Rok Caritas

Dziedziczna bieda

img037Bieda była i nadal jest w Polsce masowa. W skrajnej biedzie - poniżej minimum egzystencji - żyje ok. 6 proc. Polaków. To ponad 2,2 mln ludzi, w tym 600 tys. dzieci – wynika z badań prof. Jolanty Grotowskiej-Leder, socjolog z Instytutu Socjologii na Uniwersytecie Łódzkim.a

Mimo tego, że dane są przerażające, nie same liczby są najgorsze a fakt, że biedne dzieci na ogół zostają biednymi dorosłymi. Dzieciństwo w enklawie biedy to wielowymiarowa deprywacja (niezaspokajanie) potrzeb: brak zabawek, przyborów szkolnych, gorsze zdrowie i brak właściwej opieki ze strony dorosłych. Często też brak miłości. To zagrożenie dla rozwoju dziecka – mówi prof. Jolanta Grotowska-Leder.

Dla takich właśnie dzieci Caritas w Polsce prowadzi Program Skrzydła. To projekt długoterminowej pomocy skierowany do dzieci: uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, którzy z powodu złej sytuacji materialnej w rodzinie wymagają pomocy w formie dożywiania w szkole, zakupu wyprawek z artykułami szkolnymi, dofinansowania wycieczek szkolnych. Program polega na objęciu opieką finansową dziecka przez firmy i osoby prywatne, które zobowiążą się do wsparcia finansowego ucznia przez okres przynajmniej jednego semestru szkolnego.

Obecnie w ramach Programu Skrzydła codzienną pomoc otrzymuje ponad 3000 dzieci w Polsce.   KS

PRZECZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ

POMÓŻ DZIECIOM

Ten artykuł dotyczy programu: Program "Skrzydła"