Akcje ogólnopolskie
Jałmużna Wielkopostna
Środa, 21 Maja 2014 11:33
Jednym z celów kampanii „Jałmużna Wielkopostna” jest zwrócenie uwagi społecznej na problemy ludzi chorych i potrzebujących oraz obudzenie obowiązku pomocy tej grupie potrzebujących. Osoby starsze, niepełnosprawne i chore mają takie samo prawo do szczęścia jak osoby zdrowe. Warto rozejrzeć się wokół i sprawdzić, czy w naszym sąsiedztwie i środowisku znajdują się osoby chore i potrzebujące pomocy.
Okres Wielkiego Postu stanowi doskonałą okazję do wyrzeczeń i zmiany własnej postawy. Każdego roku
Pomaganie innym wzmacnia nasze poczucie sensu życia, daje radość i satysfakcję, pomaga odkrywać piękno życia i cenić talenty otrzymane od Boga.
W latach 2011 - 2013 ze środków pozyskanych dzięki 1% podatku, zakupiono 2613 kompletów łóżek pielęgnacyjno-rehabilitacyjnych, 463 koncentratory tlenu oraz 336 ssaków medycznych dla osób paliatywnie chorych.
Sprzęt można wypożyczać w 114 wypożyczalniach
Łączna wartość zakupionego przez
na rzecz osób chorych i starszych dostępna jest na stronie: http://www.jalmuzna-akcjecaritas.com/
Od kilku lat akcja Jałmużny Wielkopostnej ma wymiar ekumeniczny, uczestniczą w niej
Sprawdź, co Caritas Polska robi z pieniędzmi z 1%
Wtorek, 18 Lutego 2014 01:07
Sprawdź, co
Caritas Polska od czterech lat realizuje kampanię „Ile kosztuje życie?” przekonując Polaków, że 1% podatku wystarcza, aby je uratować, a przynajmniej polepszyć, gdy gaśnie.
Decyzją dyrektorów Caritas diecezjalnych, kampania "Ile kosztuje życie? - twój 1%" będzie kontynuowana w roku 2015, który jest Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Jak podkreśla Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w specjalnym liście skierowanym do słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku: "Decyzja ta ma na celu ułatwienie tworzenia kultury aktywności osób starszych w Europie w oparciu o zasadę społeczeństwa otwartego na wszystkie grupy wiekowe".
Co Caritas robi z pieniędzmi z 1% tych, którzy zaufali organizacji i ile udało się ich zebrać?
Dzięki przekazanym przez Państwa środkom od 2011 do 2014 roku możliwe było realizowanie kolejnych etapów tworzenia i wyposażania wypożyczalni sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego Caritas na terenie całej Polski: za 9 mln 368 tys. zł zakupiono w tym czasie 3416 łóżek pielęgnacyjno-rehabilitacyjnych z pilotem i tyle samo materacy przeciwodleżynowych z podkładami, 336 ssaków i 614 koncentratorów tlenu. Sprzęt ten trafił do 44 diecezjalnych Caritas, w tym do Caritas Ordynariatu Polowego. Poza sprzętem zakupionym przez Caritas Polska, Caritas diecezjalne dysponują m.in. podnośnikami, rowerami rehabilitacyjnymi, wózkami, balkonikami i chodzikami.Sprzęt medyczny można wypożyczać w 114 wypożyczalniach prowadzonych przez Caritas diecezjalne w Polsce, które dysponują także podnośnikami, rowerami rehabilitacyjnymi, wózkami, balkonikami i chodzikami.
Ile pieniędzy wpłynęło na konto??
Caritas Polska rozpoczęła zakup sprzętu od roku 2010, część środków wydano na leczenie i rehabilitację osób indywidualnych.
- za rok 2010: 1 757 203, 12 zł
- za rok 2011: 1 686 912, 79 zł
- za rok 2012: 2 614 624, 42 zł
- za rok 2013: 1 988 530, 08 zł
Dlaczego Caritas pomaga paliatywnie chorym?
