"Krążki Nadziei" po raz pierwszy w diecezji tarnowskiej
Środa, 10 Października 2007 09:39
"Krążki Nadziei" za symboliczne 5 zł są po raz pierwszy rozprowadzane w diecezji tarnowskiej.“Krążki Nadziei” za symboliczne 5 zł są po raz pierwszy rozprowadzane w diecezji tarnowskiej. Dochód zostanie przeznaczony na pomoc najbiedniejszym. “Krążki Nadziei” dotarły do parafii w ramach rozpoczętego 7 października 63. Tygodnia Miłosierdzia. Ich dystrybucją zajmują się wolontariusze z oddziałów Caritas.
“Krążki Nadziei” są rozprowadzane w ramach akcji Caritas Polska “Kromka Chleba”. Jej celem jest uwrażliwienie społeczeństwa na los ludzi bezdomnych i najuboższych oraz pozyskanie środków na pomoc dla nich. W całym kraju krążki są rozprowadzane po raz czwarty, a w diecezji tarnowskiej pierwszy raz. Kampania “Kromka Chleba” ma również charakter edukacyjny, a jej głównym zadaniem jest przekonanie ludzi do podejmowania konkretnych działań na rzecz osób z marginesu społecznego.
Zachęcając do nabycia “Krążków Nadziei” wolontariusze tarnowskiej Caritas przekonują, że co ósma osoba w Polsce żyje poniżej minimum egzystencji, a więc nie zaspokaja nawet podstawowych potrzeb. Ubóstwem w Polsce najczęściej zagrożeni są ludzie młodzi, w tym w dużej części dzieci z rodzin wielodzietnych. Co druga osoba żyjąca w nędzy nie ma ukończonych 19 lat, a co trzecia to dziecko poniżej 14. roku życia.
W diecezji tarnowskiej Tydzień Miłosierdzia przebiega w dwóch etapach. Pierwszy obejmuje działania służące uwrażliwianiu na potrzebę niesienia pomocy. Służą temu okolicznościowe kazania oraz katechezy w szkołach, związane z problematyką osób potrzebujących. Oprócz tego odprawiane są Msze św. i nabożeństwa, podczas których obejmuje się modlitwą osoby potrzebujące i tych, którzy śpieszą im z pomocą. Drugi etap to konkretne działania podejmowane na rzecz ludzi potrzebujących - zbiórki żywności, odwiedzanie chorych i dystrybucja “Krążków Nadziei”.
Caritas Diecezji Tarnowskiej prowadzi działalność charytatywną przez cały rok w oddziałach parafialnych z pomocą 6 tys. wolontariuszy. Opiekuje się 14 świetlicami środowiskowymi, 10 kuchniami dla ubogich oraz 7 dużymi placówkami specjalistycznymi. Nowością w diecezji tarnowskiej są dynamicznie rozwijające się szkolne koła Caritas.
Caritas Diecezji Tarnowskiej została powołana do życia 1 marca 1937 r. przez ówczesnego biskupa tarnowskiego Franciszka Lisowskiego. Podczas II wojny światowej Caritas świadczyła pomoc uchodźcom z zachodniej Polski, którzy znaleźli schronienie w diecezji tarnowskiej oraz mieszkańcom miasta, którzy w wyniku działań wojennych stracili dach nad głową. Caritas funkcjonowała legalnie do 1950 r., kiedy to władze komunistyczne zawiesiły jej działalność, zarekwirowały majątek i utworzyły na jej bazie Związek Katolików Świeckich “Caritas”, zarządzany i kontrolowany przez państwo. Działalność charytatywną Kościół prowadził w ramach duszpasterstwa ogólnego. Tarnowska Caritas została reaktywowana 8 grudnia 1989 r. przez ówczesnego bp. tarnowskiego Jerzego Ablewicza.