Caritas Polska w Wielkim Poście gromadziła fundusze na pomoc najuboższym
Sobota, 22 Kwietnia 2000 00:00
W okresie Wielkiego Postu Caritas Polska realizowała szereg inicjatyw mających na celu zgromadzenie funduszy na pomoc dla najuboższych.W okresie Wielkiego Postu Caritas Polska realizowała szereg inicjatyw mających na celu zgromadzenie funduszy na pomoc dla najuboższych. Wśród organizowanych akcji znalazły się m.in. skarbonka "Jałmużny Wielkopostnej", baranki wielkanocne, "Chleb Miłości" i wiele innych o zasięgu diecezjalnym.
Środki zebrane w akcjach wielkopostnych przeznaczone będą na konkretne cele, np. pomoc bezdomnym, dofinansowanie kuchni dla ubogich czy wakacji dla dzieci. Część pieniędzy przeznaczona zostanie na inicjatywy związane z samymi świętami, np. wiele jadłodajni przygotowuje śniadania wielkanocne dla bezdomnych i samotnych. "Działania te mają na celu pochylenie się nad drugim człowiekiem i zrozumienie słów Chrystusa: Więcej jest radości w dawaniu aniżeli w braniu" - powiedział KAI ks. Wojciech Łazewski, dyrektor Caritas Polskiej.
Akcje zbierania funduszy na pomoc ubogim prowadzono we wszystkich diecezjach. Wśród dzieci i młodzieży rozprowadzono kilkaset tysięcy skarbonek "Jałmużny Wielkopostnej 2000", do których przez cały Wielki Post dzieci składały dobrowolne ofiary. Akcja ta miała na celu przede wszystkim - podkreślił ks. Łazewski - "wykształcenie pewnej trwałej postawy życiowej, jaką jest otwarcie na drugiego człowieka".
W wielu diecezjach rozprowadzano także baranki wielkanocne z chleba lub cukru. Caritas Diecezji Tarnowskiej sprzedała ponad 80 tys. takich baranków, z których dochód przeznaczy na pomoc chorym dzieciom. Caritas Archidiecezji Warszawskiej akcję rozprowadzania baranków prowadzi już po raz czwarty, tym razem sprzedano ich ok. 20 tys., a zyski z nich przeznaczy na bieżącą pomoc dla potrzebujących. Natomiast Caritas Diecezji Rzeszowskiej pieniądze ze sprzedaży ponad 30 tys. baranków przeznaczyła na dofinansowanie kolonii letnich dla dzieci z ubogich rodzin w Polsce i na Ukrainie.
Po raz pierwszy rozprowadzano też "paschałki" - specjalne świece świąteczne, które zapala się podczas śniadania wielkanocnego. Dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na pomoc Polakom na Wschodzie. W Rzeszowie, Jaśle i Gorlicach jadłodajnie Caritas zorganizują takie śniadania dla ubogich, którym rozdane zostaną również świąteczne paczki. W Wielkim Tygodniu Caritas Diecezji Rzeszowskiej wyśle do Lwowa transport z żywnością, środkami czystości, obuwiem, odzieżą, artykułami szkolnymi. W wielu diecezjach zbierane były tace na cele charytatywna.
Z kolei Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zamierza rozprowadzić w Wielką Sobotę ponad 100 tys. małych chlebów. Akcja przebiega pod nazwą "Chleb Caritas". Dochód z niej zostanie przeznaczony na dożywianie dzieci z ubogich rodzin.
Również oddziały Caritas archidiecezji lubelskiej i archidiecezji wrocławskiej rozprowadziły łącznie ponad 120 tys. "Chlebów Caritas". Pieniądze z tej akcji zostaną wykorzystane na dofinansowanie istniejących i tworzenie kolejnych jadłodajni dla ubogich w archidiecezji lubelskiej oraz na pomoc ubogim studentom i tworzenie Akademickiej Caritas w archidiecezji wrocławskiej.
Poza akcjami na skalę krajową czy diecezjalną organizowano też działania o mniejszym zasięgu. Np. dzieci i młodzież z podtarnowskiej gminy Pleśna przygotowały akcję charytatywną, z której dochód zostanie przeznaczony na przygotowanie paczek wielkanocnych dla ich ubogich rówieśników. W akcji pod hasłem "I ty możesz pomóc bratu" udało się im zebrać 800 złotych. Wolontariusze oddziału Caritas przy nowosądeckiej parafii pw. św. Kazimierza przygotowali 400 wielkanocnych babek, a uzyskany z ich sprzedaży dochód przeznaczyli na obiady dla najuboższych.