Ogólnopolski Gnieźnieński Zjazd Szkolnych Kół Caritas
Poniedziałek, 10 Czerwca 2013 14:30
Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej
W programie Ogólnopolskiego Gnieźnieńskiego Zjazdu Szkolnych Kół Caritas w dniach 15-16 czerwca znalazły się modlitwa, marsz ewangelizacyjny, warsztaty oraz koncert Arki Noego.
Do Gniezna zjadą członkowie Szkolnych Kół Caritas z całej Polski – spodziewamy się ok. 1600 osób – mówi ks. Krzysztof Stawski, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. - W Roku Wiary zaprosiliśmy członków Szkolnych Kół Caritas z całej Polski na pielgrzymkę do grobu św. Wojciecha. Dzięki wspólnej modlitwie, rozmowie i zabawie będziemy mogli pokazać, że członkowie SKC oraz ich opiekunowie są żywym przykładem na to, że postawy miłości chrześcijańskiej oraz praktykowanie, szczególnie w środowisku szkolnym, przykazania miłości bliźniego mogą być przykładem dla innych – dodaje dyrektor Caritas.
Grupy przywiozą ze sobą relikwie swoich patronów, których sylwetki będą mogli zaprezentować reszcie zgromadzonych, a także przemaszerują z nimi przez ulice miasta w sobotę podczas marszu ewangelizacyjnego. Zjazd rozpocznie się w sobotę uroczystą Mszą św.
Później, po wspólnym obiedzie i marszu ewangelizacyjnym przyjdzie czas na słodki deser (ogromny tort dla 1600 osób) oraz koncert Arki Noego.
Grupy nocować będą w gnieźnieńskich szkołach i tam w miejscach noclegów w niedzielę odbędą się warsztaty ewangelizacyjne, po których w katedrze spotkają się na uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem ks. abp. Józefa Kowalczyka, prymasa Polski. Podczas Mszy św. uroczyście odnowią przyrzeczenia chrztu, co zostanie potwierdzone okolicznościowym świadectwem oraz otrzymają sól jako ewangeliczny symbol świeżości, młodości i wiary, która się nie psuje, ale chroni innych od zepsucia.
Strona zjazdu: www.zjazd.caritas.pl
DZIAŁALNOŚĆ CARITAS WSRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY
Szkolne Koła Caritas są polskim fenomenem w pracy charytatywnej. Żadna Caritas na świecie nie prowadzi podobnej działalności wśród dzieci i młodzieży w szkole. Możemy być dumni z niemal 49 tys. uczniów zrzeszonych w 2 292 Szkolnych Kołach Caritas, ponad 400 studentów w 26 Kołach Akademickich oraz 145 przedszkolaków w 11 Kołach Przedszkolnych. (dane z roku 2010)
Pierwsze Szkolne Koło Caritas powstało spontanicznie, jako efekt zbiórki prowadzonej przez uczniów rzeszowskich szkół średnich na rzecz kolegów ze Lwowa. Młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego postanowiła działać dalej, systematycznie. Po uzyskaniu aprobaty dyrektora szkoły zgłosili się do dyrektora Caritas Diecezji Rzeszowskiej i już 8 września 1995r. powstało pierwsze w Polsce Szkolne Koło Caritas. Wkrótce idea rozprzestrzeniła się w diecezji, a potem w całej Polsce. Propagował ją ks. Stanisław Słowik, zasłużony dyrektor rzeszowskiej Caritas.
Od początku przyjęto zasadę, że dyrekcja szkoły kieruje prośbę do diecezjalnej Caritas o powołanie Koła, wyznaczając zarazem nauczyciela szkoły na opiekuna. Koło powołuje dyrektor Caritas, a biskup diecezjalny je zatwierdza przekazując odpowiednie pismo - z regulaminem SKC - do dyrekcji szkoły. Biskup mianuje również asystenta kościelnego, którym zwykle zostaje ksiądz uczący w danej szkole. Szkolne Koło Caritas jest więc organizacją działającą na terenie szkoły (zgodnie z rozporządzeniami Ministerstwa Edukacji Narodowej), za wiedzą jej dyrektora.
SKC realizują misję Kościoła, jaką jest dawanie świadectwa, że Bóg jest miłością. Szkolne Koło Caritas skupia więc młodzież, która czerpie motywację pomagania innym ze swoich przekonań religijnych, nigdy jednak nie powinno zamykać się na współpracę z tymi rówieśnikami, którzy nie są katolikami. Wprost przeciwnie, należy korzystać z dobrego serca młodych wyznających inną religię lub niewierzących.
Podstawowym celem pracy Koła jest pomoc potrzebującym. Formy tej pomocy są bardzo różnorodne, obejmują pomoc materialną - np. stypendia i zasiłki, zakup protez, wózków; oraz wsparcie duchowo-psychiczne, np. odwiedziny w szpitalach i domach opieki, wolontariat w świetlicach środowiskowych. Dla przykładu: młodzi z pierwszego Szkolnego Koła Caritas w Rzeszowie zebrali 40 tys. zł (ok.10 tys. euro) na zakup bioprotezy dla jednej z koleżanek. Przewodnicząca tego Koła daje takie świadectwo: "Czynienie posługi stało się dla nas nałogiem, ponieważ praca w Szkolnym Kole Caritas uczyła właśnie służenia innym. To ziarno zostało we mnie zasiane na zawsze. Nie uciekam przed cierpieniem i śmiercią, ponieważ widziałam młodego chłopca umierającego w rzeszowskim hospicjum ze spokojem i godnością dorosłego człowieka".
Jak zauważają opiekunowie Szkolnych Kół Caritas praca charytatywna sprzyja kształtowaniu w uczniach: wrażliwości, szlachetności czynów, dostrzegania potrzeb drugiego człowieka, chęci poświęcenia własnego czasu dla innych, wyzbywania się egoizmu i wygodnictwa.
Równolegle z działalnością charytatywną pogłębiana jest formacja chrześcijańska poprzez comiesięczne spotkania, na których członkowie poznają naukę Kościoła nt. miłosierdzia, a także uczestniczą w pielgrzymkach i wycieczkach do sanktuariów i miejsc modlitwy.