Pomoc Caritas Polskiej dla powodzian z Wenezueli
Wtorek, 11 Stycznia 2000 16:00
Ponad 19 tys. dolarów przekazała już Caritas Polska na pomoc dla ofiar powodzi, która 16 grudnia nawiedziła Wenezuelę.Ponad 19 tys. dolarów przekazała już Caritas Polska na pomoc dla ofiar powodzi, która 16 grudnia nawiedziła Wenezuelę. Powódź pochłonęła prawie 50 tys. ofiar, 220 tys. osób straciło dach nad głową, a 770 tys. zostało przesiedlonych.
"Caritas Polska zareagowała już w 24 godziny po tragedii" - podkreślił 7 grudnia ambasador Wenezueli Gustavo Garaicoechea podczas spotkania z dziennikarzami w Pallotyńskim Zarządzie Prowincji Chrystusa Króla w Warszawie. Dotąd Caritas Polska kupiła i dostarczyła do Wenezueli lekarstwa, żywność, suchy prowiant, odżywki dla dzieci, mąkę oraz wodę pitną. Uruchomiono również specjalne konto, a bank PKO BP zdecydował o niepobieraniu prowizji. Opracowany zostanie również program pomocy długofalowej.
Nadal można wpłacać pieniądze na konto: Caritas Polska, Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem: Wenezuela.
Oprócz Caritas Polskiej do pomocy włączył się Pallotyński Sekretariat Misyjny, który przekazał do Wenezueli prawie 4 tys. dolarów. W Caracas pracuje 6 misjonarzy pallotynów, z czego trzech na terenach dotkniętych tragedią. Gdy pobliska rzeka wylała, ok. 5 rano, odprawiali akurat roraty. Po wypompowaniu wody z kościoła utworzono tam centrum pomocy powodzianom. Ośrodek pallotyński był jedynym punktem w okolicy, posiadającym czystą wodę.
Na terenie dotkniętym przez powódź istnieje zagrożenie cholerą, malarią i innymi chorobami związanymi z powodzią. "Niestety, malaria dosięgła jednego z naszych współbraci" - powiedział sekretarz ds. Misji Pallotyńskiej ks. Stanisław Kuraciński. Jego zdaniem teraz jest najlepszy czas, aby jeszcze w ramach akcji bożonarodzeniowej wesprzeć Wenezuelę.
Radio Plus nagrało specjalny spot informujący o tragedii w Wenezueli, przygotowano także projekt plakatu reklamowego oraz rozesłano do gazet listy misjonarzy z tamtego terenu.
W Wenezueli znajduje się 20 polskich duchownych, z czego 3 pallotynów i 2 salezjanów pracuje na terenach dotkniętych powodzią.
Dwadzieścia dni temu silny deszcz tropikalny spowodował osunięcie się ziemi przy Caracas w strefie wybrzeża morza karaibskiego. Zwały błota pochłonęły nadmorskie osiedla. Padające deszcze zaskoczyły wszystkich, bowiem pora deszczowa powinna się skończyć dwa miesiące temu. Deszcze jednak padają nadal, a teraz zmierzają w stronę Kolumbii.