Nie jesteście opuszczeni - XXI ŚDCh
Czwartek, 07 Lutego 2013 15:38
Dziś Światowy Dzień Chorego, obchodzony 11 lutego w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.
Ustanawiając ten dzień przed 21 laty bł. Jan Paweł II napisał w specjalnym Liście, że obchody tego dnia powinny być „owocnym czasem modlitwy, współuczestnictwa i ofiary z cierpienia dla dobra Kościoła oraz skierowanym do wszystkich wezwaniem, aby rozpoznali w chorym bracie święte Oblicze Chrystusa, który przez cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie dokonał dzieła zbawienia ludzkości".
Co roku papież ogłasza swoje orędzie do chorych i pracowników służby zdrowia oraz do wiernych chrześcijan i wszystkich osób dobrej woli. W tym roku Benedykt XVI zapowiadając główne uroczystości Dnia Chorego w niemieckim sanktuarium maryjnym w Altötting zapewnił wszystkich cierpiących o swojej szczególnej bliskości przywołując słowa ojców Soboru Watykańskiego II: „Nie jesteście opuszczeni czy niepotrzebni: jesteście powołani przez Chrystusa, wy jesteście Jego przejrzystym obrazem".
Chorzy znajdują się w centrum życia Kościoła. Jezus w Ewangelii ogłaszając swoją obecność na ziemi mówi o towarzyszących Mesjaszowi znakach dokonywanych wobec ubogich i cierpiących. Uczniom wysłanym przez św. Jana Chrzciciela oznajmia, że ślepi odzyskują wzrok, chromi chodzą, trędowaci zostają oczyszczeni, a głusi słyszą. W przypowieści o uczcie weselnej będącej obrazem zbawienia sługa otrzymał polecenie: "wyjdź co prędzej na ulice i zaułki miasta i wprowadź ubogich, ułomnych, niewidomych i chromych".
Choć zrozumienie tajemnicy cierpienia wydaje się na tym świecie niemożliwe, to nie ma wątpliwości co do szczególnej bliskości ubogich i cierpiących z Bogiem. Mogą oni osiągnąć wiele u Niego, bo On patrzy na nich ze szczególnym upodobaniem. Skoro chorzy są tak cenni dla naszego Pana, to i my mamy traktować ich w taki sam sposób. Opieka nad chorymi należy do misji Kościoła.
Obecnie Caritas w Polsce prowadzą:
- 28 Domów Opieki Społecznej dla blisko 1,5 tys. seniorów;
- 30 Środowiskowych Domów Opieki dla blisko tysiąca osób;
- 20 świetlic parafialnych dla seniorów, z których korzysta ponad 600 osób;
- 15 domów dziennego pobytu dla starszych, z których korzysta około 600 osób oraz 2 rodzinne domy opieki dla 16 seniorów;
Z usług opiekuńczych, świadczonych przez pracowników Caritas w domach chorych, rocznie korzysta prawie 2 tysiące osób.
Diecezjalne Caritas prowadzą także:
- ponad 60 Warsztatów Terapii Zajęciowej z ponad 2,5 tysiącami beneficjentów,
- ponad 200 wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, z których korzysta 13 tys. osób,
- ponad 170 Stacji Opieki, z których rocznie korzysta ponad 324 tys. podopiecznych,
- 9 hospicjów stacjonarnych z blisko 200 miejscami dla chorych;
- 46 hospicjów domowych, z których w ciągu roku korzysta około 4,5 tys. podopiecznych.
Caritas Polska z okazji XX Światowego Dnia Chorego 11 lutego 2012 r. zainaugurowała kampanię społeczną:
„PODARUJ KROPLĘ MIŁOŚCI”.
W ramach kampanii Caritas przeprowadziła w 2012 roku w całej Polsce aż 182 akcje zbiórki krwi. Akcje mobilne przy użyciu specjalnych ambulansów oraz organizowane stacjonarnie, w siedzibach Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub w specjalnie przystosowanych pomieszczeniach parafialnych i innych. Prowadzone były również akcje informacyjne w mediach ogólnopolskich i lokalnych oraz wydawane ulotki, plakaty i materiały promujące.
Bezcenny dar życia – krew, podarowało 5088 osób! Wielu spośród nich uczyniło to po raz pierwszy. Wielokrotnie w akcje promocyjne zaangażowani byli wolontariusze Caritas, którzy w różny sposób przekonywali i zachęcali do podjęcia tego szlachetnego czynu.
Kontynuujemy kampanię w roku 2013 i chcemy zachęcać do niej w przyszłych latach. Rozpoczęcie II odsłony tych akcji rozpoczynamy również 11 lutego z okazji XXI Światowego Dnia Chorego. Zachęcamy do organizowania grup oraz osoby indywidualne do odwiedzenia punktów krwiodawstwa, by podzielić się z chorymi – potrzebującymi „cząstką” siebie.
ZEBRALIŚMY już 2287,35
ORĘDZIE PAPIESKIE NA ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO
Ten artykuł dotyczy programu: Światowy Dzień Chorego