Dom Świętego Józefa - Ośrodek Rehabilitacji dla Dzieci i Młodzieży Uzależnionej
Czwartek, 09 Maja 2002 22:00
Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej
Kolejnym zamierzeniem Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej jest stworzenie ośrodka dla dzieci i młodzieży uzależnionej w Tłukomach.Kolejnym zamierzeniem Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej jest stworzenie ośrodka dla dzieci i młodzieży uzależnionej w Tłukomach.
W chwili obecnej niesamowicie wzrosła liczba osób uzależnionych od środków psychoaktywnych, a duża część spośród nich to dzieci i młodzież. I właśnie ci najmłodsi pozbawieni są na dzień dzisiejszy profesjonalnej pomocy, a szukając jej w innych województwach - muszą na nią bardzo długo czekać.
W połowie kwietnia Ksiądz Arcybiskup Henryk Józef Muszyński przekazał na powyższy cel budynek i 4 ha ziemi. Pomieszczenia te wymagają jednak adaptacji i zagospodarowania.
W związku z powyższym zwracamy się z uprzejmą prośbą o wsparcie idei utworzenia ośrodka dla dzieci i młodzieży uzależnionej.
Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc, jaką nam będą Państwo w stanie udzielić. Z góry serdecznie dziękujemy za okazane dobro.
Nasze Konto: Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, 62-200 Gniezno, Oś. Orła Białego 20, Bank Spółdzielczy O/Gniezno 90650006-0000459-27006-3-2
Charakterystyka ośrodka
Ośrodek będzie wspólnotą o charakterze terapeutycznym, wychowawczym i resocjalizacyjnym dzieci i młodzieży uzależnionej w wieku od 13 do 18 lat. Osoby te, w liczbie około 30-40, będą przyjmowane głównie z terenu Wielkopolski, a w miarę możliwości i potrzeb z całego kraju. Placówka będzie miała charakter zamknięty, stąd też będzie wymagana zgoda rodziców oraz wychowanka na dobrowolny pobyt w Ośrodku oraz uczestniczenie w terapii. Podstawową zasadą obowiązującą w Ośrodku będzie całkowita abstynencja od środków odurzających, napojów alkoholowych i papierosów. W skład procesu terapeutycznego będą wchodzić: terapia zajęciowa, terapia indywidualna, grupowa i rodzinna, praca na rzecz Ośrodka i społeczności lokalnej, zajęcia sportowo - rekreacyjne, zajęcia kulturalne, formacja religijno - moralna. Czas pobytu w Ośrodku będzie wynosił około roku, z możliwością przedłużenia. Pobyt podzielony będzie na odpowiednie etapy, które będą symbolizowały “osiągnięcia” w procesie terapii.
Cele ośrodka
1. Niesienie pomocy dzieciom i młodzieży uzależnionej oraz ich rodzinom przez:
- Rozwijanie umiejętności życia bez środków psychoaktywnych, radzenia sobie w trudnych sytuacjach, rozwiązywania problemów,
- Umożliwienie każdemu wychowankowi odnalezienia siebie i odkrycia w sobie sił pozwalających na przywrócenie poczucia godności i zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie bez lęku i związanego z nim uciekania się do środków odurzających,
- Wytworzenie u wychowanków prawidłowych relacji do rodziny, do innych osób, do otaczającego środowiska, do Stwórcy.
2. Stworzenie modelowego sposobu rozwiązywania problemu uzależnień wśród dzieci i młodzieży.
3. Przygotowanie zaplecza wspierającego środowiska zapobiegające rozwojowi tego zjawiska w naszym regionie.
Lokalizacja
Na miejsce realizacji programu przewidziany jest budynek dworu z 1810 r. w Tłukomach (gmina Wysoka, powiat Piła w Województwie Wielkopolskim). Budynek ten wpisany do rejestru zabytków (nr 736-A(2)) jest własnością Parafii p.w. Św. Mikołaja w Tłukomach i decyzją Księdza Arcybiskupa Henryka Józefa Muszyńskiego dany w użyczenie Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej na realizację powyższego programu. Budynek ten ma ok. 1100 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Do niego przylega park dworski (pow. ok. 3,5 ha) i ziemia uprawna (pow. ok. 0,5 ha). Działka ta położona jest nad jeziorem, a na terenie parku znajduje się staw. Całość po dokonaniu odpowiedniej adaptacji przeznaczona jest na utworzenie ośrodka.
Harmonogram działań
1. Wykonanie projektu budowlanego ze wszystkimi odpowiednimi uzgodnieniami.
2. Ogłoszenie naboru pracowników - czas do uruchomienia ośrodka przeznaczony ma być na nabycie odpowiedniej specjalizacji i praktyki w innych ośrodkach.
3. Przygotowanie szczegółowego programu pracy ośrodka.
4. Adaptacja istniejącego budynku i dokonanie odpowiedniej rozbudowy w celu uzyskania standardów obowiązujących w polskim prawie.
5. Zatrudnienie kadry i jej integracja.
6. Zgłoszenie ośrodka i zawarcie odpowiednich kontraktów.
7. Rozpoczęcie działalności.