn w Tarnowie, placówka o charakterze opiekuńczo-resocjalizacyjnym. Dysponuje 35 miejscami stałymi, a w okresie jesienno-zimowym powiększa się o 20 dodatkowych miejsc. Zapewnia bezdomnym mężczyznom schronienie, wyżywienie, pomoc medyczną, socjalną i duszpasterską.
Kolejna placówka, Stacja Opieki Caritas w Tarnowie, jest niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej, świadczącym usługi pielęgniarstwa środowiskowego wobec 6,5 tys. osób z terenu Tarnowa. Niesie pomoc osobom najbiedniejszym, samotnym i bezdomnym, które nie mogą liczyć na zagwarantowaną ustawowo opiekę pielęgnacyjną. Stacja posiada bazę w postaci gabinetu medycznego, łaźni rehabilitacyjnej, wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego oraz dysponuje dwoma samochodami osobowymi dla szybkiego poruszania się pielęgniarek. Świadczone usługi pielęgniarstwa środowiskowego są bezpłatne.
Jedną z ważnych placówek tarnowskiej Caritas jest Hospicjum oraz Dom Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Dąbrowie Tarnowskiej. Hospicjum jest wyspecjalizowaną placówką opieki paliatywnej. Dysponuje 17 miejscami. Do hospicjum przyjmowane są osoby należące do Małopolskiej Kasy Chorych z zaawansowaną chorobą nowotworową, a w miarę wolnych miejsc, także po ciężkich wylewach i zatorach mózgu. Do hospicjum kieruje pacjentów lekarz. Na pobyt wymagana jest zgoda pacjenta lub jego rodziny. W hospicjum chory objęty jest całodobową, kompleksową opieką. Natomiast Dom Pomocy Społecznej funkcjonuje jako typowy dom spokojnej, radosnej starości. Jego niewielkie rozmiary (dysponuje tylko 30 miejscami) pozwalają na stworzenie ciepłej, rodzinnej atmosfery.
Tarnowska Caritas prowadzi także Dom Wypoczynkowy dla Dzieci “Bombonierka” w Krynicy Górskiej. Ten ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy dla dzieci posiada 40 miejsc i pozwala na prowadzenie turnusów wypoczynkowych, rekolekcyjnych, a także “zielonych szkół”. Inną placówką prowadzoną przez tarnowską Caritas jest Dom Samotnej Matki w Tarnowie. Zastępuje on przyszłym matkom rodzinny dom. Trafiają do niego zazwyczaj młode kobiety w zaawansowanej ciąży, które z różnych względów nie znalazły akceptacji oraz bezpiecznego miejsca w okresie ciąży w swoich domach. Zakonnice prowadzące tę placówkę udzielają im wszechstronnej pomocy przed i po porodzie. W ciągu roku z placówki korzysta około 20 samotnych matek.
Placówką o charakterze opiekuńczo-leczniczym przeznaczoną dla ludzi przewlekle chorych i w podeszłym wieku jest Zakład Opiekuńczo Leczniczy im. bp. Karola Pękali w Grybowie. Dysponuje on 90 miejscami. Zapewnia wszystkim pensjonariuszom całodobową, kompleksową opiekę.
Caritas prowadzi też budowę Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci Niepełnosprawnych w Jadownikach Mokrych. Ma to być specjalistyczna placówka edukacyjno-rehabilitacyjna dla dzieci z porażeniem mózgowym, niepełnosprawnych ruchowo oraz z innymi dysfunkcjami o charakterze umysłowym. Dom będzie dysponował 20 miejscami na pobyt stały oraz 35 miejscami pobytu dziennego. Dzieci zostaną otoczone wszechstronną opieką medyczną, pedagogiczną oraz duszpasterską. Będą mogły szybciej nauczyć się samodzielnego życia oraz łatwiej zaadaptować w swoim środowisku.
Caritas diecezji tarnowskiej posiada ponadto 390 parafialnych oddziałów, w których zaangażowanych jest blisko 6 tysięcy wolontariuszy. “Pomagamy więc dzieciom biednym, zagrożonym środowiskowo, młodzieży zaniedbanej, trudnej, matkom oczekującym potomstwa, rodzinom wielodzietnym, rozbitym, i wreszcie osobom chorym, niepełnosprawnym, bezrobotnym, bezdomnym, uzależnionym i przeżywającym różne trudności” wyliczał w rozmowie z KAI ks. Antoni Mikrut.
Tarnowska Caritas włącza się też aktywnie w ogólnopolskie akcje charytatywne: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom i sprzedaż wielkanocnych baranków cukrowych, z których dochód przeznaczony jest na pomoc ludziom chorym.