Takie potrzeby zgłaszają między innymi chodzący po kolędzie księża, zwłaszcza z małych miejscowości. Spotykają oni w domach chorych, na ogół otoczonych troskliwą opieką rodziny, ale często pozbawionych odpowiednich urządzeń, które mogłyby przynieść znaczną ulgę w cierpieniu. Brakuje zwłaszcza materaców przeciwodleżynowych, ssaków, koncentratorów tlenu, a czasem też prostej informacji, gdzie zwrócić się po pomoc. Stąd nasz pomysł, aby na zakup takiego sprzętu przeznaczyć 1 procent z podatku dochodowego. Z przekazanych w tym roku darowizn chcemy doposażyć kolejne wypożyczalnie sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego – wyjaśnia
Zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich, którzy mogą pomóc. Bądźmy współodpowiedzialni za każde życie: zarówno to najmniejsze, rozwijające się, jak i słabe, chore czy już gasnące. Każde jest godne, każde warte naszej uwagi i wsparcia. Pamiętajmy o słowach Jana Pawła II z cytowanego Listu o sensie chrześcijańskiego cierpienia: "Ewangelia jest zaprzeczeniem bierności wobec cierpienia".
Wesprzyj działania Caritas Polska - pomóż chorym i potrzebującym przekazując swój 1% podatku KRS 0000 198 645: pobierz darmowy program do rozliczeń PIT http://www.jedenprocent.caritas.pl/pit.html
LISTA WYPOŻYCZALNI SPRZĘTU REHABILITACYJNEGO CARITAS w Polsce
Zapraszamy na stronę internetową: www.jedenprocent.caritas.pl
Podaruj Kroplę Miłości
Piątek, 27 Kwietnia 2012 12:42
aktualizacja luty 2014 r.Caritas Polska z okazji XX Światowego Dnia Chorego 11 lutego 2012 r. zapoczątkowała kampanię społeczną:
„PODARUJ KROPLĘ MIŁOŚCI”.
Kampania ma na celu promowanie i zachęcanie społeczeństwa do honorowego krwiodawstwa w Polsce. Inicjatywa ta zrodziła się z potrzeby serca pracowników i wolontariuszy Caritas – pomocy drugiemu człowiekowi w wielorakich formach, nie tylko materialnych. Caritas pomaga ubogim, bezdomnym, niepełnosprawnym, poszkodowanym w kataklizmach, jednak pomoc to nie tylko zabezpieczenie bytu. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo drugi człowiek potrzebuje wsparcia, a w szczególności – chory. Myślimy stereotypowo, że najważniejszym darem jest pieniądz – tymczasem dar to przede wszystkim czas i miłość (przypominał o tym kardynał Stefan Wyszyński). Kampania swoim hasłem: „Znajdź czas! Podaruj kroplę miłości” motywuje do daru niematerialnego. Pokazuje, że możemy podarować więcej niż myślimy.
Honorowe krwiodawstwo, choć powszechnie znane i praktykowane potrzebuje ciągłej promocji. Oddanie „kropli” krwi to jeden z najcenniejszych darów, to danie drugiemu WIARY – często traconej w wyniku choroby, to NADZIEJA na wyleczenie, to dar chrześcijańskiej MIŁOŚCI BLIŹNIEGO.
TO NIEWIELE, A ZARAZEM NAJWIĘCEJ, BO KREW TO ŻYCIE.
W ramach kampanii Caritas Polska wraz z Caritas diecezjalnymi organizują akcje zbierania krwi. Są to akcje mobilne – przy użyciu specjalnych ambulansów oraz organizowane stacjonarnie, w siedzibach Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub w specjalnie przystosowanych pomieszczeniach parafialnych i innych. Prowadzone są również akcje informacyjne w mediach ogólnopolskich i lokalnych oraz wydawane ulotki, plakaty i materiały promujące.
Kampania „Podaruj Kroplę Miłości” jest realizowana pod patronatem Narodowego Centrum Krwi, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, Centrum Zdrowia Dziecka, Instytutu Hematologii i Transfuzjologii. Patronat honorowy nad kampanią objęli: kard. Kazimierz Nycz, abp Henryk Hoser, bp Józef Guzdek oraz Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze i Klasztor Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie. Kampanię oraz poszczególne akcje w diecezjach patronatem obejmują Biskupi diecezjalni oraz Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Więcej na temat oddawania krwi można dowiedzieć się z naszej ulotki, szczegółowe informacje mają Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Informacje o miejscach planowanych akcji poboru krwi są zamieszczane na stronach internetowych poszczególnych Caritas diecezjalnych.
W 2012 roku zebraliśmy
W 2013 roku zebraliśmy
RAZEM to 3543,83 litrów krwi
* Lista Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
Pobierz plakat
* Pobierz ulotkę: awers; rewers;
obejrzyj spot
PODSUMOWANIE ROK 2013.
