Rok Caritas

Jałmużna wielkopostna w archidiecezji krakowskiej

Caritas Archidiecezji Krakowskiej

W Środę Popielcową rozpoczyna się akcja "Jałmużna Wielkopostna", organizowana już po raz piąty przez Caritas.

W Środę Popielcową rozpoczyna się akcja “Jałmużna Wielkopostna”, organizowana już po raz piąty przez Caritas. Wśród dzieci i młodzieży Archidiecezji Krakowskiej rozprowadzonych zostało 30 tysięcy skarbonek, do których przez cały okres Wielkiego Postu będą oni składać swoje ofiary uzyskane dzięki wyrzeczeniom związanym z wielkopostnymi postanowieniami.

Celem Jałmużny Wielkopostnej jest jednak nie tylko zbieranie pieniędzy. Skarbonki mają przede wszystkim znaczenie edukacyjne: przypominają o konieczności dzielenia się swoimi dobrami z ubogimi. To próba przywrócenia zapomnianej przez niektórych praktyki postu i jałmużny, a także wytłumaczenia ich znaczenia. Równocześnie dzieci i młodzież mogą w konkretny i pewny sposób pomóc potrzebującym. Pod koniec Wielkiego Postu skarbonki zostaną przyniesione do kościołów, a ofiary do nich złożone zostaną przekazane parafialnym zespołom charytatywnym i wykorzystane na potrzeby ubogich z parafii. Jałmużna Wielkopostna daje też dzieciom i młodzieży możliwość uzyskania odpustu jubileuszowego.

Także dorośli, zwłaszcza rodzice, często angażują się wraz z dziećmi w akcję “Jałmużny Wielkopostnej”. Odmawiając sobie słodyczy lub używek przez czas Wielkiego Postu, zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczają na potrzeby ubogich. Ten konkretny sposób wyrażania swojej solidarności z potrzebującymi jest najlepszym przykładem i zachętą dla dzieci, ucząc ich wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka.

Na tegorocznej skarbonce można przeczytać apel Ojca Świętego Jana Pawła II: “Bądźcie apostołami Bożego miłosierdzia, bądźcie nimi teraz i w nowym tysiącleciu” oraz słowa Metropolity Krakowskiego, ks. kard. Franciszka Macharskiego: “Wielki Jubileusz Zbawienia jest czasem naszego powrotu do czynów miłosierdzia chrześcijańskiego”. Hasłem tegorocznej akcji są słowa Chrystusa: “Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”.