Rok Caritas

Caritas planuje międzynarodowe zjazdy: wolontariuszy oraz stacji opieki

Międzynarodowe Forum Młodych Wolontariuszy w Toruniu, Kongres Stacji Opieki Caritas w Konstancinie k.Warszawy oraz szkolenie w Anglii instruktorów do pracy w środowiskach zagrożonych narkomanią i AIDS - to najnowsze plany Caritas Polskiej.

Międzynarodowe Forum Młodych Wolontariuszy w Toruniu, Kongres Stacji Opieki Caritas w Konstancinie k.Warszawy oraz szkolenie w Anglii instruktorów do pracy w środowiskach zagrożonych narkomanią i AIDS - to najnowsze plany Caritas Polskiej. Dyrektorzy diecezjalnych oddziałów Caritas dyskutowali nad nimi 8 lutego w czasie ogólnopolskiego spotkania w Warszawie.



Międzynarodowe Forum Młodych Wolontariuszy, które odbędzie się w Toruniu od 28 kwietnia do 4 maja br., przyciągnie nie tylko współpracowników Caritas, ale także wolontariuszy z innych organizacji pozarządowych m.in. harcerzy i członków PCK. - Celem tego spotkania będzie wymiana doświadczeń na poziomie międzynarodowym, ale zaplanowaliśmy także ćwiczenia praktyczne. Uczestnicy Forum odwiedzą placówki Caritas na terenie Torunia i okolic, by zapoznać się ze specyfiką ich pracy - powiedział KAI o. Hubert Matusiewicz, wicedyrektor Caritas Polska. Zadaniem Forum jest również formacja wolontariuszy - być może w przyszłości ta forma spotkań przekształci się w stacjonarny system przygotowywania osób zainteresowanych wolontariatem - ujawnił o. Matusiewicz. W ocenie wicedyrektora Caritas Polskiej, trudno dokładnie określić liczbę wolontariuszy w Polsce: "wolontariuszem jest ktoś, kto regularnie i systematycznie pomaga komuś samotnemu czy ubogiemu, ale także osoba jadąca raz w roku jako wychowawca na kolonie Caritas". Dużą grupę wśród wolontariuszy stanowią emeryci i renciści, ale także młodzież szkół średnich i studenci.



Na 6 maja w Łagiewnikach zaplanowano jubileuszowe spotkanie Caritas. Przybędzie na nie kilka tysięcy pracowników i wolontariuszy Caritas z całej Polski, którzy na co dzień ofiarowują swój czas i kompetencje ludziom potrzebującym. Będzie to okazja do wyrażenia wdzięczności Bogu za powołanie do pracy dobroczynnej - zapowiedział o. Matusiewicz.



Natomiast na przełomie maja i czerwca na Kongres Stacji Opieki przyjadą do Konstancina k.Warszawy pracownicy tych placówek z całej Europy. Swój udział potwierdzili przedstawiciele resortu zdrowia, instytucji i urzędów zarządzających środkami na świadczenia zdrowotne i socjalne z Polski i zza granicy, goście ze Słowacji, Czech, Rosji i Ukrainy. Kongres ten współorganizują: Caritas Polska, Caritas Niemiecka i Caritas Rumuńska.



Jednym z zamierzeń Caritas Polskiej jest przygotowywany we współpracy z Caritas Angielską (która nosi nazwę CAPOD), projekt szkolenia zespołów instruktorów do pracy w środowiskach zagrożonych narkomanią i AIDS. Cztery osoby z Polski udadzą się na miesięczny staż w placówkach prowadzonych przez CAPOD w Anglii. Odbędą one bezpośrednie szkolenie jak pracować z narkomanami czy nosicielami wirusa HIV oraz jak wdrażać programy profilaktyczne. Po powrocie do Polski będą odpowiedzialne za szkolenia następnych instruktorów. Dwóch z czterech stażystów zostanie przygotowanych do prowadzenia szkoleń, natomiast pozostałych dwóch przekazywać będzie praktyczne umiejętności niesienia pomocy zdobyte podczas stażu w Anglii. W ocenie wicedyrektora Caritas Polskiej w Polsce najbardziej zagrożone narkomanią i AIDS są nie tylko wielkie aglomeracje miejskie, ale także tereny przygraniczne, szczególnie w zachodniej Polsce.