Wakacyjna Akcja Caritas
Czwartek, 08 Września 2011 20:35
Wakacyjna Akcja Caritas jest jedną z największych inicjatyw prowadzonych w okresie letnim i jedną z najstarszych prowadzonych przez Caritas w Polsce. Jest przeznaczona dla dzieci, pochodzących z rodzin ubogich, których rodziców nie stać na pełnopłatny wyjazd na wakacje.
Dzieci i młodzież szkolna korzystają z wyjazdów nad morze, na Mazury i w góry. Mają okazję obcować z pięknem ojczystego kraju, bawiąc się i ucząc wielu ciekawych umiejętności, których nie mogłyby zdobyć zostając w miastach lub na wsiach. Turnus wakacyjny trwa zwyczajowo dwa tygodnie, w ośrodkach kolonijnych, posiadających wszelkie uprawnienia do realizacji tego typu form wypoczynku. Kadra pedagogiczna przygotowuje się bardzo starannie do wyjazdów kolonijnych. W wielu miejscach w Polsce ekipa wolontariuszy przechodzi szkolenia z zakresu prowadzenia zajęć aktywizujących metodami warsztatowymi, kursy pierwszej pomocy przedmedycznej, rozwiązywania konfliktów rówieśniczych itd.
Warto pamiętać, że Wakacyjna Akcja Caritas to nie tylko czas zabawy i odpoczynku dla dzieci pochodzących z ubogich rodzin. Turnusy mają charakter integracyjny, są czasem wymiany doświadczeń dzieci z różnych grup społecznych.
Wakacyjna Akcja Caritas jest finansowana między innymi z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, zbiórek diecezjalnych, darowizn indywidualnych sponsorów i darczyńców oraz dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej 48 978 dzieci mogło wziąć udział w koloniach letnich Caritas. Diecezjalne Caritas dysponują 52 własnymi ośrodkami wypoczynkowymi. Wynajmują na czas wakacji 97 ośrodków. Oprócz tego parafie dofinansowały wyjazd wakacyjny lub półkolonie dla 49 580 dzieci. Opublikowano materiały kolonijne dla wychowawców „I tak warto żyć”. W 2010 roku diecezjalne Caritas przeznaczyły na organizację letniego wypoczynku 18 477 782,30 zł.
dokonaj wpłat na konto Caritas Polska:
CARITAS POLSKA
ul. Skwer Kard. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa
Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384
z dopiskiem: Wakacyjna Akcja Caritas
Wakacyjna Akcja Caritas - spot radiowy
"Bądźmy razem"
Wtorek, 06 Września 2011 14:39
Ogólopolski Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka “Bądźmy razem”
Od sześciu lat Caritas w Polsce organizują Ogólopolskie Festyny Rodzinne z okazji Dnia Dziecka pod hasłem “Bądźmy razem”.
Festyny mają charakter charytatywny. Głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi na wartości, które niesie rodzina. Pragniemy, aby w dziecięce święto zwrócić szczególną uwagę na dzieci pochodzące z rodzin ubogich zagrożonych marginalizacją, zapewniając im bezpieczną zabawę i dostarczając pozytywnych wrażeń. Podczas festynów zawsze planujemy wiele atrakcji dla dzieci i ich rodziców oraz opiekunów.
Caritas w Polsce mozna wesprzeć wysyłając SMS o treści „POMAGAM” pod numer 72052 (koszt 2,46 zł). Wszystkie zebrane środki w czasie trwania Festynów Caritas przeznaczy na leczenie i rehabilitację dzieci.
W 2011 roku od 28 maja do 4 czerwca br., tysiące dziaci bawiło się z nami w 19 miastach w Polsce. W programie były min. pokazy, występy, konkursy i mnóstwo wspaniałej zabawy!
28 MAJA (sobota) byliśmy w:
- Bydgoszczy
- Rybakach k. Olsztyna
- Starogardzie Gdańskim
- Heluszu
- Toruniu
29 MAJA (niedziela) byliśmy w:
- Siemiatyczach
- Poznabniu - Ostrowie
- Rzeszowie
31 MAJA (wtorek) jesteśmy w:
- Opolu
1 CZERWCA (środa) byliśmy w:
- Ełku
- Kielcach
- Krakowie
- Legnicy
- Łodzi
- Siedlcach
- Dąbrowie Górniczej
- Szczecinie
- Częstochowie
4 CZERWCA (sobota) byliśmy w:
- Rokitnie
W 2010 roku bawiło się z nami 100 tysięcy dzieci.
Dołącz do nas!
organizator: CARITAS POLSKA
patronat medialny: TVP INFO
partner strategiczny: sieć sklepów BIEDRONKA
Więcej artykułów…
Strona 1 z 2